Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Zelezna studnicka 1940 o.hauska staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
8. apríla 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, bratislavskerozky.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Železná studnička

Obľúbená prímestská rekreačno-oddychová lokalita v lesoparku je a aj bola vždy navštevovaným miestom. Svoj názov získala podľa železitej minerálnej vody, ktorá pramenila na danom území.

Prameň objavili začiatkom 19. storočia, v roku 1821 sa rozhodol nevyužitý prameň stolársky majster Johann Tronner zúžitkovať. Požiadal o dovolenie na stavbu malých kúpeľov, mestská rada mu vyhovela a povolila mu výstavbu štyroch kúpacích kabín a troch izbietok na vlastné trovy.

Keďže si kúpele veľmi rýchlo získali popularitu, prehodnotili mestskí radní svoje rozhodnutie a uvažovali o tom, že postavia vlastný kúpeľný dom. V roku 1826 dali urobiť rozbor vody a zistili, že obsahuje uhličitanové soli a oxid železitý, podľa čoho pomenovali aj celú lokalitu.

Zelezna studnicka okolo roku 1899 staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Keďže zrazu vyzerala lokalita veľmi sľubne, chcelo na nej podnikať viacero ľudí a mestská rada dostala množstvo žiadostí. Kladne odpovedala na plány prešporského podnikateľa Jozefa Bergamenyho.

Hrubá stavba bola hotová začiatkom augusta 1827, dokončená bola v polovici júna 1828. Kúpele boli pomenované po kráľovi Ferdinandovi V. Išlo o poschodový dom s 20 miestnosťami, okrem izieb a kúpeľní tam bola spoločenská miestnosť, kaplnka i reštaurácia so záhradou. Kúpele boli otvorené v lete 1830.

Zelezna studnicka vyletne miesto bratislavcanov staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

V roku 1844 kúpele odkúpil podnikateľ a vinár Jakub Palugyay, ktorý ich prebudoval na hotel. Do vlastníctva mesta sa dostala v roku 1894.

Bola to obľúbená lokalita nielen kvôli kúpeľom a neskôr hotelu, ale aj kvôli krásnej prírode. Lesné prostredie a jazerá, núkajúce možnosť člnkovania či rybárčenia, lákali mnohých Bratislavčanov. Reštaurácia v hoteli bola obľúbená kvôli dobrej kuchyni. Začiatkom 20. storočia bol z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku postavený zasklený drevený pavilón.

Vydricke jazierko zelezna studnicka staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Liečivé pramene časom zanikli, dôvodom bola stavebná činnosť a úpravy potoka Vydrica. Areál bol upravovaný naposledy v roku 1938. V 60. rokoch však už bola natoľko schátraná, že ju v roku 1970 asanovali.

Na Železnej studienke sa už pred stáročiami usadili mlynári a postavili tam mlyny. Vodné mlyny, ktoré sa spomínajú už v roku 1455, koncom 19. storočia zanikli a slúžili ďalej ako výletné reštaurácie. Bývali cieľovým bodom výletnej trasy vedúcej Hlbokou cestou, Kalváriou, Horským parkom, Patrónkou až na Červený most. Z týchto mlynov sa zachoval deviaty – Suchý mlyn. Klepáč, pôvodne 7. mlyn, zanikol pred rokom 1970 a v súčansosti je z neho už len ruina.

Deviaty vydricky mlyn staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X