Dobrovoľníci zdigitalizovali viac ako 100-tisíc fotografií a dokumentov zachytávajúcich starú Bratislavu

Synagoga_pammap.sk_.jpg

Projekt Pamäť mesta Bratislavy chce uchovať a sprístupniť históriu hlavného mesta, na svojom portáli pammap.sk zhromaždiť dejiny mesta v digitálnej podobe a bezplatne ich sprístupniť verejnosti.

„Tento cieľ chceme dosiahnuť vytvorením komplexného pamäťového portálu združujúceho odborné texty s digitalizátmi rôznorodých historických prameňov k dejinám Bratislavy počnúc najstaršími hmotnými nálezmi cez staré písomnosti, novšie obrazové materiály typu pohľadníc a fotografií až po najnovšie audio- a video-spomienky pamätníkov na nedávne desaťročia,“ uvádzajú tvorcovia na stránke portálu.

Namestie_snp.jpg
www.pammap.sk

Projekt má na svedomí doc. Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických Filozofickej fakulty UK. Autor päťzväzkových dejín Bratislavy dostal nápad na vytvorenie portálu práve pri príprave publikácie. Veľké množstvo materiálu sa do knihy nedostalo, a tak ho postupne zverejňujú na portáli.

Hostinec_fajka.jpg
www.pammap.sk

Dobrovoľníci a spolupracovníci zdigitalizovali viac ako 100-tisíc pamäťových jednotiek. Portál je zatiaľ v testovacej prevádzky a postupne sa naň budú tieto dokumenty pridávať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk