Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravidelné vetranie je v zimnom období pre naše zdravie nutnosťou!

reklama:
reklama:
Správne vetranie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Či už bývate v paneláku alebo v rodinnom dome, určite cez zimu kúrite. 

Správne vetranie
www.gettyimages.com

S tým ale zároveň súvisí nutnosť vetrania. Aby bolo vetranie zdraviu prospešné, je nutné dodržiavať určité pravidlá. Vetranie je totiž rozdielne v miestnosti, kde žijeme, a tam, kde spíme. Vetranie nepodceňujte. Ak vetrať nebudete, ľahšie cez zimu ochoriete.

V obývačke vetráme opakovane, intenzívne a krátko

Vetranie v zimnom období je pre naše zdravie nutnosťou. Má ale zmysel iba vtedy, keď sa vetrá pravidelne a dôsledne. Inak ale vetráme v obývačke a inak v spálni. Jednoduchšie je správne vetranie v miestnostiach, kde cez deň prebývame. Najskôr je nutné si uvedomiť, akú chceme prevádzkovú teplotu. Prekúrenej miestnosti zdravie neprospejú, ideálna teplota je 21 – 23 ° C. Vetráme krátko, intenzívne a nárazovo. Dôležité je takto vetrať niekoľkokrát za deň, minimálne 5 – 6-krát. K tomu je nutné pripomenúť jednu praktickú vec – pri nárazovom vetraní nezabudnite po dobu vetrania stiahnuť termostatickú hlavicu na ústrednom kúrení. V opačnom prípade totiž radiátor začne vďaka studenému vzduchu od okna intenzívne kúriť. Takže budete nielen plytvať energiou, ale navyše sa váš byt opäť rýchlo vyhreje .

V spálni vetráme nepriamym spôsobom

Inak ale vetráme v spálni, kde spíme. Tam je potreba vetrať skôr priebežne. Teplota v spálni by mala byť nastavená ideálne na 19 ° C a najlepší spôsob vetrania je nepriamy. To znamená cez vedľajšiu miestnosť, z ktorej čerstvý vzduch prúdi k nám. Najväčší problém pre organizmus v nočnom období je totiž prievan. Ten si neuvedomíte, ale sám o sebe pôsobí veľa ťažkostí. Ak môžeme doma vetrať otvorenými dverami cez ďalšiu miestnosť, je to pre zdravie oveľa lepšie.

Ak nevetráme, riskujeme zdravotné komplikácie

Ak nevetráme, riskujeme stratu prirodzenej odolnosti. Trvalé vetranie zvyšuje otužilosť voči vonkajšiemu prostrediu. Cez zimu samozrejme nie sme trvale v uzavretom domácom priestore, ale chodíme von. Vetraním organizmu pripomíname, že vonku je iné prostredie ako u nás v byte. Vďaka tomu organizmus skryto stále počíta s tým, že môže dôjsť k presunu do vonkajšieho prostredia a bude naň pripravený. To je hlavný dôvod vetrania.

Každé vetranie udržuje danú klímu v rovnováhe. Pre plesne a baktérie je tu oveľa ťažší spôsob prežitia a regenerácie, než v zatuchnutej miestnosti, plnej vlhkosti.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.