Vallov úrad sa stará o bezpečný sex v Bratislave, nakúpil prezervatívy a lubrikačné gély

kondómy, Vallo
Foto: Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratislavu, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Netypický nákup bratislavského magistrátu skritizovala zakladeľka platformy Odvážne s rozumom Martina Dulajová. 

Väčšina obyvateľov mesta si prezervatívy, pomôcky a iné doplnky týkajúce sa intímneho života, nakupuje z vlastného vrecka. Bratislavský magistrát sa rozhodol, že sú isté skupiny ľudí, ktoré potrebujú tieto veci zdarma.

Magistrát nakúpil prezervatívy, tehotenské testy či lubrikačné gély. Sú určené pre ženy, ktoré si zarábajú najstarším remeslom, mladých či ľudí bez domova.

Kritika narábania s peniazmi

Tento nákup skritizovala zakladeľka platformy Odvážne s rozumom Martina Dulajová na sociálnej sieti. Dulajová sa pustila do magistrátu a poukázala na to, že nemá prostriedky na opravy ciest či výmenu verejného osvetlenia, no financovať ženy zo sexbiznisu a ďalších už môže.

„Mimochodom, ja som si doteraz myslela, že tento druh zamestnania na Slovensku nepodporujeme z verejných peňazí… Ale zrejme sa mýlim a mesto to vidí inak. Asi by sme sa mali všetci poskladať na to, aby sa dámam zlepšili ´pracovné podmienky´,“ pokračovala Dulajová.

Poukázala na argumenty magistrátu, že zdravotnícky materiál bol objednaný za účelom realizácie terénnej sociálnej práce a poradenských služieb pre ľudí bez domova či mladých. „Tak by ma fakt zaujímalo, ako bezdomovcom pomohol lubrikačný gél? A nás verejnosť akým spôsobom aj s prezervatívom ochránil,“ pýta sa Dulajová.

Neostávajú financie na naozajstné problémy

Dulajová uviedla, že na problematiku bezdomovcov v hlavnom meste je špecialistom OZ Vagus, ktorému mesto platí nemalú čiastku peňazí.

Ocenila by, ak by mesto a mestské podniky prestali riadiť aktivisti a dosadil sa na ich čelo niekto, kto sa v problematike naozaj vyzná. Riešením je podľa Dulajovej aj porada s odborníkmi a rešpektovanie ich odporúčaní.

„A hlavne, prestali si konečne vymýšľať a následne vo veľkom financovať z našich peňazí nové inštitúcie a projekty, ktoré vôbec nevedia úspešne riadiť v praxi. Čo nás samozrejme vo finále stojí len kopec peňazí, bez efektívneho výsledku,“ myslí si Dulajová. Dodala, že potom neostanú financie na naozajstné problémy ako zvyšovanie daní, spoplatňovanie parkovania a pod.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Odôvodnenie magistrátu

Ako vysvetlil magistrát, okrem prezervatívov, lubrikačných gélov a tehotenských testov sa pre tieto skupiny obyvateľov zabezpečil aj nákup zdravotníckeho materiálu, ako sú napríklad obväzy, dezinfekcie či ochranné rukavice.

Nákup prebehol ešte v roku 2019 a jeho celková hodnota bola 5 843,50 eur. Materiál bol zakúpený pre mestský terénny tím, ktorý je v priamom prostredí zraniteľných skupín ľudí a taktiež je jeho úlohou znížiť zdravotné riziká, napríklad šírenie pohlavných chorôb.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk