Spomienky na starú Bratislavu: Pohľady na niekdajšiu tvár mesta s výhľadom na Bratislavský hrad

Stara bratislava kolaz titulka.jpg
Foto: www.facebook.com , Petržalka do roku 1918, Vydavateľstvo Dajama dajama.sk - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Ak ich nepoznáte, my vám ich predstavíme. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Vedeli ste, že pri Horskom parku sa nachádza Murmannova výšina? Nachádza sa na nej pamätník padlým v 1. svetovej vojne. Pamätník bol osadený v roku 1920 a ide o jednoduchú tombu so štyrmi levmi na každom rohu. Od roku 2002 je národnou kultúrnou pamiatkou. Fotografia pochádza z roku 1936.

U styroch levov murmanova vysina.jpg
Foto: www.facebook.com / Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama dajama.sk

V popredí goticko-renesančná stavba Kostola Povýšenia svätého Kríža a kláštor klarisiek, ľudovo tiež nazývaný Kostol a kláštor klarisiek. Tento kostol prešiel v 19. storočí rekonštrukciou a jeho pôvodná veža sa nachádza v Sade Janka Kráľa. Práve v týchto uličkách kedysi bývali Bratislavčania a hrávali sa v uličkách a zákutiach historických budov. V pozadí sa črtá ešte ruina Bratislavského hradu.

Klarisky kostol hrad.jpg

Vzhľad Petržalky na začiatku 20. storočia. V tej dobe bola ešte len dedinou, po ktorej sa bežne pohybovali na ulici hospodárske zvieratá. V pozadí Bratislavský hrad. Dnes už pohľad z tohto miesta vyzerá celkom ináč.

Petrzalka.jpg
Foto: www.facebook.com - Petržalka do roku 1918

Priam až neuveriteľná fotografia z roku približne 1915 zachytávajúca tvár niekdajšej Bratislavy. Ide o pohľad zo Slavína. Naľavo v popredí sa nachádzajú vily na Timravinej a vpravo sú zas vily na Novosvetskej. Mudroňova je až na hrebeni protiľahlého kopca. Kedysi sa na mieste rozprestierali vinohrady. V súčasnosti je toto územie zastavané.

Mudronova slavin mesto.jpg
Foto: www.facebook.com / Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama dajama.sk

A ako bonus tá istá fotografia, ktorú nám upravil čitateľ a v našom článku nesmela chýbať. Čo na ňu poviete?

Mudronova slavin mesto farebne.jpg
Foto: /www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/4476969109057465 / Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama dajama.sk - úprava Dušan Kubány

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom