Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krasy_bratislavy_89.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
15. januára 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #89

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Na tejto fotografii Mestského divadla pekne vidno autobusovú zastávku linky M, ktorá spred divadla vyrážala na Novomestskú stanicu.

Mestske_divadlo_snd_staraba.jpg
www.facebook.com

V 50. rokoch bolo Mestské divadlo už Národným divadlom. 11. 5. 1957 sa pred ním podarilo čírou náhodou odfotiť toľko kočíkov.

Narodne_divadlo_11.5.1957_staraba.jpg
www.facebook.com

V roku 1905 sa na pressburgskom divadle nachádzal ešte maďarský názov. Chlapec vpravo drží pravdepodobne železnú tyč, vedľa ktorej sa utekalo a drevenou paličkou v ruke sa poháňalo. Bola to populárna hračka v tom období.

Mestske_divadlo_snd_madarsky_napis_staraba.jpg
www.facebook.com

Vpravo si môžete všimnúť súsošie Stĺp sv. Jozefa. Na okraji malej promenády stál stĺp s postavami svätcov, ktorý bol zasvätený sv. Jozefovi. Postavili ho v roku 1764 na pamiatku opätovných zemetrasení v Bratislave, v roku 1830 ho zrenovovali. Čo je s ním dnes, nevedno.

Snd_30.roky_20.storocia_susosie_stl_sv.jozefa_staraba.jpg
www.facebook.com

Na litografii približne z roku 1900 vidieť, že koníky a koče boli bežnou súčasťou mestského života.

Snd_litografia_okolo_roku_1900_staraba.jpg
www.facebook.com

Ochrana parkov a zelene bola na začiatku 20. storočia samozrejmosťou. Nízky, krásne kovaný plot dotváral celkový umelecký dojem a zároveň určoval okoloidúcim, kadiaľ môžu chodiť.

Snd_zac 20.storocia_ochrana_parku_staraba.jpg
www.facebook.com

Mestské divadlo bolo otvorené v roku 1886, fotografia vznikla pár rokov po jeho otvorení. Už vtedy bolo toto miesto obľúbené a fotili sa pred ním ľudia.

Snd_mestske_divadlo_okolo_1890_staraba.jpg
www.facebook.com

Dielo Karla Huga Frecha kĺžuce na hranách umenia a dokumentu je dodnes výnimočné. Zaznamenanie poetickej podoby medzivojnovej Bratislavy s jej malebným zákutiami poteší každé oko.

Zamocke_schody_karl_frech_staraba.jpg
www.facebook.com

Umelec zachytil okrem iného aj Vydricu a hrad v jeho „pôvodnej“ podobe.

Obraz_karla_frecha_vydrica_staraba.jpg
www.facebook.com

Okolo roku 1919 namaľoval Marx Béla panorámu Bratislavy. Mesto bolo ešte pomerne malé a najvýraznejšími budovami v ňom boli kostoly.

Bela_marx_pohlad_na_staru_ba_okolo_1919_staraba.jpg
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X