Bratislava a okolie ponúka prírodné, mestské aj historické atrakcie. Primátor aj župan odporúčajú stráviť dovolenku doma

Bratislava turizmus cestovny ruch atrakcie.jpg
Foto: SITA, www.bratislava-hrad.sk - koláž BratislavaDen.sk

„V boji proti koronavírusu sme boli príkladom pre celý svet. Aj teraz záleží na každom z nás,“ objasnil Droba.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a primátor Bratislavy Matúš Vallo odporúčajú obyvateľom stráviť leto v Bratislave a v Bratislavskom kraji.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, kraj a hlavné mesto sa rozhodli investovať do letnej sezóny, aby mohli domáci či turisti stráviť plnohodnotné leto v meste aj v období, keď nie je odporúčané cestovať do zahraničia a zložitosť situácie to ani nie všetkým dovolí.

Podpora domácich

Podporíte tým zamestnanosť aj lokálnu ekonomiku v čase koronakrízy. A pritom je všetko iba na skok,“ zhodli sa predstavitelia kraja a mesta s tým, že počet návštevníkov kraja oproti minulému roku rapídne klesol, dôsledkom čoho je najmä pokles zamestnanosti v celom sektore, aj významné zníženie tržieb.

Rapídne poklesla aj vyťaženosť hotelových zariadení. Pobytové hotely zaznamenali pokles počas leta od 30 % do 40 %. Oveľa horšie sú na tom mestské hotely, ktoré zaznamenali pokles počtu prenocovaní oproti roku 2019 až o 70 %.

Boj proti koronavírusu

Podľa predsedu BSK pandémia COVID-19 ukázala dôležitosť odvetvia cestovného ruchu pre ekonomiku i zamestnanosť.

V boji proti koronavírusu sme boli príkladom pre celý svet. Aj teraz záleží na každom z nás. Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme, tam, kde ich teraz najviac potrebujeme,“ objasnil Droba.

Len v samotnom meste sa dajú stráviť minimálne tri plnohodnotné dovolenkové dni. Ponúkame širokú paletu zážitkov v oblasti kultúry alebo histórie, nájdete tu množstvo galérií, parkov, múzeí, cyklotrás, ale aj možnosti pre nočný život či športové vyžitie. Verím, že tento rok sa oplatí byť turistom vo vlastnom meste či vyskúšať si, aké je to dovolenkovať v Bratislave, v 72-hodinovom meste i v okolitom regióne,“ doplnil primátor Vallo.

Pre každého niečo

Bratislava ponúka možnosť prejsť historickými uličkami, kadiaľ pred dvetisíc rokmi kráčali starí Rimania a dnes návštevníkov dovedú nielen na samotný hrad, ale aj do palácov šľachticov s možnosťou posedieť si v starodávnych vínnych pivničkách.

Miestni vinári budú návštevníkov sprevádzať aj po otvorených viechach Malých Karpát, ktoré v letných dňoch poskytnú príjemný tieň. Ponúkajú nielen trasy na rodinné túry, ale sú schodné aj pre cyklistov. Prírodné scenérie z člna si môžu všetci užiť pri pádlovaní po veľkom či Malom Dunaji.

Mestské lesy ponúkajú denné tábory zamerané na les, zvieratá či stromy a tiež živočíchy v riečke Vydrica. Deti budú mať možnosť zúčastniť sa jednodňových exkurzií napríklad za netopiermi a pokračujeme aj s populárnymi kurzami včelárstva.

Letné atrakcie

Za dodržania všetkých hygienických nariadení sme otvorili letné kúpaliská a kultúrny program prispôsobili aktuálnej situácii. Koncerty či predstavenia si budú môcť ľudia užiť na nových netradičných miestach,“ doplnil primátor hlavného mesta a spolu so županom vyzval našincov dovolenkovať doma.

Dovolenkujme v kraji, nakupujme u lokálnych producentov a poskytovateľov služieb. To, ako sa spamätáme z koronakrízy, máme v rukách aj my. Tým, že budeme míňať peniaze doma, pomôžeme aj svojmu regiónu a napokon aj sami sebe,“ uzavrel župan Droba.

Sektor cestovného ruchu

Koronakríza spôsobila zvýšenie nezamestnanosti či krach niektorých prevádzok a inštitúcií, ktoré využívali turisti i domáci obyvatelia. Cez sektor cestovného ruchu do bratislavského regiónu tieklo ročne viac ako 100 mil. eur.

V roku 2019 bol Bratislavský kraj jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na Slovensku. Smerovala sem až štvrtina všetkých návštevníkov Slovenska.

Na dani za ubytovanie vybrala samospráva približne 4,7 mil. eur. V roku 2019 zaznamenal Bratislavský kraj takmer 1,6 mil. návštevníkov a bezmála 3,3 mil. prenocovaní.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk