Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara bratislava kolaz titulka.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, koláž - BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Kasárne a vojaci boli kedysi bežnou súčasťou mesta

Stará Bratislava mala v minulosti množstvo budov kasární a vojaci boli neodmysliteľnou súčasťou mesta.

Na fotografii je zachytená Štefánikova kasáreň v 20. rokoch minulého storočia. Starí Prešporáci si možno spomenú na pesničku: „Pri Prešporku kraj Dunaja, je kasáreň muruvaná, pred kasárňu strom košatý, pod tým stromom vojsko leží, atď.“

Stefanikova kasaren.jpg
Foto: business.facebook.com

Maršnerova delostrelecká kasáreň približne v roku 1925. Dnes v menšej budove sídli Ministerstvo obrany SR na Kutuzovovej ulici. Zachovala sa však aj väčšia budova.

Marsnerova kasaren
Foto: business.facebook.com

Námornícká kasáreň okolo roku 1922 je na mieste dnešného Šafárikovho námestia. Nespoznávate ho? To bude tým, že budova tu už nestojí. Pôvodne to bol Landererov palác, neskôr Kasáreň ženijnej jednotky a bola to aj Pionierska kasáreň Františka Jozefa. Po druhej svetovej vojne bola budova ťažko poškodená a v roku 1947 asanovaná. Býval tu aj obľúbený podnik – bistro Kazačok.

Namornicka kasaren
Foto: business.facebook.com

Takto vyzerali kedysi hurbanovské kasárne. Viete, čo je to za budovu? Budova sa zachovala a sídli v nej Slovenské múzeum dizajnu. Fasáda bola síce upravená bez ozdobných prvkov. Znak Československa sa zachoval, aj keď v pozmenenom vzhľade.

Hurbanovske kasarne.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X