Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa stane, keď pravidelne neperiete svoju posteľnú bielizeň

reklama:
reklama:
19. septembra 2021 Spánok od Diskusia()
posteľ
posteľ www.gettyimages.com

Na tomto svete sú dva druhy ľudí, tí, ktorí perú posteľnú bielizeň svedomito, a tí, ktorí tak nerobia. Ak patríte do prvej skupiny, potom vám tlieskame. Ak ste však v skupine, ktorá perie posteľnú bielizeň pomenej, nuž, nie ste v tom sami. Podľa prieskumu uskutočneného na vzorke tisíce respondentov, priemerný človek perie posteľnú bielizeň raz za 3 týždne. Ak vám to nepripadá ako problém, zamyslite sa nad týmto: vo svojej posteli a prikrývkach trávite 49 až 63 hodín týždenne, čo poskytuje veľa času na hromadenie potu, mastnoty, špiny, odumretej kože, choroboplodných zárodkov a baktérií. Ak pre vloženie bielizne do pračky potrebujete viac motivácie, prečítajte si dôvody, prečo je časté pranie posteľnej bielizne neodmysliteľné pre dobré zdravie.

Roztoče

Možno si to neuvedomujete, ale odumretých kožných buniek sa zbavujete stále – po celý deň. Počas nočného prevaľovania v posteli sa zbavujete tisícov tých drobných buniek, ktoré sa vám hromadia v posteľnej bielizni. Týmito bunkami, ako aj vlhkosťou a prachom v prikrývkach, sa radi kŕmia roztoče, drobučké organizmy, ktoré sú voľným okom takmer neviditeľné. Môžu spôsobovať alergie, spúšťať astmu, a dokonca vyvolať ekzém. Keď svoju posteľnú bielizeň nebudete prať dôsledne, tieto malé organizmy sa budú stále hromadiť, kým sa nezobudíte so svrbením po celom tele.

Srsť domácich maznáčikov

Obzvlášť obozretní musíte byť, keď spíte so svojím domácim miláčikom. Srsť, ktorá zostane po vašom psovi či mačke, robí vašu posteľnú bielizeň ešte príťažlivejšou pre prachové roztoče. Okrem toho domáci miláčikovia môžu prenášať aj iné dráždivé organizmy, ako sú roztoče, ktoré sa vám doslova zavŕtajú pod kožu, alebo hubovú infekciu vlasovej pokožky zvaná ako hubová infekcia.

Baktérie a vírusy

Spomínate si na všetky tie odumreté kožné bunky, pot a sliny, o ktorých sme sa už zmienili? Nuž, tento celonočný sliz na posteľnej bielizni sa nielenže hromadí, ale robí z vašej postele i dokonalý domov pre množenie baktérií! Vankúšové obliečky  dokonca po dlhom  nevypratí môžu mať viac baktérií ako záchodová doska! Ešte dôležitejšie je dať posteľnú bielizeň prať v prípade, že ste vy alebo váš partner boli chorí. Chrípkové vírusy prežívajú na mäkkom povrchu obvykle pätnásť minút, niektoré choroboplodné zárodky však môžu prežívať až štyri hodiny.

reklama:

Otvoriť prezentáciu, kliknite sem:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.