Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

November na záhrade, čo všetko treba ešte stihnúť?

reklama:
reklama:
November na záhrade
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

November je posledným mesiacom, počas ktorého by sa mali dokončiť všetky dôležité práce na záhrade. Tie však bude sprevádzať typické jesenné počasie.

November na záhrade
www.gettyimages.com

November na záhrade

Záhradné práce sú teraz v znamení chystania rastlín a priestoru na zimný spánok. Kríky sa musia zazimovať a stromy natrieť vápnom. Štartuje tiež starostlivosť o zvieracích priateľov. Nachystajte si vtáčie búdky a začnite s prikrmovaním.

Okrasná záhrada

Počas priaznivejších dní skúste udržiavať okrasnú záhradu v čo najlepšom stave.

Trávnik

V novembri priebežne zhrabávajte lístie, aby sa na trávniku nezačali objavovať škvrny alebo ho nenapadla pleseň snežná. Pred zimou by mal mať dĺžku najlepšie 3-4 cm.

Lepšia pôda

Pokiaľ ste si robili pôdny rozbor, je práve teraz ten najlepší čas na vápnenie. To sa vykonáva raz za tri roky. Vápnik pomáha zlepšovať drobivú štruktúru zeminy a prevzdušňuje ju. Vápnenie prospeje väčšine listovej a koreňovej zelenine, ovocným a okrasným drevinám, ktorým vyhovuje mierne kyslá pôda. Naopak nikdy nevápnite pôdu, v ktorej rastú kyslomilné rastliny.

Vydezinfikujte skleník

Po poslednom zbere záhony v skleníku zrýľujte, odstráňte zvyšky koreňov a pôdu vydezinfikujte. Na 10 m 2 aplikujte pol kilogramu vápna. Vápno zapravte do pôdy, zalejte a záhon zakryte na 2-3 týždne plastovou fóliou.

Zazimovanie ruží

Aj napriek tomu, že ruže znesú veľký mráz, je vhodné ich zazimovať. Odstrihnite odkvitnuté kvety a šípky a stonky skráťte na polovicu. Zo záhona odstráňte opadané lístie a mulčovaciu kôru. Potom ku kríkom prihrňte zeminu alebo kompost do výšky 15-20 cm tak, aby boli zakryté prvé očká. Potom ruže zakryte netkanou textíliou.

Ako na ovocné stromy

Výsadbu ovocných stromov by ste mali stihnúť do polovice novembra. Výnimku tvoria broskyne, marhule a vo vyšších nadmorských výškach tiež orechy, ktoré je nutné vysadiť skôr.

Zmladenie starých jabloní a hrušiek

Neskorý jesenný rez povzbudzuje stromy k obnove výhonov. Pri omladzovaní sa robí hlboký rez, predovšetkým vrcholu a vonkajších partií. Strom by mal mať po tomto reze tvar pyramídy.

Ochrana kmeňov

Zásaditý vápenatý náter obmedzuje výrazne množstvo škodcov pod kôrou, ničí hubové výtrusy, mach a lišajníky. Ďalšou výhodou je vyrovnanie rozdielov teplôt na kmeni. Zabránite tak vzniku mrazových trhlín. Mladšie stromčeky tiež obaľte slamou alebo aspoň netkanou textíliou. Budú tak chránené pred premrznutím a okusom zveri.

Sadba

Výnimku na sadenie tvorí cesnak, ktorý by sa mal sadiť vtedy, keď je teplota pôdy dlhodobo pod 9 stupňov Celzia. Predídete tak napadnutiu nebezpečnou hubovou chorobou – fusáriom.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.