Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka hhlavne namestie bratislava.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stara Bratislava na fotografiách

Spomienky na starú Bratislavu: Toto námestie je posiate palácmi a je staré stovky rokov, ide o Hlavné námestie

V Starom Meste sa nachádza jedno veľmi známe námestie s významnými budovami a črtami, ide o Hlavné námestie.

Toto čarovné námestie sa nachádza v Starom Meste a je situované priamo uprostred historického centra. Jeho poloha je ohraničená zo severu Františkánskym námestím a zo severovýchodu je ohraničené Starou radnicou, zo zvyšných strán prevažne palácmi. Ľahko sa naň dostanete ulicami ako Kostolná, Radničná, Rybárska brána, Zelená a Sedlárska.

Hlavne namestie radnicna veza 4.jpg
Foto: business.facebook.com

Existujú teórie o vzniku tohto námestia, pričom jedna z nich hovorí o tom, že Bratislava mala v 12. storočí len jedno veľké námestie, ktoré sa rozširovalo, až sa napokon muselo rozdeliť na dve samostatné námestia. Tak vzniklo teda súčasné Františkánske a Hlavné námestie.

Prvá písomná zmienka o Hlavnom námestí pochádza z roku 1373, keď sa nazývalo Forum, teda Trh. V rôznych jazykových obmenách sa zachovalo toto pomenovanie do 18. storočia. Vtedy bolo pomenované v nemeckej podobe Hauptplatz a to v listine z roku 1783.

Hlavne namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Od 19. storočia sa menil jeho názov podľa aktuálneho režimu, napríklad v roku 1850 na počesť cisára Františka Jozefa I. Franz Joseph Platz, po vzniku Prvej česko-slovenskej republiky Masarykovo námestie, počas Slovenského štátu Hitlerovo námestie a v roku 1953 ho premenovali na Námestie 4. apríla podľa dátumu oslobodenia mesta Červenou armádou. Po Nežnej revolúcii sa rozhodlo o navrátení historického názvu.

Námestie od Nežnej revolúcie zmenilo svoj charakter hneď dvakrát, v 90. rokoch bola z neho odstránená zeleň a vydláždili ho kamennou dlažbou. V tomto období tu pribudli aj dve ikonické sochy vojakov. A v rokoch 2005 až 2006 bola vymenená dlažba.

Hlavne namestie 2.jpg
Foto: business.facebook.com

História a kultúra sála z Hlavného námestia na každom kroku, všade sa nachádzajú historické a kultúrne pamiatky, dokonca hneď niekoľko palácov. Veľmi významnou je budova Starej radnice.

Na námestí sa nachádza Miestodržiteľský palác, Aponiho palác tvoriaci časť Starej radnice, Palác Uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, Paluďaiov palác a Kutscherfeldov palác.

Hlavne namestie 3.jpg
Foto: business.facebook.com

Komplex budov Starej radnice je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok Bratislavy, ktorej datovanie siaha do 14. storočia. K unikátom patrí aj pôvodne gotická Veža starej radnice postavená v 13. storočí.

Do dnešných čias sa zachoval pôvodne gotický dom s vežou richtára Jakuba, spomínaný už v roku 1370. Stavebné práce na Starej radnici dokumentuje zachovaný latinský nápis umiestnený pod stropom. Miestnosť pod vežou je zdobená gotickými artefaktmi.

Hlavne namestie radnicna veza 2.jpg
Foto: business.facebook.com
Hlavne namestie radnicna veza.jpg
Foto: business.facebook.com

Vzhľad námestia na začiatku 20. storočia.

Hlavne namestie zaciatok 20 storocia.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X