Spomienky na starú Bratislavu: Objavte s nami zabudnuté zákutia niekdajšieho mesta

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: od fanúšičky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, fortepan.hu, Kuny Domokos Múzeum - Tata

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Vzácna fotografia zachytáva dnešné Hurbanovo námestie pred rokom 1879, pretože domy majú ešte staré číslovanie. Na krajnom objekte dobre vidieť číslo 245. Tento maličký dom mal vchod aj zboku – z Michalského mosta. Už od roku 1832 sa v ňom nachádzal obchod so súknom. V dobe zachytenej na obrázku vlastnila obchod firma Johann Saueracker & Sohn, no založil ho Štefan Marton už v roku 1714. V strede obrázku vidno na čísle 244 (neskôr 12) známy hostinec Schmidt-Hansl a celkom naľavo vidieť kúsok domu č. 243 (po prečíslovaní č. 11). V ňom sídlila firma Bernhard Löwinsohn & Sohn. Išlo o klasický Lederhandlung, či po našom obchod s kožou.

Hurbanovo namestie.jpg
Foto: fortepan.hu

Spoznávate miestnosť na fotografii? Ide o Zrkadlovú sieň v Primaciálnom paláci. Tá bola sprístupnená koncertom dňa 21. novembra 1780. Celá budova bola v ten večer osvietená a v znamenitej sále sa pred početné publikum postavila prímasova kapela, ktorú pravdepodobne viedol skladateľ a dirigent európskeho významu Anton Zimmermann. Prízemie s lepšou akustikou bolo vyhradené šľachte, bežní smrteľníci mali voľný vstup na galériu. Koncertovalo sa po dva večery a na jeden z nich zavítala aj samotná dcéra panovníčky, čím bola podľa dobovej tlače kapela mimoriadne poctená. Panovníčka Mária Terézia už o osem dní na to zomrela.

Primacialny palac zrkadlova sien.jpg
Foto: Kuny Domokos Múzeum - Tata

Hviezdoslavovo námestie s dominantou historickej budovy Slovenského národného divadla. Námestie v priereze histórie nieslo niekoľko názvov, napríklad Promenade platz, Theaterplatz, Radetzkyplatz alebo aj Kossuth Lajos-Platz či v maďarčine Kossuth Lajos-tér, v medzivojnovom období to boli Palackého sady.

Hviezdoslavovo namestie slovenske narodne divadlo.jpg
Foto od fanúšičky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

O čosi staršia fotografia zachytávajúca takmer to isté miesto. V rožnej budove sa nachádzal trh, dnes je tu McDonalds. Budovy oproti prešli obnovou, no rovnako ako v minulosti sa tu nachádzajú reštaurácie a bary.

Hviezdoslavovo namestie pohladnica.jpg
Foto od fanúšičky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Aj táto fotografia zachytáva Hviezdoslavovo námestie približne pred 100 rokmi. Pozeráme sa na priestor dnešného McDonaldu, bývalého Mliečneho baru. Vidieť, že už vtedy sa tu dalo dobre najesť, keďže sa tu nachádzala prvá prešporská bodega. V tomto čase by sme si tu mohli kúpiť kvalitný bratislavský rožok, pretože v tom istom dome si už v roku 1881 otvoril predajňu bajglov Johann Frank, po ktorom krátko pekáreň prevádzkovala Betti Wist.

Hviezdoslavovo namestie bodega.jpg
Foto: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk