Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ganymedova fontana kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách

Spomienky na starú Bratislavu: Poznáte históriu Ganymedovej fontány? Ukrýva niekoľko tajomstiev

V Bratislave nájdeme niekoľko fontán, ktoré majú stovky rokov. Medzi ne patrí jednoznačne aj Ganymedova fontána.

Zaujímavosťou na Ganymedovej fontáne je, že v na svojom mieste stojí už od roku 1888. Vtedy Prvá bratislavská sporiteľňa (Első Pozsonyi takarékpénztár) darovala hotovú fontánu mestu. Vytvoril ju rodák z Bratislavy Viktor Tilgner.

Na sokli fontány sa nachádzajú bronzové postavičky detí, ktoré držia v rukách v tom čase sa v Dunaji najvyskytovanejšie ryby – kapra, šťuku, zubáč a sumca. Po obvode kamennej misy sa nachádzajú vodné zvieratá typické pre dunajskú oblasť – raky, žaby i vodné korytnačky.

Fontána bola inšpirovaná antickým mýtom o chlapcovi Ganymedovi. Príbeh hovorí o synovi trójskeho kráľa Ganymedes, ktorý bol taký krásny, že zaujal aj Dia. Ten sa ho rozhodol uniesť na Olymp a to tak, že poslal preňho orla, niekedy sa uvádza, že sa naňho sám premenil, kde sa z neho stal čašník bohov.

Ganymedova fontana
Foto: business.facebook.com

Ďalší príbeh fontány hovorí o legende o Lukášovi a orlovi, ktorí zachránili mesto. Legenda sa odohráva v časoch, kedy bola Bratislava malým mestom a napadli ju divosi. Napriek dobrej obrane, obyvateľov začal trápiť hlad. Odvážny rybár Lukáš sa spolu s družinou vydali na lov rýb, ktoré potom v meste opiekli. To však prilákalo aj divochov, ktorí pri najbližšej Lukášovej výprave zahatili cestu späť do mesta.

Po tom, ako sa uchýlili na ostrov uprostred Dunaja, kde im pomohol veľký riečny orol hovoriaci ľudským hlasom. Mesto začalo rozkvitať a rozširovať sa.

Ostrov sa stal po vysušení dunajských ramien súčasťou mesta a skala uprostred ostrova, pri ktorej sa rybári skrývali, sa rokmi zmenšila. Postavili pri nej divadlo, pod skalou objavil malý chlapec prameň s vodou najchutnejšou v celom okolí. Keď vyrástol postavil orlovi, ktorý zachránil rybárov, pamätník. Je teda oslavou orla a odvážneho rybára Lukáča.

Zaujímavosťou fontány je aj to, že v meste vznikla ako prvá s výlučne okrasnou funkciou. Neslúžila teda na čerpanie či ako zdroj pitnej vody, ako všetky dovtedy. Ako prvá v meste bola tiež napájaná filtrovanou dunajskou vodou.

Ganymedova fontana
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X