Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letný arcibiskupský palác
Foto: www.facebook.com
25. marca 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwww.abuba.sk, wikipedia.sk, visitbratislava.com Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Letný arcibiskupský palác

Nádherné baroková budova v Starom Meste je v súčasnosti sídlom Úradu vlády Slovenskej republiky. Jeho história sa píše od 17. storočia.

Letný palác vznikol v roku 1614 na mieste viníc ako sídlo ostrihomského arcibiskupa s titulom kniežaťa, ktorý sa mal presťahovať na Slovensko. Sídlo prešlo viacerými prestavbami. Začiatkom 17. storočia odkúpil arcibiskup František Forgáč územie, na ktorom sa nachádza dnešný palác, a zriadil tam aj záhradu. Botanická záhrada geometrických tvarov bola plná exotických rastlín, fontán a aj sôch.

Palác každý z majiteľov rozširoval a zväčšoval. Sídlo bolo pôvodne renesančné, avšak v rokoch 1761 – 1765 sa letné sídlo ostrihomských arcibiskupov na príkaz Františka Barkóciho zmenilo do barokovej podoby, záhrada sa zmenila na francúzsku. Prestaval ho architekt Franz Anton Hillebrandt.

Arcibiskupský letný palác
Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Palác obklopuje nádherná záhrada, v ktorej mal takmer 10 rokov dielňu významný barokový sochár Georg Rafael Donner. Aj vďaka nemu sa v záhrade nachádzali rôzne sochy. Zdobili ju až do 19. storočia, kedy sa väčšina z nich stratila.

Palác začiatkom 19. storočia zažíval úpadok, pretože do Ostrihomu sa vrátil kardinál Alexander Rudnay. Sídlo bolo aj z toho dôvodu predané armáde. Zo záhrady sa v tom čase stal anglický park. V paláci bola zriadená vojenská nemocnica.

Palác opäť prestavali v 30. rokoch minulého storočia, aby ho prispôsobili potrebám vtedajšieho Ministerstva zahraničných vecí SR. Na rekonštrukcii sa podieľal architekt Emil Belluš, ktorý okrem iného obnovil hlavnú halu a navrhol zbúrať bočné krídla a nahradiť ich novými.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X