FOTO: Bol jedným z najznámejších „celebrít“ starého Prešpurku. Pamätáte si na Schöne Náciho?

Schone Náci

Tak, ako každé mesto, aj starý Prešpurok mal postavičky, bez ktorých existencie by jednoducho Prešpurok nebol Prešpurkom. Jednou z nich je aj Ignác Lamár alias Schöne Náci.

Mnohí sa domnievajú, že Schöne Náci je len výplod fantázie a akási legenda, ktorá nikdy nežila. Opak je pravdou. Síce od smrti tohto usmievavého muža uplynulo viac ako 50 rokov, niektorí obyvatelia si na „celebritu“ starého Prešpurku pamätajú doteraz. Jeho sochu nájdete v Starom Meste neďaleko Hlavného námestia, ktorej autorom je akademický sochár Juraj Meliš.

Nemal na ružiach ustlané

Fesche Náci či Pekný Nácko. Ignác Lamár mal niekoľko prezývok, no najznámejšou, ktorá mu prischla, je Schöne Náci. Narodil sa 11. augusta 1897 v Petržalke. Nemal šťastné detstvo – jeho mladší brat mal mozgovú obrnu, ako malého ho v škole šikanovali a vzťah jeho rodičov sa rozpadol.

Z otca, ktorý vychovával Ignáca a jeho brata, sa stal alkoholik a po krátkom čase zomrel. Aby toho nebolo málo, pre dlhy rodiny sa musel vysťahovať z domu. Pre Ignáca to bolo ťažké životné obdobie. Mladšieho brata umiestnili úrady v ústave. Mladý Ignác sa ocitol na ulici.

Schone Náci
Mladý elegán v bratislavských uliciach. Foto: www.facebook.com

Snažil sa uživiť, ako vedel. Vystriedal niekoľko povolaní – pracoval ako nosič uhlia, pomocník u obuvníka či kulisár v divadle. Taktiež vystupoval ako príležitostný spevák. V divadle stretol svoju životnú lásku, Žanetu. Keď však Ignáca prepustili z divadla, rozišiel sa aj so Žanetou. „Hovorilo sa, že bol zamilovaný do Žanety. Našla si však druhého a Náciho opustila,“  povedala 75-ročná pamätníčka Oľga.

Elegán s frakom, cylindrom a paličkou

Hoci nemal Ignác nikdy veľa peňazí, nezabránilo mu to v tom, aby sa o seba staral a vyzeral elegantne. Po otcovi zdedil niekoľko kúskov elegantného oblečenia. Ignác sa elegantne nahodený rád prechádzal po bratislavských uličkách, dámam poprial pekný deň v 3 jazykoch a na každého sa milo usmieval.

Schone Náci
Schöne Náci pri Michalskej bráne. Foto: www.facebook.com

Ľudia hovorili, že ho často vídavali najmä v centre mesta a to v okolí Zelenej ulice, Michalskej brány, Štúrovej ulice, promenády pri Dunaji či Hlavného námestia. Mal veľmi rád sladké a v niektorých podnikoch mu sladkú maškrtu a kávičku občas ponúkli zadarmo.

Videla som ho párkrát v Sturtzerovej cukrárni na Sedlárskej, pani predavačky mu zvykli nabaliť koláče, často krémeše,“  spomína Oľga. Ignác vraj aj často riadil premávku. Jej manžel, pán Jozef, taktiež stretol Ignáca: „Chodieval cez Obchodnú ulicu. Mal taký dlhý biely šál. Frak nosil aj po tom, čo už vyšiel z módy a nosili sa texasky s košeľami,“  tvrdí.

Chcel byť pochovaný v Bratislave

Schöne Náci posledné roky svojho života strávil v nemocniciach. Najprv v Podunajských Biskupiciach a neskôr v Lehniciach, pretože bol nakazený tuberkulózou. Zomrel v Lehniciach v roku 1967, kde bol zároveň aj na miestnom cintoríne pochovaný.

Časom však jeho hrob spustol a nápis na náhrobnom kameni vybledol. V roku 2007 boli jeho pozostatky prevezené na Ondrejský cintorín v Bratislave, čím sa splnilo zároveň Ignácovo posledné želanie – byť pochovaný v Bratislave. Dožil sa 70 rokov.

Schnone naci
Vychádzal veľmi dobre s deťmi. Foto: www.facebook.com

Aj napriek tomu, že Schöne Náci nevykonal nič výnimočné, navždy sa zapísal do sŕdc Bratislavčanov. Nosil v duši smútok, no i tak dokázal okolie obdarovať teplým úsmevom. Schöne Náci je jednoducho legendou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou histórie bratislavských ulíc.

Na počesť pamiatky Ignáca Lamára zložila skupina Lojzo v roku 1989 i rovnomennú pieseň:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk