Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako odstrániť pleseň a zápach z práčky?

reklama:
reklama:
Zápach z práčky
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ak patríte k tým, čo radi perú na nižších teplotách, môže sa vám stať, že sa z vašej práčky začne šíriť nepríjemný zápach. Potom vám nepomôže ani najsilnejšia aviváž a najdrahší prací prášok.

Výrobcovia práčok prichádzajú na trh s novými programami, ktoré sú šetrné k vláknam nášho oblečenia. Zistenie, že sa bielizeň vyperie aj na 15 ° C nás prekvapila, ale vaša práčka potrebuje občas poriadne vyčistiť. Vynechať programy na 60 či 90 ° C sa rozhodne nevypláca.

Pri nízkych teplotách sa v bubne a rúrkach usadzujú zvyšky pracích prostriedkov . Samozrejme zatvorené dvierka vytvoria ideálne prostredie pre nečistoty, pleseň a baktérie.

Zápach z práčky
www.gettyimages.com

Práčke treba venovať dostatočnú starostlivosť

Vo väčšine prípadov, keď práčka zapácha, stačí zapnúť program s vyššou teplotou . Ak máte šťastie a doma vám stojí jeden z novších modelov, objavíte programy, ktoré sú priamo určené na čistenie bielej techniky. Zvládnu vyčistiť zásuvku na pracie prostriedky aj bubon. Iné tipy sa usadenín a zápachu zbavujú pomocou pary.

Ak vaša práčka nepatrí medzi super inteligentné, postačí  špeciálny čistiaci prostriedok , ktoré sú určené pre generálne upratovanie. Používajte ich pokojne niekoľkokrát do roka.

Pravidelné čistenie práčky

Ako prvé sa vrhnite na filter . Podľa výrobcov sa má čistiť dvakrát do roka, ale zo skúsenosti iste viete, že kto má domácich miláčikov alebo dlhšie vlasy, musí byť dôslednejší. Väčšinou ho nájdete na čelnej strane spotrebiča, pod krycím viečkom. Filter jednoducho vyberte a dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou.

Keď sa vytvorí čierna usadenina

Generálne upratovanie čistým filtrom nekončí. Najčastejším pôvodcom zápachu je práve špinavé tesnenie na dvierkach . Divili by ste sa, čo všetko sa dokáže ukrývať pod úzku gumou. V neposlednom rade nezabudnite na dávkovač pracích prostriedkov. Vyberanie šuplíkov sa u každého modelu líši, ale vždy ide o jednoduchý manéver. Možno vás prekvapí, koľko nevábne vyzerajúce usadeniny sa práve tam ukrýva. Čierna špina sa vytvára kombináciou tekutého prášku a aviváže . To, čo vidíte na konci dávkovača, je vo vnútri práčky v oveľa väčšej intesite. Malá kefka,  je jediným riešením, ako čiernu nečistotu z dávkovača odstrániť.

Vetrajte práčku aj dávkovač

Prať šetrne možno aj inak ako programom na nízke teploty. Dôvodom žmolkov a dierok na oblečení sú staršie typy bubnov. Dnes sa vyrábajú z iných materiálov a nemajú veľké otvory, ktoré bielizeň pri otáčaní ničia. Raz za čas vyperte svetlé uteráky alebo utierky (tým to nevadí) na vyššiu teplotu a zápach sa vytratí .

Nezabúdajte nechávať otvorené dvierka a dávkovač. Kde nie je vlhko, nie je pleseň ani zápach.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.