Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zabradlie_z_pamatnika_marie_terezie_staraba.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
12. júna 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #60

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Spoznali ste Hurbanovo námestie? Toto miesto vždy „patrilo“ obchodníkom. Predávali tam pánske a chlapčenské oblečenie, bolo tam železiarstvo či rôzne iné prevádzky.

Hurbanovo_namestie_staraba.jpg
www.facebook.com

Roh ulíc Jeséniovo nábrežie a Rázusovo nábrežie je už v tejto podobe minulosťou. Historické fotografie dokazujú, že kedysi sa v Bratislave starali o zeleň viac ako dnes.

Jeseniovo_nabrezie_razusovo_nabrezie_staraba.jpg
www.facebook.com

Tušili ste, že k Rolandovej fontáne na Hlavnom námestí viedli kedysi schody? Takto to tam vyzeralo ešte koncom 19. storočia.

Hlavne_namestie_staraba.jpg
www.facebook.com

Tento polozbúraný dom sa nachádzal pri Dunaji, naľavo od hotela Devín pri pohľade z nábrežia. Spomínate si naň?

Polozburany_dom_pri_dunaji_staraba.jpg
www.facebook.com

Budova, ktorá sa nachádzala oproti bývalej budove rozhlasu na Zochovej, bola kedysi prírodovedeckou fakultou UK. Dnes tam stojí Ministerstvo spravodlivosti SR.

Prirodovedecka_fakulta_uk_oproti_byvalemu_rozhlasu_staraba.jpg
www.facebook.com

Krásne kované zábradlie bolo súčasťou pomníka Márie Terézie pri Dunaji, ktorý sa nachádzal na Korunovačnom námestí, dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra. Vytvorila ho firma Ľudovít Marton a syn.

Zabradlie_z_pamatnika_marie_terezie_staraba.jpg
www.facebook.com

Arkierový dom sa nachádzal na Rybnom námestí a zbúrali ho pred rokom 1970 kvôli výstavbe Nového mosta. Nachádzal sa napravo od pivovaru a mal tri podlažia. Nad zdobeným kamenným vstupným portálom so svetlíkom sa vypínal vysoký presklený arkier zavŕšený trojuholníkovým štítom.

Arkierovy_dom_rybne_namestie_staraba.jpg
www.facebook.com

Rozsa utcza, Rosengasse či Ružová ulica sa nazývala dnešná Jesenského, po ktorej prechádzala aj táto električka.

Elektricka_jesenskeho_ulica_staraba.jpg
www.facebook.com

Viete, čo je to za dom a kde sa nachádza? V dome s trojuholníkovým tympanónom na Dunajskej ulici sa narodil známy vynálezca Wolfgang Kempelen. Od roku 1950 tam bolo maďarské gymnázium.

Dunajska_ulica_rodny_dom_kempelena_staraba.jpg
www.facebook.com

Vstupná brána do Pálffyho paláca v hornej časti Zámockej. Dnes je portál otočený a po rekonštrukcii sú tam dvere so schodmi, druhý portál a schody sú pri vchode zo Svoradovej a tretí je vmurovaný v stene školského dvora ZŠ na Skarniclovej.

Palfyho_palac_vstupna_brana_staraba.jpg
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X