Spomienky na starú Bratislavu: Zachraňovali tu životy, neskôr bola istý čas Nemocnica na Bezručovej miestom duchov

Bezrucova nemocnica kolaz titulka.jpg
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG , www.facebook.com Karol Plicka, SITA - koláž BratislavaDen.sk

Komplex budov nemocnice na Bezručovej bol veľmi významným miestom, dodnes je budova nemocnice vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Niekoľko rokov však chátrala a stala sa miestom,ktorému sa obyvatelia vyhýbali. Volali ju nemocnicou duchov.

V minulom storočí bola Bezručova ulica známa, okrem Modrého kostolíka, aj nemocnicami a pôrodnicou. Nachádzali sa tam významní chirurgovia aj rôzni odborní lekári. V roku 2008 boli z polikliniky a nemocnice vysťahovaní všetci lekári. Zrušená bola aj pre vznik Fakultnej nemocnice v Bratislave.

Budovy boli postavené v rokoch 1932 až 1939 a to podľa návrhov architektov Aloisa Balána a Jiřího Grossmana. Šlo o moderný návrh funkcionalistického komplexu. Pôvodne budovy slúžili ako Zemská úradovňa pre poisťovanie robotníkov a Okresná sociálna poisťovňa.

Ústav národného zdravia
Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Budovy boli technologicky kvalitne vybavené. Nachádzal sa tu systém núteneho vetrania, plynovod, vodovod, rozvody sterilnej vody a vysokotlakovej pary. Dokonca i vykurovanie bolo riešené kombinovane teplovzdušného s parou a horúcou vodou.

Dnešnú podobu budove dodala prestavba v 60. rokoch. Zmeny sa týkali najmä vnútorných priestorov a zmenená bola dispozícia budov. V roku 1965 v nemocnici vzniklo prvé špičkové neonatologické pracovisko a to Stanica pre nedonosené deti.

Pomáhali tam deťom v kritických stavoch z celého Slovenska a snažili sa ich navrátiť do života. Nachádzala sa tu tiež pôrodnica. Nemocnica s poliklinikou boli vyhlásené za kultúrnu pamiatku v roku 1989.

Bezrucova nemocnica kolaz titulka.jpg
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG , www.facebook.com Karol Plicka, SITA - koláž BratislavaDen.sk

Strechy boli navrhnuté tak, aby sa v ich priestore dalo pohodlne chodiť, slúžili aj ako vchody na terasy. Na terasách sa za pekného počasia skvelo opaľovalo.

Bezručova ulica, nemocnica
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Takto budova rokmi chátrala. Dnes už sa budova zmenila na kvalitné bývanie Bezručova Residence.

Grossmann bezrucova.jpg
Foto: sk.wikipedia.orgBratislava)#/media/S%C3%BAbor:Grossmann_bezrucova.JPG

V roku 2016 začali s opravami na budove na bytový komplex Bezručova Residence v Starom Meste.

Nemocnica Bezručova
Pohľad na priečelie budovy bývalej nemocnice na Bezručovej ulici. Foto: archívne, SITA
Nemocnica Bezručova
Začiatok rekonštrukčných prác na budove bývalej nemocnice na Bezručovej ulici. Foto: archívne, SITA
Nemocnica Bezručova
Budova bývalej nemocnice na Bezručovej ulici. Foto: archívne, SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk