Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Palffyho palac kolaz staraba.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Kedysi patril Pálffyho palác medzi najhonosnejšie, dodnes sa zachovala len časť

V Bratislave sa kedysi okolo Pálffyho paláca nachádzal celý komplex. Dodnes sa zachovala len budova na Ventúrskej.

Pálffyho palác pochádza z polovice 17. storočia a založený bol na mieste starých vinohradov. Dnes sú v týchto miestach ulice Zámocká, Svoradova a Škarniclova.

Už v čase svojho vzniku šlo o veľmi prepychový a výnimočný palác, mal pôvodne tri obostavané nádvoria, pričom jedno z nich slúžilo na hospodárske účely a bolo otvorené.

Palffyho palac venturska.jpg
Foto: business.facebook.com

Samozrejme nesmeli chýbať obrovské a honosné spoločenské priestory s priestrannou sálou. Priestor bol označovaný ako galéria, kde sa konali bály, či prijímali významné návštevy.

Zaujímavosťou bola určite aj výzdoba a to mozaiková aj maliarska. Jej výzdobu mali na starosti umelci, ktorí zdobili aj komnaty Bratislavského hradu.

Palfyho palac vstupna brana staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Súčasťou bola aj pestrá záhrada plná domácich, ale aj exotických rastlín. Nachádzali sa tu ovocné stromy, sochy, fontány, či dokonca umelé jaskyne. Rozmiestnených po nej bolo dokonca päť altánkov, či jedno záhradné divadlo s pódiom a amfiteátrom.

Palác mal svoju vlastnú rozhľadňu a to vďaka košatej lipe, okolo ktorej bolo postavené schodisko. Na jeho vrchole bol dokonca i altánok so širokým výhľadom na krajinu.

Predpokladá sa, že zvyšky tejto lipy a pôvodné borovice stále rastú na ulici Palisády, ktorá so záhradou susedí.

Ventúrska ulica
Foto: www.facebook.com

Koncom 19. storočia bol palác odkúpený a prestavaný na kasárne delostrelectva. Ako isto správne predpokladáte, vojaci s palácom šetrne nenakladali a celý ho zdevastovali.

Neskôr sa do paláca premiestnil sirotinec sv. Alžbety, kedy zároveň slúžili jeho časti aj ako skladisko. V prvej polovici 20. storočia sa v bývalom šľachtickom sídle vykonali zmeny a stal sa z neho internát pre študentov. Neskôr bol zbúraný a nahradený novou stavbou.

Napokon sa zachovalo len záhradné krídlo a schodiskový pavilón aj tomu hrozila úplná demolácia. Napokon sa však dostali zvyšky schátranej pamiatky do správnych rúk a bol postupne renovovaný a reštaurovaný.

Venturska ulica staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X