Spomienky na starú Bratislavu: Život obyvateľov v meste pred desiatkami rokov bol aj takýto

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, Web umenia - Ján Cifra, Galéria mesta Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk

V meste kedysi boli miesta, kde sa veľkí i malí obyvatelia mesta stretávali, zabávali alebo len trávili spoločný čas. Mnohé z nich už dnes neexistujú, stratili zmysel a účel, prípadne  proste museli ustúpiť inej výstavbe. Zmenili sa aj priority a záujmy obyvateľov, tak mnohé zo zariadení prestali fungovať. Niektoré ale stále zachovali svoju tradíciu dodnes.

Aj takto vyzeralo kedysi sídlisko, teda skôr ihrisko v Bratislave. Ihriská boli celé dni plné detí a to bez ohľadu na ročné obdobie a počasie. Na zábere sú zachytené deti v areáli škôlky na Sekulskej ulici v Karlovej Vsi v roku 1976.

Karlova ves ihrisko sekulska.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, www.facebook.com

Z detského sveta tu máme ešte aj fotografiu z Petržalky. Chlapec je zachytený na retiazkovom kolotoči v roku 1957. Dnes by sa až mohlo zdať, že hľadí do telefónu, čo v tej dobe nebolo možné. Pravdepodobne skúma nejaký nález alebo papierik od nápadníčky. V pozadí je tiež vidno starší vzhľad Starého mosta.

Petrzalka kolotoce cifra.jpg
Foto: Web umenia, Ján Cifra

Taktiež fotografia s kolotočmi zachytená rodinkou v Petržalke. Tento záber vznikol v roku 1957.

Petrzalka kolotoce ciatatelka.jpg
Foto: od fanúšičky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Dunaji vládol kedysi čulý ruch. Bolo to epicentrum diania, okrem zdroja obživy vo forme rybolovov bol aj dopravnou tepnou. Takto nejako to vyzeralo v roku 1735 počas panovania Karola VI. Na vrchu stojí Bratislavský hrad. Na obrázku stojí za povšimnutie brána do hradného paláca ktorá je situovaná viac východne ako je terajšia brána v stredovej osi južného krídla.

Dunaj kresba galeria.jpg
Foto: Galéria mesta Bratislavy

Pozeráme sa na Hotel National aj s ruchom obyvateľstva vo vtedajšom oblečení mešťanov. V Prešporku bolo v 19. storočí 50 vinární a 105 pivární. Približne tisícka vinohradníckych rodín vešala príležitostne na svoj dom viechu. Ľudia trávili čas v niekoľkých vychýrených hostincoch, ako napríklad v Troch zelených stromoch, ktorý sa nachádzal v blízkosti Hotela National. Hostinec sa s hotelom spojil do dnešného Hotela Carlton.

Carlton.jpg
Foto: Galéria mesta Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk