Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto je dôvod, prečo ľudia celé mesiace zbierali plastové vrchnáky z fliaš. Dobro zo sveta predsa len ešte nevymizlo

reklama:
reklama:
23. septembra 2021 Správy od Diskusia()
vrchnáky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vrchnáky www.gettyimages.com

Plast. Materiál, ktorý môžeme recyklovať a pritom to stále veľa ľudí nerobí. Aj napriek tomu sa Zem teší, pretože recyklácia sa stáva populárnou vo všetkých kútoch sveta. O potrebe recyklovať ale tento článok nebude. Bude o ľuďoch, ktorí si zaslúžia náš obdiv.

Krajina plastových vrchnákov

Tento príbeh začína u neznámeho novinára, ktorý prišiel do Španielska. Pri svojich potulkách a rozhovoroch s domácimi sa zo dňa na deň nestačil diviť, prečo majú všetci doma nádobu plnú vrchnákov z plastových fliaš. V krajine, akou je Španielsko, si však z toho ťažkú ​​hlavu nerobil. Mali tam aj mnoho iných podivných zvyklostí, a tak pracoval ďalej. Jedného dňa už toho bolo na neho príliš. Pred supermarketom zbadal obrovský kontajner takmer plný týchto vrchnákov.

To, čo zistil, mu vyrazilo dych

Na jeho udivené pohľady zareagovali domáci a okamžite ho posunuli o kúsok ďalej. Na miesto, kde visela fotografia sedemročného dievčatka, ktorá potrebuje operáciu srdca. Náklady na mimoriadne náročný zákrok boli viac ako 90 tisíc eur. Zúfalí rodičia dievčaťa sa prostredníctvom televízneho vysielania rozhodli požiadať o pomoc svojich krajanov. Odpovedala im však len veľká spoločnosť spracovávajúca plasty. Táto korporáciá vyhlásila verejnú zbierku. Nezbierali sa však peniaze, ale vrchnáky z plastových fliaš. V prípade, že sa Španieli zapoja do zbierky a vyberú 200 ton plastových vrchnákov, korporácia liečbu uhradí.

Kontajnery, do ktorých mohli Španieli hádzať nazbierané plastové vrchnáky, sa v priebehu niekoľkých mesiacov nainštalovali na verejných miestach v celej krajine. Hoci zbierka pre choré dievčatko dopadla bravúrne, ľudia ich naďalej zbierajú  a hádžu ich do kontajnerov. Tie z miest, kam boli svojho času postavené dodnes, nezmizli. Temperamentný a empatickí Španieli si ohromne cenia nielen ľudského života, ale aj svoju krajinu. Spoločnosť na spracovanie plastov podpísala už mnoho kontraktov s rôznymi nadáciami a charitatívnymi organizáciami. Podarilo sa im dosiahnuť malý zázrak. Ľudia prostredníctvom takej maličkosti, ako je separácia plastov, zachraňujú ľudské životy a pomáhajú tým, ktorí to potrebujú a navyše neuveriteľne šetria životné prostredie vo svojej krajine. Neverili by ste, akou samozrejmosťou sa táto aktivita v Španielsku stala.

Podobná udalosť sa stala aj v roku 2010 v Turecku. Študenti Istanbulskej lekárskej univerzity zhromaždili množstvo vrchnákov z plastových fliaš, aby pomohli človeku na invalidnom vozíku.

Vďaka obyčajným plastovým viečkam sa títo ľudia stali dvojnásobnými anjelmi na zemi. Pomáhajú nielen ľuďom, ale aj prírode.

Plastové suroviny sú zhromažďované a spracovávané v spracovateľskom priemysle. Ak by sa ľudia spojili a v spolupráci s veľkými korporáciami vytvorili takú zbierku, peniaze, ktoré by podnik vyplatil za plastové suroviny, by mohli putovať rovno na účty charitatívnych organizácií, nadácií a ešte ďalej.

V Poľsku vyrobili aj umelý chrup zo zmesi plastu a silikónu. Na výrobu protetickej ruky je potrebných asi 500 tisíc plastových vrchnákov. Pre výrobu protézy na nohu je to až 850 tisíc vrchnákov. Samozrejme, že takéto protézy nie sú zázrakom medicíny ani techniky, ale tým, ktorí končatiny nemajú, pomôžu plnohodnotne prežívať život.

Existuje aj množstvo iných príkladov využitia plastov v domácnosti. Recyklujte a uistite sa, či aj vo vašom meste náhodou nie je malá zbierka plastových viečok. Bežne to funguje na školách či v iných edukačných zariadeniach a výťažky idú na rôzne účely. Aj takou maličkosťou môžete pomôcť hneď dvakrát.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.