VIDEO: Ošiaľ pred Vianocami v Bratislave kedysi: Nákupný maratón v Priore a rady na južné ovocie

Predvianočné nákupy v Bratislave kedysi

Pred Vianocami sa nenaháňala len dnešná generácia Bratislavčanov, ale i tá minulá. Aj za socializmu boli dlhé rady pred obchodmi či netrpezliví zákazníci v obchodoch. Pozrite sa, ako vyzeral nákupný predvianočný maratón v Bratislave kedysi.

Vianočné výklady boli kedysi už v novembri

Už socialistickí dekoratéri veľmi dobre vedeli, že lákavý výklad zvyšuje návštevnosť prevádzky. Vianočné výklady ste niekoľko desiatok rokov dozadu v uliciach Bratislavy mohli nájsť, podobne ako dnes, už mesiac pred začatím sviatkov. Výklady lákali na kúpu darčekov nielen domácich, ale i zahraničných návštevníkov. Reportáž z roku 1963 informovala, že táto novinka – včasné nakupovanie už od novembra – zamedzila návalom kupujúcich.

Nakupovalo sa južné ovocie

Jednou z vecí, ktorá sa v 60. rokoch predávala ako teplé rožky, bolo južné ovocie. Bol po ňom obrovský dopyt, čoho dôkazom sú dlhé rady ľudí pred predajňami, do ktorých bolo ovocie dovážané. „V bratislavskom zimnom prístave je rušno. Denne prichádzajú vagóny rôznych druhov tovarov, ktoré sú teraz pred Vianocami stále vyhľadávané. Dnes vyexpedovali z hlavného skladu stovky kilogramov dovezeného južného ovocia, citrónov a pomarančov, aby boli v predajniach pre kupujúcich stále pripravené v dostatočnom množstve,“  informuje reportáž z dňa 5. decembra roku 1963. Okrem južného ovocia boli dodané do predajní i jablká.

Jedným z TOP miest na nákupy bol Prior

Obchodný dom MY Bratislava, ktorý sa nachádza na Kamennom námestí v Starom Meste, sa za socializmu volal Prior. Práve tento obchodný dom bol ukázaný v reportáži, ktorá mapovala predvianočné nákupy v Bratislave v roku 1972. Takto na neho spomína aj 75-ročná pamätníčka Viera: „Do Prioru som chodila každý deň na menší nákup po práci, robila som tuto kúsok. Pred Vianocami som tam kupovala všeličo, svetre, rukavice, hračky, deckám, mužovi, svokre. Chodili sme tam všetky kolegyne z práce.“  Jedna z predavačiek v Priore v roku 1978 povedala, že denne obslúžila 300-400 zákazníkov.

Predvianočné nákupy v Bratislave kedysi
Prior na Kamennom námestí bol jedným z najviac obľúbených miest, kam chodievali Bratislavčania. Foto: www.facebook.com

V roku 1972 riaditeľ Drobného tovaru Anton Sýkora prehlásil, že sa nakúpilo veľa tovaru a ich celková suma sa vyšplhala do výšky 60 miliónov korún. Najviac sa nakúpilo športových potrieb a hračiek. Pre deti sa hračky doviezli z krajín ako Francúzsko, západné Nemecko, Veľká Británia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk