Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavsky hrad v ruinach kolaz titulka.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Bratislavský hrad viac než sto rokov chátral, takto vyzerali jeho ruiny

Mnoho obyvateľov Bratislavy si možno ešte pamätá na takýto pohľad na Bratislavský hrad.

Archeologický výskum hradu nedávno ukázal, že na tomto mieste už v 1. storočí pred naším letopočtom dali vládcovia postaviť kamenné sídlo. Na tomto mieste tiež sú dôkazy o razbe zlatých a strieborných mincí, čo ukazuje na vyspelosť tunajších obyvateľov.

Bratislavský hrad podľa prvých písomných zmienok stojí na svojom mieste už od začiatkov 10. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 907 zo Soľnohradských letopisov, kde sa uvádza pod menom Brezalauspurch v súvislosti veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi.

Meno v tých časoch niesol po svojom majiteľovi, ktorý sa mal volať Braslav alebo Preslav. O približne sto rokov niesol hrad mená Bassan alebo Possen, z čoho vzniklo maďarské pomenovanie Poszony.

Bratislavsky hrad v ruinach 1.jpg
Foto: business.facebook.com

Napriek tomu, že bol po zániku Veľkomoravskej ríše hrad zničený, počas Uhorského štátu sa vybudoval a rozvíjal odznova.

Časom sa rozrástol o nový Kostol Najsv. Spasiteľa, kamenný románsky palác, strážne veže aj opevnenie. V 16. storočí sa rozrástol o Korunnú vežu a prešiel renesančnou prestavbou.

O ďalšie storočie si zlý stav hradu vyžiadal barokovú obnovu, v rámci ktorej boli vymenené strechy, dobudované jedno podlažie a tri vežičky. Touto úpravou nadobudol hrad dnešný vzhľad, zjednotená fasáda so štyrmi vežičkami.

Bratislavsky hrad v ruinach 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Kedy sa teda z hradu stala ruina? V roku 1811 vypukol na hrade požiar, ktorý na ňom spôsobil rozsiahle škody.

Mali ho svojou neopatrnosťou založiť vojaci, ktorí tu v tých časoch prebývali. Aj po požiari využívali dlho jeho areál, čím ruinám taktiež nepomohli.

Odvtedy sa s hradom nerobilo nič, len chátral a pod vplyvom počasia sa rúcal. Po vojne si ľudia dokonca chodili po tehly, ktorými potom opravovali vlastné zničené príbytky.

Bratislavsky hrad v ruinach 3.jpg
Foto: business.facebook.com

Meniť sa to začalo až po druhej svetovej vojne, kedy aj vojská hradný areál opustili. Najskôr na severnej terase hradu vznikol amfiteáter a k celkovej obnove hradu sa pristúpilo v roku 1953. Rekonštrukcia trvala do roku 1968 a jej cieľom bolo dať hradu tereziánsky vzhľad.

Hrad sa stal kultúrnou pamiatkou a sídli v ňom expozícia Slovenského národného múzea aj reprezentačné priestory Slovenskej národnej rady.

Bratislavsky hrad v ruinach amfiteater.jpg
Amfiteáter pod hradom.Foto: business.facebook.com
Bratislavsky hrad v ruinach 4.jpg
Foto: business.facebook.com
Bratislavsky hrad v ruinach 5.jpg
Foto: business.facebook.com
Bratislavsky hrad v ruinach 6.jpg
Ulička nad Hradom začiatok 20. storočia, akvarel od H. Pinggera.Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X