Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte s nami mesto prostredníctvom starých fotografií

Kolaz stara bratislava titulka.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy. Niektoré z týchto objektov už neexistujú a akoby sa po nich zľahla zem. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Takto to vyzeralo v niekdajšom Parku kultúry a oddychu (PKO) Bratislava. Nachádzala sa tam táto fontána, okolo ktorej ste si mohli posedieť na čaji s priateľmi, prípadne na poschodiach si zahrať šach či pozrieť si aktuálnu výstavu. Nachádzal sa tu aj astronomický úsek, ktorý bol v celom meste jediným svojho druhu.

Pko bratislava 1.jpg

V PKO tiež hrával orchester, ktorý pravidelne prekvapoval divákov a to tak, že orchester hral nejakú skladbu a zrazu sa niektorý z hudobníkov postavil a odišiel preč. Zakrátko to isté urobil ďalší, a potom tretí, štvrtý, atď. Napokon zostal hrať už len bubeník. Ten, v brilantnom sóle ohúril prítomných divákov tak, ako to vtedy vídavali len vo filmoch. Keď už táto hektická prezentácia vrcholila, začali sa postupne ukazovať (ale už dosť rýchlo) ostatní hudobníci, usádzali sa a každý znovu hral na svoj hudobný nástroj. Čoskoro bol orchester kompletný, napokon prišlo záverečné finále, po ktorom obecenstvo burácalo nadšením.

Pko bratislava 2.jpg

Zemská úradovňa pre poistenie robotníkov na Bezručovej ulici krátko pred dokončením v roku 1932. Pohľad z Gajovej ulice. Budova pozostáva z dvoch spojených objektov, ktoré vytvárajú pôdorys nepravidelného H. Ide o často označované stelesnenie modernej slovenskej funkcionalistickej architektúry. Momentálne sa pracuje na jej rekonštrukcii, po ktorej by mala okrem pôvodnej zdravotníckej funkcie dosiahnuť nadštandardné bývanie, kancelárie a občiansku vybavenosť, ako aj parkovanie.

Zemska uradovna pre poistenie robotnikov na bezrucovej ulici.jpg
Foto: www.facebook.com , Slovenský staviteľ

Promenáda na dnešnom Hviezdoslavovom námestí zachytená približne koncom 20. rokov minulého storočia. V tom čase by sme však hovorili o Kossuthovom námestí.  V pozadí na Mostovej ulici sa ešte rysuje silueta pomníka Márie Terézie, ktorý začali odstraňovať koncom roka 1921. Určite ste si všimli priam fascinujúcu módu v tých časoch. Dáma je na tie časy dokonca oblečená pomerne výstredne a to vďaka krátkym šatám na danú dobu. Páni zas majú bledé klobúky podľa najnovšej módy, ktorý sa nazýval schiradyhut.

Hviezdoslavovo namestie.jpg

Niekdajšie divadlo, kedysi nesúce názov aj Csákyho divadlo. Nachádzalo sa na dnešnom Hviezdoslavovom námestí. Otvorené bolo v roku 1776 a zbúrali ho v roku 1884. Vpravo sa nachádza rokokový Stĺp sv. Jozefa, vztýčený v roku 1764 a rozobratý v roku 1947.

Hviezdoslavovo namestie divadlo.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk