Na špacírke po Bratislave: Letný arcibiskupský palác

Letný arcibiskupský palác

Nádherné baroková budova v Starom Meste je v súčasnosti sídlom Úradu vlády Slovenskej republiky. Jeho história sa píše od 17. storočia.

Letný palác vznikol v roku 1614 na mieste viníc ako sídlo ostrihomského arcibiskupa s titulom kniežaťa, ktorý sa mal presťahovať na Slovensko. Sídlo prešlo viacerými prestavbami. Začiatkom 17. storočia odkúpil arcibiskup František Forgáč územie, na ktorom sa nachádza dnešný palác, a zriadil tam aj záhradu. Botanická záhrada geometrických tvarov bola plná exotických rastlín, fontán a aj sôch.

Palác každý z majiteľov rozširoval a zväčšoval. Sídlo bolo pôvodne renesančné, avšak v rokoch 1761 – 1765 sa letné sídlo ostrihomských arcibiskupov na príkaz Františka Barkóciho zmenilo do barokovej podoby, záhrada sa zmenila na francúzsku. Prestaval ho architekt Franz Anton Hillebrandt.

Arcibiskupský letný palác
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Karol Plicka

Palác obklopuje nádherná záhrada, v ktorej mal takmer 10 rokov dielňu významný barokový sochár Georg Rafael Donner. Aj vďaka nemu sa v záhrade nachádzali rôzne sochy. Zdobili ju až do 19. storočia, kedy sa väčšina z nich stratila.

Palác začiatkom 19. storočia zažíval úpadok, pretože do Ostrihomu sa vrátil kardinál Alexander Rudnay. Sídlo bolo aj z toho dôvodu predané armáde. Zo záhrady sa v tom čase stal anglický park. V paláci bola zriadená vojenská nemocnica.

Palác opäť prestavali v 30. rokoch minulého storočia, aby ho prispôsobili potrebám vtedajšieho Ministerstva zahraničných vecí SR. Na rekonštrukcii sa podieľal architekt Emil Belluš, ktorý okrem iného obnovil hlavnú halu a navrhol zbúrať bočné krídla a nahradiť ich novými.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk