Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo urobiť práve teraz s orchideami, aby vás odmenili bohatou záplavou kvetov

reklama:
reklama:
Orchidea
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ako a kedy orchideu presádzať?

V čom je najlepšie pestovať? Ako ich hnojiť a rosiť? Možno ich rozmnožovať?

Všetkým milovníkom a pestovateľom orchideí sa môžu hodiť praktické tipy..

Orchidea
www.gettyimages.com

Fantastické tvary a farby kvetov, ich nekonečná rozmanitosť, krehkosť, závan diaľok … a zostáva ešte mnoho ďalších dôvodov, prečo kúzlu orchideí podlieha čoraz viac ľudí. Pestujú ich na okennom parapete, tešia sa z ich krásy, starajú sa o ne, ako najlepšie dokážu. Starostlivosť o ne je ale trochu iná, než o bežné izbové rastliny.

Kedy a ako ich presádzať?

Epifytické orchidey sa presádzajú zvyčajne len raz za tri roky , častejšie intervaly im nesvedčia. Korene môžu pokojne vypĺňať celý kvetináč a rastline to nevadí – pestovanie v kvetináči je len náhradou za epifytický spôsob života, kedy orchidea rastie prichytená na kôre stromov a korene visia voľne vo vzduchu a nasávajú vzdušnú vlhkosť. Práve preto je toľko dôležitý špeciálny, hrubozrnný a vzdušný substrát, v ktorom sa k nim dostane dostatok vzduchu.

Aké potrebujú kvetináče?

Priesvitné kvetináče sú naozaj vhodné, ale nie sú nutnou podmienkou pre to, aby rastlina dobre prospievala. Jej potreby fotosyntézy stačia pokryť aj nadzemné časti, prípadne korene na vrchu kvetináča, a ostatné môžu byť aj v šere až tme – dôležitejšie je dostatok vzduchu. Samozrejme záleží aj na dostatku svetla – ak by ho bolo menej, je pomoc koreňov dôležitejšia.

Ako zaobchádzať s odnožou?

Z očka môže niekedy vyrásť nová stonka aj s dvoma listami vzdušnými korienkami. Ide o novú odnož, dcérsku rastlinku, nazývanú tiež Keiko.

  • Je možné ju oddeliť a pestovať samostatne, kedy časom dorastie do veľkosti pôvodnej rastliny.
  • Mala by byť pred oddelením od materskej rastliny, ktorá ju vyživuje, dostatočne silná, s bohatými koreňmi, aby sa uživila sama.
  • Zároveň by ale nemala prerásť a vyčerpať tak materskú rastlinu.
  • Materská orchidea aj dcérsku odnožou je vhodné denne rosiť a do vody pridať veľmi malé množstvo tekutého hnojiva pre orchidey.

Substrát, ktorý svojou vzdušnosťou a štruktúrou orchideám vyhovuje, je pomerne chudobný na živiny. Rastliny, obmedzené nádobou a odkázané na zálievku dôležité prvky čoskoro vyčerpajú a je potrebné im ich dodať. Orchidey preto treba pravidelne prihnojovať, najlepšie špeciálnym hnojivom určeným práve pre nich, prípadne plným hnojivom pre izbové rastliny, ktoré neobsahuje väčšie množstvo vápnika.

Od jari do jesene je vhodné prihnojovať častejšie, v zime menej, ale u teplomilných orchideách, ktoré nemajú výrazný zimný odpočinok, možno hnojiť v podstate celoročne.

Ako často orchidey rosiť?

Frekvencia rosenia záleží na miere vzdušnej vlhkosti.

  • V bežnom vykurovanom byte, kde sa pohybuje pod 50%, orchidei určite prospeje každodenné rosenie. Keď však niekoľko dní vynecháte, nič sa nestane – v tom čase postačí miska s vodou umiestnená tesne pri orchidey.
  • Rosenie a vysoká vzdušná vlhkosť je dôležitá predovšetkým u epifytického spôsobe pestovania.

Možno orchidey pestovať len v kvetináčoch, alebo aj na vetvách?

Epifytické pestovanie orchideí je pre nich prirodzené, až na zemné druhy tak rastú aj v prírode, na konároch stromov. Aj doma je možné pestovať na dreve, ku ktorému sa spočiatku opatrne prichytí jemným vlascom, vypodloženým kúskom machu, alebo trebárs aj tenkým pásikom zo silonových pančúch, ktorý je pružný a nehrozí toľko poškodenie rastliny.

Ako podklad je vhodné drevo bez alebo aj s borkou, chemicky neošetrené, zdravé a trvanlivé. Podklady pre epifytické pestovanie orchideí možno i zakúpiť. Podmienkou epifytického pestovania je vysoká vzdušná vlhkosť a časté rosenie , na ktorom sú korene visiace úplne vo vzduchu, závislé. Spolu s vodou na rastliny možno rozprašovať aj hnojivo, vždy vo veľmi nízkych koncentráciách.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.