Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je čas na jesenný výsev koreňovej zeleniny na skorý jarný zber

reklama:
reklama:
Jesenné sadenie koreňovej zeleniny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jesenné sadenie koreňovej zeleniny www.gettyimages.com

Nemajte obavy, že keď semená mrkvy či petržlenu zapravíte do pôdy už pred zimou, tak sa úrody nedočkáte.

Práve naopak..

Kto to skúsil, skorú úrodu v nasledujúcom roku si veľmi pochvaľuje.

Výsevom mrkvy a petržlenu počas novembra alebo dokonca ešte začiatkom decembra sa vyhneme nepriaznivým klimatickým podmienkam, ktoré sa môžu objaviť na jar. Katalógy starých semenárskych firiem dokonca odporúčali koreňovú zeleninu vysievať na sneh. Výhodou jesenného termínu je, že sa vyplavia inhibičné látky, ktoré obsahuje predovšetkým osivo petržlenu. Tieto látky totiž bývajú mnohokrát príčinou zlého klíčenia na jar, najmä vtedy, keď je sucho.

Mrkva klíči aj rastie pomerne pomaly

Zásady jesenného výsevu
Úspešnosť závisí na pôdnych podmienkach. Osivo totiž nesmie vyklíčiť ešte pred zimou, ale až skoro na jar. Starostlivo preto vyberáme pozemok aj odrody. Semená nevysievame príliš husto, pretože potom namiesto kvalitných koreňov vyrastú korene niťovité, pokrútené a poškodené škodcami. Medziriadková vzdialenosť by mala byť 25-30 cm, aby sme mohli pohodlne a pravidelne okopávať.

Semená mrkvy aj petržlenu sú pomerne malé, 1 g ich obsahuje 800-900. Pritom by na každý štvorcový meter malo prísť len asi 0,5 g osiva. Pri siatí sa preto oplatí premiešať je s dvojnásobným množstvom suchého jemného piesku, aby sme dodržali správny výsev..

Vysievame do hĺbky asi 0,5 cm a riadky po zahrnutí pritlačíme. Ak zistíme, že mrkva alebo petržlen rastú príliš husto, rastlinky vyjednotíme na vzdialenosť 5 cm.

Pozor na čerstvý hnoj a vápno
Rovnako ako ostatná koreňová zelenina ani mrkva a petržlen neznášajú pôdu vyhnojenú čerstvým maštaľným hnojom. Nesmie byť tiež kyslá, mrkva dáva prednosť neutrálnej pôdnej reakcii. Táto zelenina je tiež citlivá na čerstvé vápnenie, takže sa oplatí vápniť pred predchádzajúcou plodinou, ale iba vtedy, ak hodnota pH je nižšia ako 6,5. Dôležitý je aj veľmi hlboko zrýľovaný pozemok, aby sa nedeformovali korene. Podobne môže dopadnúť mrkva aj v pôdach kamenistých alebo náchylných k tvorbe škrupiny, preto ju pestujeme na záhonoch.

Mrkva a petržlen rastú najlepšie na záhrevných, ľahkých pôdach s vysokým obsahom organickej hmoty. Na nich je tiež možné najskôr žať. Na ťažkých pôdach sa pomalšie vyvíjajú predovšetkým skoré odrody mrkvy. Mrkva nemá zvláštne nároky na predplodinu, nemala by sa však vysievať po zelery a sama po sebe. Pre jesenné výsevy volíme odrody s krátkou a stredne dlhou vegetačnou dobou, teda karotku. (Ako karotka sa označujú všetky rané mrkvy bez ohľadu na tvar koreňa. Panuje totiž mylný názor, že karotka je mrkva s tupým zakončením.) Rozhodne sa oplatí vyberať vhodnú odrodu v špecializovaných predajniach, kde sa môžeme poradiť a vybrať podľa toho, aký typ pôdy , stanovište a možnosti ďalšieho skladovania máme k dispozícii.

Odrody mrkvy vhodné pre jesenný výsev

Sylva je veľmi kvalitná odroda vhodná k jarnému poľnému pestovaniu aj na rýchlenie. Určená je pre priamy konzum, konzerváciu i pre krátkodobé skladovanie. Vytvára stredne dlhý valcovitý koreň s tupým zakončením. Vysievame ju čo najskôr na jar (a neskôr až do polovice júla pre jesenný zber) aj teraz na jeseň. Vegetačná doba je 100-110 dní, odporúčaný spon je 20-25×5 cm.

Chamaré je nová odroda s univerzálnym použitím. Oranžovo červená, intenzívne vyfarbené dužina má jemnú chuť a vyšší obsah beta karoténu. Cenená je predovšetkým pre vynikajúcu skladovateľnosť. Vytvára kratšie korene, preto sa hodí aj do ťažších pôd.

Darina je vhodná na priamy konzum, kuchynskú úpravu, konzerváciu a z neskorých výsevov i pre skladovanie, je veľmi sladká. Rastlina má stredný vzrast so vzpriamenými listami. Zelenkavá hlava koreňa nemá antokyanové sfarbenie, dreň a kôrové časti sú intenzívne červené. Koreň je dlhý až veľmi dlhý valcovitý, s polotupým až tupým zakončením. Vyniká dobrým zdravotným stavom a veľmi dobrou skladovateľnosťou.

Rondo má vegetačnú dobu 75 dní, mrkva je guľatá a vhodná na priamy konzum vďaka jemnej sladkej chuti a krehkosti.

Jitka F1 je výnosná skorá karotka pre letné až jesenné pestovanie. Je vhodná na priamy konzum, priemyselné spracovanie aj pre ranej úrody do zväzkov. Z neskorých výsevov ju možno dobre skladovať. Vytvára atraktívne dlhé, tenké valcovité tupo zakončené korene s pekným vnútorným vyfarbením a úzku dreňovou časťou. Odroda je odolná tiež k praskaniu koreňov a antokyanovému sfarbeniu hlavy.

Odrody petržlenu vhodné pre jesenný výsev
Konika a Alba majú výrazne kónické a nie príliš dlhé korene, takže je možné pestovať aj v ťažších pôdach. Sú veľmi aromatické a dobre sa skladujú.

Astra, kudrnka, Festival či Fest patria medzi vňaťový petržlen a všetky sa hodia k jesennému výsevu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.