Spomienky na starú Bratislavu: Pozrite sa na mesto z nového uhla a spoznajte ho tak hlbšie

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak, od čitateľky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Obyvatelia si pred viac ako 50 rokmi vykračujú Žižkovou ulicou. Fotografia bola zachytená asi v rokoch 1950 až 1960. Vrátila aj vás v čase táto stará fotografia? Na fotografii je Brämmerova kúria, ktorá sa dodnes zachovala. Tak isto je to aj so Súnyalovou kúriou vedľa a posledný dom, ktorý vytŕča v pozadí, je na rohu Šťukovej ulice.

Zizkova ulica.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Kostol sv. Alžbety na Špitálskej ulici ešte pred prerazením Hollého ulice. Zachytený bol na fotografii približne v 30. rokoch uplynulého storočia. Dnes už tento pohľad neuvidíte, keďže budovy ďalej od brány boli zbúrané.

Holleho kostol zburanie.jpg
Foto: Kuny Domokos Múzeum - Tata

Ten istý kostol zachytený z opačnej strany a po požiari v roku 1879. Celkom vpravo je ešte vidieť dom Johanna Leviusa. Súčasťou kostola boli najskôr i krásne záhrady.

Holleho kostol poziar.jpg
Foto: od čitateľky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Priam až kúzelný pohľad na dvojicu, ktorá vedľa seba stála desiatky rokov. Katedrála sv. Martina vyrástla na tomto mieste už v roku 1452 a o viac ako 440 rokov, v roku 1893, sa k nemu pridala Neologická synagóga. Až do vojny sa totiž v kostole aj synagóge konali bohoslužby. Len o niekoľko rokov z mesta zmizli Židia a synagóga zostala nevyužívaná. Na čas sa z nej stal sklad. Dnes ju však už na svojom mieste nenájdete, bola zbúraná v roku 1969 a dôvodom mala byť výstavba Mosta SNP.

Synagoga katedrala sv michala.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Zámockej ulici stála pôvodná ortodoxná Veľká synagóga, ako ju domáci nazývali. Postavená bola vo veľkolepom orientálnom štýle na návrh projektu architekta Ignáca Feiglera ml. v roku 1862. Počas druhej svetovej vojny synagóga chátrala a po nej bola taktiež zanedbávaná. Židovská obec sa svojich synagóg zriekla v prospech štátu. Synagóga si vyžadovala opravy, ktoré však neboli až také nákladné. V roku 1961 došlo k najhoršiemu a synagógu spolu s priľahlými budovami zbúrali.

Velka synagoga na zamockej 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk