Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečítajte si, aké má baklažán zázračné účinky!

reklama:
reklama:
Baklažán
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Špecifický tmavo fialový plod je poslednou dobou veľmi obľúbenou zeleninou a celkom úspešne sa udomácnil už aj v slovenských kuchyniach.

Vyniká nielen výbornou chuťou a pestrým použitím v kuchyni, ale má aj pozitívne účinky na naše zdravie.

Baklažán je pôvodom z teplých východných oblastí ďalekej Indie. Než sa dostal až do našich domácností, ušiel pomerne dlhú cestu. Chuťovo kvalitnejšie sú menšie plody, najlepšie s priemerom od piatich do ôsmich centimetrov, s lesklou hladkou šupkou a jasne zelenou stonkou aj čiapočkou. Väčšie a staršie plody bývajú ľahko vodnaté a niekedy môžu byť horké. Ideálne je spracovávať čo najčerstvejšie plody, baklažán totiž ľahko podlieha zmenám teplôt a hnije. Dá sa povedať, že na stole sú baklažány novinkou, pretože sa začali konzumovať ešte len zhruba pred päťdesiatimi rokmi. Prežívali totiž povery, že ich pojedanie vedie k šialenstvu a malomocenstvu. Dnes sú obľúbenou a chutnou zeleninou a majú značnú nutričnú hodnotu.

Vypestujte si ho

Hoci je záhradkárska sezóna u konca, pripravte sa na budúci rok. Určite stojí za to baklažán pestovať. Semená tejto teplomilnej zeleniny môžete zasiať v období od februára do marca. Baklažán totiž pomerne pomaly klíči a novým sadeniciam dlho trvá, než zosilnie. Najlepšie je baklažán pestovať v skleníku či fóliovníku. Samotnú výsadbu vykonajte až tak v máji, kedy už je väčšia záruka teplého počasia. Pravidelne vyštipujte bočné výhonky a vždy ponechajte približne štyri kostrové konáre. Rastliny milujú kvalitnú hlinitopiesčnatú alebo hlinitú pôdu, bohatú na živiny a neznášajú prievan. Počas horúceho leta, určite baklažán pravidelne a dostatočne zalievajte a hnojte kompletným hnojivom. Keď začne rastlina tvoriť plody, sledujte ich počet. Na jednej rastline nechajte vždy maximálne šesť až sedem plodov, ostatné odstráňte.

Ako zožať a uskladniť

Zrelé plody žnite aj so stopkou, hneď keď sa plne vyfarbia a majú lesklú šupku. Zozbieraný baklažán skladujte v suchej a chladnejšej miestnosti. Pri nízkej teplote v chladničke môže dužina černieť a horknúť.

Baklažán dokáže zázraky

Baklažánové plody obsahujú z 90% vodu a vďaka tomu majú veľmi nízku energetickú hodnotu. Okrem toho sú bohaté nielen na vlákninu, ale obsahujú aj množstvo vitamínov a minerálnych látok. Napríklad draslíka obsahujú baklažány viac ako mrkva, kapusta či cibuľa. Nasledujú ďalšie prospešné prvky, ako sú horčík, železo, zinok alebo mangán. Z vitamínov je najviac zastúpený betakarotén (provitamín A), ktorý podporuje dobrý zrak a imunitu. Ďalej vitamíny skupiny B, ktoré prospievajú nášmu nervovému systému. Baklažány obsahujú aj istý podiel vitamínu C.

Vďaka všetkým týmto blahodarným látkam napomáha k čisteniu pečene a celého organizmu. Má močopudné účinky a pôsobí tak preventívne proti tvorbe obličkových kameňov. Posilňuje pamäť, podporuje správne fungovanie kardiovaskulárneho systému a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Aby toho nebolo málo, pôsobí aj preventívne proti cukrovke a účinne funguje aj proti zápche.

Baklažán vám pomôže zhodiť prebytočné kilá

Vďaka veľkému množstvu vlákniny vás baklažán dokonale zasýti. A hlavne? Má super nízku kalorickú hodnotu. V 100 gramoch je iba okolo 102 kJ. Je tak teda super doplnkom redukčných diét.

Ako ho použiť

Surový baklažán sa konzumovať nedá, pretože obsahuje toxický solanín. Ale skvelou výhodou baklažánu je, že ho môžete tepelne upravovať na rôzne spôsoby. Nielenže môžete túto lahodnú zeleninu dusiť, ale možno ju aj variť, grilovať a piecť. Ak ste však v režime znižovania prebytočných kíl, baklažán nevyprážajte. Dokáže totiž do seba nasať veľké množstvo oleja, a značne sa tak zvýši jeho kalorická hodnota.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.