Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezrucova nemocnica kolaz titulka.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG , www.facebook.com Karol Plicka, SITA - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Zachraňovali tu životy, neskôr bola istý čas Nemocnica na Bezručovej miestom duchov

Komplex budov nemocnice na Bezručovej bol veľmi významným miestom, dodnes je budova nemocnice vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Niekoľko rokov však chátrala a stala sa miestom,ktorému sa obyvatelia vyhýbali. Volali ju nemocnicou duchov.

V minulom storočí bola Bezručova ulica známa, okrem Modrého kostolíka, aj nemocnicami a pôrodnicou. Nachádzali sa tam významní chirurgovia aj rôzni odborní lekári. V roku 2008 boli z polikliniky a nemocnice vysťahovaní všetci lekári. Zrušená bola aj pre vznik Fakultnej nemocnice v Bratislave.

Budovy boli postavené v rokoch 1932 až 1939 a to podľa návrhov architektov Aloisa Balána a Jiřího Grossmana. Šlo o moderný návrh funkcionalistického komplexu. Pôvodne budovy slúžili ako Zemská úradovňa pre poisťovanie robotníkov a Okresná sociálna poisťovňa.

Ústav národného zdravia
Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Budovy boli technologicky kvalitne vybavené. Nachádzal sa tu systém núteneho vetrania, plynovod, vodovod, rozvody sterilnej vody a vysokotlakovej pary. Dokonca i vykurovanie bolo riešené kombinovane teplovzdušného s parou a horúcou vodou.

Dnešnú podobu budove dodala prestavba v 60. rokoch. Zmeny sa týkali najmä vnútorných priestorov a zmenená bola dispozícia budov. V roku 1965 v nemocnici vzniklo prvé špičkové neonatologické pracovisko a to Stanica pre nedonosené deti.

Pomáhali tam deťom v kritických stavoch z celého Slovenska a snažili sa ich navrátiť do života. Nachádzala sa tu tiež pôrodnica. Nemocnica s poliklinikou boli vyhlásené za kultúrnu pamiatku v roku 1989.

Bezrucova nemocnica kolaz titulka.jpg
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG , www.facebook.com Karol Plicka, SITA - koláž BratislavaDen.sk

Strechy boli navrhnuté tak, aby sa v ich priestore dalo pohodlne chodiť, slúžili aj ako vchody na terasy. Na terasách sa za pekného počasia skvelo opaľovalo.

Bezručova ulica, nemocnica
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Takto budova rokmi chátrala. Dnes už sa budova zmenila na kvalitné bývanie Bezručova Residence.

Grossmann bezrucova.jpg
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG

V roku 2016 začali s opravami na budove na bytový komplex Bezručova Residence v Starom Meste.

Nemocnica Bezručova
Pohľad na priečelie budovy bývalej nemocnice na Bezručovej ulici.Foto: archívne, SITA
Nemocnica Bezručova
Začiatok rekonštrukčných prác na budove bývalej nemocnice na Bezručovej ulici.Foto: archívne, SITA
Nemocnica Bezručova
Budova bývalej nemocnice na Bezručovej ulici.Foto: archívne, SITA

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X