Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
Letný arcibiskupský palác
Foto: www.facebook.com
25. marca 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwww.abuba.sk, wikipedia.sk, visitbratislava.com Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Letný arcibiskupský palác

Nádherné baroková budova v Starom Meste je v súčasnosti sídlom Úradu vlády Slovenskej republiky. Jeho história sa píše od 17. storočia.

Letný palác vznikol v roku 1614 na mieste viníc ako sídlo ostrihomského arcibiskupa s titulom kniežaťa, ktorý sa mal presťahovať na Slovensko. Sídlo prešlo viacerými prestavbami. Začiatkom 17. storočia odkúpil arcibiskup František Forgáč územie, na ktorom sa nachádza dnešný palác, a zriadil tam aj záhradu. Botanická záhrada geometrických tvarov bola plná exotických rastlín, fontán a aj sôch.

Palác každý z majiteľov rozširoval a zväčšoval. Sídlo bolo pôvodne renesančné, avšak v rokoch 1761 – 1765 sa letné sídlo ostrihomských arcibiskupov na príkaz Františka Barkóciho zmenilo do barokovej podoby, záhrada sa zmenila na francúzsku. Prestaval ho architekt Franz Anton Hillebrandt.

Arcibiskupský letný palác
Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Palác obklopuje nádherná záhrada, v ktorej mal takmer 10 rokov dielňu významný barokový sochár Georg Rafael Donner. Aj vďaka nemu sa v záhrade nachádzali rôzne sochy. Zdobili ju až do 19. storočia, kedy sa väčšina z nich stratila.

Palác začiatkom 19. storočia zažíval úpadok, pretože do Ostrihomu sa vrátil kardinál Alexander Rudnay. Sídlo bolo aj z toho dôvodu predané armáde. Zo záhrady sa v tom čase stal anglický park. V paláci bola zriadená vojenská nemocnica.

Palác opäť prestavali v 30. rokoch minulého storočia, aby ho prispôsobili potrebám vtedajšieho Ministerstva zahraničných vecí SR. Na rekonštrukcii sa podieľal architekt Emil Belluš, ktorý okrem iného obnovil hlavnú halu a navrhol zbúrať bočné krídla a nahradiť ich novými.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X