Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hand holding growth arrow with coins.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Freepik
18. apríla 2023 Rady a tipy od Informačný servis

Ako predísť hrozbe exekúcie, ak vám stúpli úroky pri hypotéke

Úrokové sadzby rastú, ale naše platy nie sú nafukovacie, preto má mnoho rodín hlavu v smútku a finančný rozpočet napnutý na maximum. Najhoršie sú na tom tí, ktorí žijú od výplaty k výplate a nemajú žiadnu finančnú rezervu. V niektorých prípadoch to môže viesť až k exekúcii alebo dražbe, keď zo dňa na deň stratia strechu nad hlavou. Ak vám hrozí exekúcia z dôvodu zvýšenia úrokov z hypotéky, je dôležité okamžite zakročiť.

Refinancujte hypotéku

Refinancovanie hypotéky zníži mesačné splátky, pretože získate nižšiu úrokovú sadzbu. Je tak jednoduchšie držať krok so splátkami hypotéky a zabrániť exekúcii. Nerobte však náhle rozhodnutia. Pri refinancovaní musíte zvážiť všetky súvisiace náklady, vrátane nákladov na uzavretie a prípadných pokút za predčasné splatenie. Mali by ste tiež porovnať sadzby od viacerých veriteľov, aby ste sa uistili, že získate najlepšiu ponuku.

Úprava úveru

Ide o proces, pri ktorom váš veriteľ súhlasí so zmenou podmienok vášho úveru, aby boli vaše platby dostupnejšie, teda nižšie. Môže ísť o zníženie úrokovej sadzby, čo sa podobá refinancovaniu hypotéky. Alebo zmení typ úveru a tým aj výšku jednotlivých splátok. Môže taktiež predĺžiť splatnosť úveru, čiže ho budete splácať dlhšie, ale po menších čiastkach. Ak chcete získať úpravu úveru, budete musieť poskytnúť finančné informácie svojmu veriteľovi a preukázať, že nie ste schopní splácať svoje súčasné hypotekárne splátky.

Splátkový kalendár

Banka spravuje vaše peniaze a záleží jej na tom, aby si zachovala všetkých klientov a získavala nových. Preto ak ste pozadu so splátkami hypotéky, skúste požiadať o pomoc práve svoju banku. Môže vám vytvoriť plán splácania. Časom tak dobehnete zmeškané splátky hypotéky a vyhnete sa exekúcii. So splátkovým kalendárom platíte pravidelné splátky hypotéky, ale aj dodatočnú sumu každý mesiac, ktorou splácate omeškané platby počas stanoveného obdobia. Splátkový kalendár je teda vhodný pre ľudí, ktorí iba istí čas nemali dostatok finančných prostriedkov, ale do budúcnosti budú zvládať aj vyššie splátky. Napríklad prišli o zamestnanie, ale opäť si nejaké našli.

Cooperation analyst chart professional paper economics.jpg
Foto: Freepik

Vyhľadajte odbornú pomoc

Niekedy však nie je možné platiť vyššie splátky alebo nemáte energiu a čas na komunikovanie s bankou. Našťastie existujú mnohí finanční poradcovia, ktorí vám pomôžu lepšie pochopiť vaše možnosti. Budú s vami spolupracovať pri hľadaní najlepšieho riešenia pre vašu situáciu a všetko vám podrobne vysvetlia. S chladnou hlavou a bez zbytočných emócií môžu vyjednávať namiesto vás s vašim veriteľom a zabezpečiť také podmienky hypotéky, ktoré zvládnete plniť. Zabezpečia ochranu vašich práv a vyriešia aj zložité situácie.

Zvážte predaj svojej nehnuteľnosti

Situácia niekedy vyzerá naozaj beznádejne. Vždy však máte možnosť predať nehnuteľnosť, ktorá vám spôsobuje problémy a uskromniť sa v menšom byte alebo dome mimo mesta. Najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, je využiť služby spoločnosti zameranej na výkup nehnuteľností.

Ako zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti?

Keď už podstupujete tento radikálny krok a predávate svoju nehnuteľnosť, vyťažte z toho čo najviac. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť jej hodnotu.

Terénne úpravy

Exteriér domu robí prvý dojem. Čím viac vychytávok uvidia záujemcovia na prvý pohľad, tým vyššiu cenu môžete požadovať. Začína sa to už pri vchode – kvalitné hliníkové ploty sú nielen estetické, ale aj cenovo dostupné. Podobne lákavo pôsobia aj pergoly, záujemcovia o kúpu si budú predstavovať, ako naplno využijú nové bývanie počas teplých dní a váš dom si vďaka tomu viac zamilujú.

Kozmetické úpravy interiéru

Kozmetické vylepšenia, ktoré veľa nestoja, zahŕňajú maľovanie stien, dôkladné upratovanie, výmena kľučiek, uprava pokazených dvierok na kuchynskej linke, nové svietidlá a podobne. Hodnota vášho majetku sa tak bez veľkých investícií zvýši. Čistá a dobre udržiavaná nehnuteľnosť bude pre potenciálnych kupcov vyzerať hodnotnejšie a príťažlivejšie. Viac ako dekorácie zaváži funkčnosť a spoľahlivosť domácnosti. Môžete napríklad dať preveriť a vyčistiť všetky potrubia profesionálnou službou krtkovania, pričom dostanete potvrdenie o tom, že sú vaše potrubia funkčné a čisté. Podobne môžete overiť stav elektrických rozvodov alebo spoľahlivosť internetového spojenia a podobne. Každý záujemca o kúpu tieto drobnosti ocení. Najrýchlejšie dom alebo byt predáte pomocou služieb spoločností venujúcich sa výkupu nehnuteľností – je to rýchle, jednoduché a bez rizika. Zmluvu uzavriete za pár dní a spoločnosť vám poskytne maximálny možný zisk pri minimálnej námahe.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.