Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rýmovník, nenápadná rastlina, ktorú má pre jej skvelé účinky doma čoraz viac ľudí. Ako naznačuje jej názov, je vítaným pomocníkom predovšetkým v boji s nachladnutím, ale to zďaleka nie je jediné jej využitie. Poďme si teda o tejto zaujímavej rastline povedať viac.

reklama:
reklama:
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com

Bylina mnohých názvov i vôní

Väčšina ľudí túto rastlinu pozná pod označením rýmovník. Môžete sa však stretnúť aj s mnohými ďalšími označeniami, napríklad nádchovník, milície, mexický eukalyptus, kubánske oregano či španielsky tymián.

Každopádne rýmovník patrí medzi hluchavkovité rastliny, čo je na prvý pohľad zrejmé vo ​​forme dužinatých listov, ktoré sú pokryté striebristými chĺpkami. Rýmovník je charakteristický svojou prenikavou vôňou, ktorú ucítite nielen, keď si jeho listy pošúchate medzi prstami, ale aj keď sa k nemu len nakloníte.

Jeho vôňa je akousi zmesou vôňa eukalyptu, gáfru, medovky, mäty, ale aj tymianu či oregana. S tým súvisí aj rozmanité označenie rýmovníku.

Ako a čo rýmovník lieči?

Liečebné účinky rýmovníku súvisia so silicami, ktoré sú v ňom obsiahnuté a ktoré pozitívne pôsobia na naše dýchacie cesty. Preto sa rýmovník používa predovšetkým pri nádche a prechladnutí. Stačí si odtrhnúť niekoľko listov a pomaľuje je trieť v ruke a inhalovať.

Rýmovník dokáže uľaviť aj astmatikom, ktorým pomáha dýchať napríklad v zime či v suchých a prekúrených miestnostiach. Stačí dať niekoľko listov rýmovníku do nádoby s vodou a postaviť ju na kúrenie.

Z rýmovníku sa dá pripraviť aj čaj, ktorý pomáha nielen pri prechladnutí, ale aj pre ďalších zdravotných komplikáciách, ako je napríklad bolesť hlavy alebo problémy s tráviacou sústavou.

Rýmovníkový čaj zároveň pomáha pri znižovaní cholesterolu, problémoch so srdcom a pozitívne pôsobí tiež na obličkové či žlčové kamene. Vychladnutý čaj môžete použiť na potieranie odrenín či iných poranení, urýchľuje totiž hojenie.

Ako využiť rýmovník v kuchyni?

Táto rastlina nájde svoje využitie aj pri varení. Jemne nasekané listy rýmovníku možno použiť do najrôznejších šalátov či polievok. Skvele sa hodí aj ako súčasť marinády ku grilovanému alebo pečenému mäsu, predovšetkým k hovädziemu či zverine.

Kam rýmovník umiestniť?

Rýmovník má rád dostatok svetla, odporúča sa tak jeho umiestnenie napríklad na okenné parapety do obývacích izieb i spální. V miestnostiach, kde rýmovník rastie, sa preukázateľne lepšie dýcha a navyše silice rýmovníku odpudzujú hmyz, vrátane nepríjemných komárov. V lete ho môžete premiestniť pokojne aj na balkón či na záhradu.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.