Na špacírke po Bratislave: Slovenské národné divadlo

Slovenske_narodne_divadlo_snd_staraba.jpg

Slovenské národné divadlo (SND) začalo svoju históriu písať v roku 1920, ešte pred ním však na tom istom mieste od roku 1776 stálo mestské divadlo. To dal postaviť gróf Juraj Csáky.

Historická budova SND bola postavená podľa návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera v eklektickom štýle. Otvorili ju v roku 1886. Najprv v nej bolo Mestské divadlo, ktoré slúžilo na vystúpenia nemeckých a maďarských súborov. Sídlom Slovenského národného divadla sa budova stala až v roku 1920.

Mestske_divadlo_predchodca_snd_perokresba_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Myšlienka profesionálneho slovenského divadla sa zrodila po vzniku Česko-slovenskej republiky. V roku 1919 bolo založením Slovenského národného divadla poverené Družstvo SND, ktoré následne uzavrelo zmluvu s riaditeľom Východočeskej spoločnosti Bedřichem Jeřábkem. Jeho operný a činoherný súbor začal v roku 1920 prevádzku všetkých troch súborov SND – balet, činohra, opera – v budove bývalého Mestského divadla.

Do 50. rokov sa v ňom uskutočňovali činoherné, operné i baletné predstavenia. Až po zriadení stálej scény Činohry SND – Divadla Pavla Országha Hviezdoslava – v roku 1955 bola historická budova vyhradená Opere a Baletu SND.

Snd_mestske_divadlo_okolo_1890_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Historická budova SND prešla v roku 1934 rekonštrukciou, vybudovali tam nové technické zariadenie javiska. Na prelome rokov 1949/1950 prešla ďalšou rekonštrukciou, tentoraz opravovali základy poškodené počas vojny, hľadisko a foyer.

K zásadnejšej rekonštrukcii došlo v rokoch 1969 – 1972. Za konceptom rekonštrukcie stál vedúci technického odboru SND Vladimír Hazucha, autorom projektu bol architekt Rajmund Hirth. Súčasťou rekonštrukcie bolo vybudovanie modernej prístavby v zadnej časti budovy. Keďže je budova pamiatkovo chránená, fasáda, interiér hľadiska, vstupný foyer a salón na prvom poschodí museli zostať v pôvodnom slohu.

Snd_divadlo_staraba_profila.hu_.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, profila.hu

V hľadisku však urobili zásadné priestorové zmeny a kvôli väčšiemu pohodliu divákov zmenšili počet miest. Všetky ostatné priestory zmodernizovali, zriadili centrálnu šatňu v suteréne (pod hľadiskom), bufety na II. poschodí a fajčiarne na prízemí a III. poschodí.

Priestory po oboch stranách javiska pri rekonštrukcii upravili na šatne účinkujúcich, sklady garderóby, technické miestnosti a ladiarne (v suteréne). V modernej prístavbe sú zriadené pracovne pre režisérov, dirigentov, inšpicientov, šatne, skúšobne a pracovne vedenia Opery a Baletu SND.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk