Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako a kedy najbežnejšie záhradné bylinky zberať a sušiť a ako pomáhajú liečiť?

reklama:
reklama:
Bylinky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Mätu, ligurček, medovku alebo šalviu na záhrade najčastejšie pestujeme, aby sme ich mohli v čerstvom stave využiť ako aromatické zelené korenie na dochutenie či ozdobenie pokrmov.

Pokiaľ  ale chceme si ich uchovať na zimu, tak v júni ešte pred rozkvetom je najlepší čas na ich zber a sušenie.

Bylinky
www.gettyimages.com

Medovka na dobrý spánok

Medovka lekárska (Melissa officinalis) má antibakteriálne, antivírusové, dezinfekčné účinky a blahodarný vplyv na psychiku, upokojuje a prináša nerušený spánok aj pri strese, depresii a psychickom vypätí. Šálka medovky osladená lyžičkou medom nahradí tabletku na spanie. Medovka pôsobí pozitívne na dýchacie cesty, tíši záchvaty kašľa. Pomáha pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, nadúvanie, plynatosti a nechutenstve, osvedčila sa proti vracaniu v tehotenstve. Medovka má svoje miesto aj pri bolestiach hlavy, migréne, závratoch a pri vysokom krvnom tlaku.

Obklady sa prikladajú na pomliaždeniny, opuchy a miesta postihnuté reumatizmom. Medovka je osvedčený prostriedok proti oparom aj pri poštípaní hmyzom, odporúča sa potieranie rozdrveným čerstvým listom.

Záhradné bylinky: medovka lekárska má antibakteriálne, antivírusové a dezinfekčné účinky

Zber a sušenie medovky

  1. Medovku ako liečivku na sušenie zbierame ručne tesne pred rozkvetom najlepšie v júni.
  2. Vňať alebo len list zberáme za suchého, slnečného a chladnejšieho počasia okolo poludnia.
  3. Sušíme prirodzeným teplom v jednej vrstve bez obracania. Umelým teplom pri teplote
    30 ° C.
  4. Správne usušená medovka si uchováva pôvodnú farbu a citrónovú arómu.

Šalvia je prírodné antidepresívum

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)  je univerzálna liečivka, sušená má silnejší účinok než čerstvá ..Má protizápalové účinky, pomáha pri chorobách z prechladnutia, pôsobí potopudne, mierni bolesť v krku a uľahčuje odkašliavanie. Zlepšuje trávenie, povzbudzuje chuť do jedla, činnosť čriev, žalúdka a žlčníka. Šalvia je výborné prírodné antidepresívum, uvoľňuje stres a celkovo upokojuje, predovšetkým u žien v klimaktériu sa využíva jej schopnosti čeliť psychickému rozladenie a melanchóliu.

Odvar je vhodný ako kloktadlo, ktoré pomáha pri bolestiach hrdla, zápaloch mandlí. Je to dobrá dezinfekcia ústnej dutiny a prevencia proti kazivosti zubov a paradentóze. Žuvanie listov šalvie odstraňuje pach z úst. Obklady zo šalvie sa používajú na hnisajúce rany, popáleniny a uštipnutia hmyzom.

Zber a sušenie šalvie

  1. Listy šalvie lekárskej sa zbierajú krátko pred kvitnutím okolo poludnia (obsahujú najviac éterických olejov) počas slnečných a suchých dní, pretože vlhké listy hnednú.
  2. Sušíme ich v tenkých vrstvách rýchlo v tieni pri teplote okolo 30 ° C.
  3. Pri umelom sušení nemá teplota prekročiť 35 ° C.
  4. Sušené šalviové lístky sú šedozelené až striebrosivej a plstnaté.
  5. Sušená šalvia má silný korenistý pach a korenistú, horkú a zvieravú chuť.
  6. Listy sa môžu tiež zbierať tak, že sa zoberie vňať a po usušení sa listy dajú preč z rastliny.

Ligurček sa hodí pri chudnutí

Ligurček lekársky  (Levisticum officinale ) je mohutná, výrazne aromatická bylina, ktorá má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky. Ligurček celkovo posilňuje organizmus. Pomáha rozpúšťať žlčové kamene a stimuluje tvorbu žlče, čistí krv a odstraňuje škodlivé látky z organizmu. Tiež podporuje činnosť pečene a sleziny, vylučovanie tráviacich štiav, mierni nadúvanie a plynatosť. Rovnako mierne stimuluje srdcovú činnosť a pôsobí protireumaticky. Ligurček pomôže pri problémoch s dýchacími cestami, pretože uvoľňuje hlieny. Má tiež upokojujúce, protistresové účinky. V neposlednom rade dokáže povzbudiť látkovú výmenu, preto sa hodí pri chudnutí.

Zber a sušenie ligurčeka

  1. Ligurček ako korenie zbierame po celú dobu vegetácie, pravidelne zastrihávanie je nutné, aby stále vyrastali mladé listy.
  2. Ak si chceme nasušiť liečivku, zbierame mladé lístky alebo vňať ešte pred kvitnutím, najlepšie v júni.
  3. Bylinu sušíme voľne v tenkej vrstve v tieni na vzdušnom mieste pri teplote do 35 ° C.
  4. Pri sušení v sušičke nesmie teplota prekročiť 40 ° C.
  5. Uchovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
  6. Dajú sa zbierať tiež korene a semená ligurčeka.

Mäta pomáha pri problémoch s trávením

Mäta pieporná ( Mentha piperita ) vyniká dezinfekčnými a antibakteriálnymi účinkami, predovšetkým pomáha pri všetkých poruchách trávenia: zvyšuje produkciu žalúdočných štiav, povzbudzuje tvorbu a vylučovanie žlče, tíši bolesti pri žlčových kameňoch, zmierňuje nadúvanie, uvoľňuje kŕče žalúdku, lieči črevné koliky, zastavuje zvracanie, zvyšuje chuť do jedla. Pomáha tiež potlačiť stres a zbaviť sa napätia. Silná mentolová vôňa príjemne uvoľní dýchacie cesty a upokojí myseľ.

Pri vonkajšom použití sa osvedčuje na výplachy a kloktanie pri bolestiach zubov a ďasien; zároveň spríjemňuje a čistí dych. Používa sa tiež vo forme obkladu proti svrbivým vyrážkam a zápalom kože, vyvoláva pocit chladu a znecitlivuje.

Zber a sušenie mäty

  1. Mätu ako liečivku zberáme listy pred rozkvetom za suchého počasia.
  2. Prvý zber vykonávame, keď rastliny dorastú do výšky 25-30 cm, a to býva väčšinou v júni.
  3. U mäty možno zbierať celú olistenú vňať a sušiť ju vo zväzkoch alebo z vňate listy otrhať a sušiť je samostatne, čo je efektívnejšie postup.
  4. Sušíme voľne rozložené na platoch v tieni pri teplote do 25 ° C.
  5. Pri umelom sušení nesmie teplota prekročiť 30 ° C.
  6. Skladujeme v suchu a tme, dobre uzavretú.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.