Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sad janka krala staraba_profila.hu_.jpg
Foto: www.facebook.com profila.hu
8. júla 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Sad Janka Kráľa

Najstarší verejný park v strednej Európe sa nachádza v Bratislave. Sad Janka Kráľa bol založený okolo roku 1776 a odvtedy je obľúbeným miestom obyvateľov hlavného mesta.

Park, ktorý sa nachádza na pravom brehu Dunaja, vznikol ako myšlienka obyvateľov Bratislavy vytvoriť z lužného lesa prvý park pre širokú verejnosť. Park bol upravovaný postupne a do dnešnej podoby sa dostal v roku 1839. Vplyvom barokového klasicizmu v ňom bola vytvorená osemramenná hviezdica priesekov a pozdĺž nich boli vysadené stromoradia. Podľa druhu stromov dostali potom jednotlivé aleje svoje pomenovania – brestová, jaseňová, jelšová, topoľová, vŕbová či javorová.

Sad_janka_krala_20.roky_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Park pôsobil v počiatkoch exoticky, nachádzali sa tam voľne rastúce divoké kroviny a mohutné stromy, ktoré tvorili kostru parku. Mohutné vzácne stromy a etážové kroviny boli doplnené drobnou architektúrou. Typické pre park sú oddelené kruhovité priestory, ktoré sú ozdobené prvkami zverokruhu.

Sad_janka_krala_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavým prvkom je záhradný altánok, pôvodne bol vežou františkánskeho kostola. V sade sa nachádza aj socha Janka Kráľa, po ktorom je park pomenovaný. Ide o výtvor akademického sochára Františka Gibalu.

Goticka_veza_sad_janka_krala_pohladnica_1899_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Výsadba exotických drevín sa pripisuje bratislavskému lekárovi a botanikovi Štefanovi Lumnitzerovi. V sade nájdete ginko dvojlaločné, makluru oranžovú, platany javorolisté či metasekvoju čínsku. Nachádzajú sa tam aj pôvodne dreviny ako javor či topoľ.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X