Spomienky na starú Bratislavu: Spoznávate tieto miesta? My vám ich predstavíme

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Staré fotografie a videá z Ružinova, Miro Gregor, K. Belický, Rudan Pál - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z minulosti Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich pripomenieme či predstavíme. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Pamätáte si na bratislavské letisko kedysi? Takto vyzeralo pred rokmi. Na fotografii je odletový terminál letiska. Vzhľadom na železnú oponu sa lietalo len do socialistických krajín. Prevádzka letiska bola teda veľmi obmedzená. Na západ sa lietalo iba z hlavného mesta, z Prahy. Samozrejme pre režim nesmela chýbať socialistická hviezda a prekrížený kosák s kladivom.

Letisko bratislava.jpg

Starý záber nám približuje atmosféru Starého Mesta pred desiatkami rokov. Vidíme Michalskú a Sedlársku ulicu. Takto boli zachytené v roku 1968.

Michalska sedlarska.jpg
Foto: www.facebook.com , Rudan Pál

Obchodný dom Ružinov dokončili v roku 1984. Dnes je už len smutnou pripomienkou minulosti a strašiakom mestskej časti. Pred desiatkami rokov tam však vo veľkom nakupovali miestni obyvatelia a mali ho v obľube, našli tu všetko potrebné. Stavba si vyslúžila prezývku Hirošima. Fotografia vznikla v roku 1986.

Obchodny dom ruzinov.jpg
Foto: www.facebook.com - Staré fotografie a videá z Ružinova, Miro Gregor

Pozeráte sa na starú Petržalku v roku 1965. Mládenci stáli na drevenom mostíku pred drogériou v čase, kedy postihla mesto veľká povodeň. K tým dochádzalo v Petržalke často, keď ršalo zostala tu stáť voda takmer zakaždým. Kanalizácia tu bola nefunkčná.

Petrzalka povoden.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách, www.facebook.com

Stará fotografia zachytáva Kempelenovu ulicu v Karlovej Vsi. Na sídlisku bola výstavba v plnom prúde. Mnohí pôvodní Karlovešťania však majú na tieto časy ťažké srdce a zlé spomienky. Mnoho z nich bolo vyvlastnených a na ich pozemkoch, viniciach boli postavené paneláky. Často za veľké pozemky dostali zopár halierov a nikdy nesplnený sľub a novom byte v jednom z panelákov.

Karlova ves vinohrady.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, Zdeno Kozlík, www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk