Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Snd_divadlo_staraba_profila.hu_.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com profila.hu
8. januára 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #88

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Viete, ako vyzeral predchodca dnešného Slovenského národného divadla? Budova na fotografii vám o tom podá jasnú predstavu…

Predchodca_dnesneho_snd_staraba.jpg
www.facebook.com

Na tejto perokresbe môžete pobadať, že pôvodné Mestské divadlo malo ešte sedlovú strechu. Budova vyzerala elegantne a mala čisté tvary.

Mestske_divadlo_predchodca_snd_perokresba_staraba.jpg
www.facebook.com

Pred SND mala kedysi zastávku mestská električka, pred divadlom chodila aj električka smerujúca do Viedne, ktorá mala širší rozchod koľajníc a zatáčala doprava na Štúrovu ulicu.

Snd_elektricka_staraba.jpg
www.facebook.com

V Slovenskom národnom divadle sa často konali a stále konajú rôzne významné akcie. Podľa na tú dobu moderných áut a výzdoby išlo určite o jednu z týchto akcií.

Slovenske_narodne_divadlo_snd_staraba.jpg
www.facebook.com

SND fascinovalo rôznych fotografov a autorov pohľadníc. Vedeli ste, že za ním sa kedysi nachádzal krásny park s lavičkami?

Snd_pohladnica_staraba.jpg
www.facebook.com

Z pohľadnice starého Slovenského národného divadla vanie akási noblesa a pokoj. Táto budova vždy skvelo „reprezentovala“ Slovensko.

Snd_divadlo_staraba_profila.hu_.jpg
www.facebook.com profila.hu

Na tejto fotografii o niečo lepšie vidno električkové rozchody. Vľavo je úzky 1 000 mm rozchod, ktorý sa používa dodnes, ten pri stĺpe má rozchod 1 435 mm a chodila po ňom Viedenská električka.

Snd_elektricka1_staraba.jpg
www.facebook.com

V skutočnosti tam kedysi na spoločnom úseku boli až troje koľajnice. Keď sa koľajnice Viedenskej električky oddelili, zvyšné dvoje išli ďalej po Hviezdoslavovom námestí. Pravdepodobne je to fotené v nedeľu, keďže sa tam prechádzalo toľko ľudí.

Elektricky_pred_snd_staraba.jpg
www.facebook.com

Počas nedeľnej prechádzky mohli ľudia obdivovať nádherné SND a potom si zájsť na niečo dobré do „mliečaku“ alebo do cukrárne. Mňam.

Snd_mliecak_staraba.jpg
www.facebook.com

Divadlo, korzo a aj osvetľovací „stožiarostĺp“ s hodinami určite vyvolávajú príjemné spomienky. Podeľte sa o ne.

Budova_snd_20.roky_20.storocie_staraba_martin_entner.jpg
www.facebook.com Martin Entner

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X