Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bambusové podlahy sa skvele vynímajú v interiéri aj exteriéri, veľa vydržia a ľahko sa udržujú

reklama:
reklama:
Bambusové podlahy
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Bambus je rýchlo rastúca tráva, ktorá sa využíva v mnohých rôznych odvetviach

Možno si každý deň obliekate bambusové ponožky alebo vám doma robí parádu bambusový nábytok či dekoratívne predmety z bambusu. Pre svoju pevnosť, pružnosť, ľahkosť a odolnosť je tento materiál obľúbený tiež v stavebníctve, využíva sa aj na výrobu podláh s cenenými úžitkovými vlastnosťami.

Bambusové podlahy
www.gettyimages.com

Masívne aj plávajúce bambusové podlahy

Podlahy z bambusu sú príťažlivým riešením pre všetkých milovníkov prírodných materiálov. Ide o obnoviteľnú surovinu rovnako ako drevo, táto tráva avšak oproti bežným drevinám rastie o dosť rýchlejšie. Už počas 4 až 6 rokov je bambus ťažený a spracovávaný. Dá sa z neho vyrobiť takmer všetko, na čo si spomeniete – spodnú bielizeň, módne doplnky, papier, riad, nábytok aj dekoratívne predmety. Zo silnej časti stebiel sa vyrábajú aj dielce určené pre pokládku podláh. Z bambusových vlákien sa slepováním, prípadne splietaním a lisovaním zhotovujú lamely, ktoré sa následne režú a lepia na seba. Práve technológia výroby prebiehajúcej za vysokého tlaku a teploty, dodáva materiálu vysokú odolnosť a tvrdosť, porovnateľnú s dubovým či bukovým drevom.

Oproti čisto dreveným podlahám vychádza podlaha z bambusu lacnejšie (záleží však na type dreva, vybranom dekore a pod.), Cenovo je porovnateľná s podlahami z korku.

Prírodný vzhľad

Podlaha z bambusu môže mať zaujímavé vzory..

Podlahy z bambusu vynikajú značnou tvrdosťou a zároveň pružnosťou, sú málo náchylné k mechanickému poškodeniu. Povrch podláh je naviac ošetrovaný záťažovým lakom, prípadne olejom, ktoré životnosť a trvanlivosť materiálu ešte zvýšia. Masívne vrstvené celoplošné podlahy možno okrem toho v prípade potreby renovovať brúsením.

Bambus je tiež príťažlivý svojím nadčasovým, nevšedným a elegantným dizajnom. Vzhľad bambusovej podlahy je ovplyvnený spôsobom skladania jednotlivých lamiel. Najbežnejšia horizontálna úprava ukazuje základnú kresbu materiálu. K dispozícii sú aj ďalšie varianty s výraznou kresbou (typ „mramor“ alebo „zebra“). Pokiaľ ide o ponuku farieb, vedľa svetlých prírodných odtieňov je k dispozícii aj tmavšia kávová farba získaná pôsobením vysokého tlaku a teploty počas výroby základného materiálu (karbonizáciou). Morením a lakovaním možno dosiahnuť aj mnohých ďalších farebných vzhľadov.

Nemá rada vodu

Pri starostlivosti o bambusové podlahy je nutné dodržiavať niekoľko zásad a odporúčaní, ktoré zaručia ich dlhú bezchybnú životnosť. Bambusovým podlahám, podobne ako dreveným, nesvedčí väčšia miera vlhkosti. Vlhkosť vzduchu v miestnostiach s podlahou z bambusu udržujte medzi 40 až 60%, nenechávajte na podlahe mokré stopy, vodu okamžite vytierajte. Inak hrozí, že podlaha v zasiahnutom mieste napučí. Snažte sa minimalizovať množstvo tekutiny na podlahe, upratovať iba vlhkou handrou alebo mopom a nakoniec vytierajte do sucha.

Napriek tomu, že je bambusová podlaha dosť odolná, drobné nečistoty ako sú piesok, kamienky a omrvinky by časom mohli poškriabať povrch. Pravidelnému zametaniu a vysávaniu sa nevyhnete. Pred vstupom do miestnosti umiestnite rohožky, aby sa množstvo nečistôt minimalizovalo. Vyvarujte sa extrémnmu zaťaženiu podlahy, používajte ochranné podložky na ostré nohy nábytku, na bambusovú podlahu nepatria ihlové podpätky ani kolieskové stoličky. K pravidelnej údržbe patrí aj pravidelné lakovanie a voskovanie.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.