Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelezna studnicka 1940 o.hauska staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
8. apríla 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, bratislavskerozky.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Železná studnička

Obľúbená prímestská rekreačno-oddychová lokalita v lesoparku je a aj bola vždy navštevovaným miestom. Svoj názov získala podľa železitej minerálnej vody, ktorá pramenila na danom území.

Prameň objavili začiatkom 19. storočia, v roku 1821 sa rozhodol nevyužitý prameň stolársky majster Johann Tronner zúžitkovať. Požiadal o dovolenie na stavbu malých kúpeľov, mestská rada mu vyhovela a povolila mu výstavbu štyroch kúpacích kabín a troch izbietok na vlastné trovy.

Keďže si kúpele veľmi rýchlo získali popularitu, prehodnotili mestskí radní svoje rozhodnutie a uvažovali o tom, že postavia vlastný kúpeľný dom. V roku 1826 dali urobiť rozbor vody a zistili, že obsahuje uhličitanové soli a oxid železitý, podľa čoho pomenovali aj celú lokalitu.

Zelezna studnicka okolo roku 1899 staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Keďže zrazu vyzerala lokalita veľmi sľubne, chcelo na nej podnikať viacero ľudí a mestská rada dostala množstvo žiadostí. Kladne odpovedala na plány prešporského podnikateľa Jozefa Bergamenyho.

Hrubá stavba bola hotová začiatkom augusta 1827, dokončená bola v polovici júna 1828. Kúpele boli pomenované po kráľovi Ferdinandovi V. Išlo o poschodový dom s 20 miestnosťami, okrem izieb a kúpeľní tam bola spoločenská miestnosť, kaplnka i reštaurácia so záhradou. Kúpele boli otvorené v lete 1830.

Zelezna studnicka vyletne miesto bratislavcanov staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

V roku 1844 kúpele odkúpil podnikateľ a vinár Jakub Palugyay, ktorý ich prebudoval na hotel. Do vlastníctva mesta sa dostala v roku 1894.

Bola to obľúbená lokalita nielen kvôli kúpeľom a neskôr hotelu, ale aj kvôli krásnej prírode. Lesné prostredie a jazerá, núkajúce možnosť člnkovania či rybárčenia, lákali mnohých Bratislavčanov. Reštaurácia v hoteli bola obľúbená kvôli dobrej kuchyni. Začiatkom 20. storočia bol z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku postavený zasklený drevený pavilón.

Vydricke jazierko zelezna studnicka staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Liečivé pramene časom zanikli, dôvodom bola stavebná činnosť a úpravy potoka Vydrica. Areál bol upravovaný naposledy v roku 1938. V 60. rokoch však už bola natoľko schátraná, že ju v roku 1970 asanovali.

Na Železnej studienke sa už pred stáročiami usadili mlynári a postavili tam mlyny. Vodné mlyny, ktoré sa spomínajú už v roku 1455, koncom 19. storočia zanikli a slúžili ďalej ako výletné reštaurácie. Bývali cieľovým bodom výletnej trasy vedúcej Hlbokou cestou, Kalváriou, Horským parkom, Patrónkou až na Červený most. Z týchto mlynov sa zachoval deviaty – Suchý mlyn. Klepáč, pôvodne 7. mlyn, zanikol pred rokom 1970 a v súčansosti je z neho už len ruina.

Deviaty vydricky mlyn staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X