V astrológii je systém čínskych znamení zverokruhu jedným z prvých čínskych učení. Tento systém 12 zvieracích znakov ovplyvňoval životy Číňanov už pred stáročiami. Hoci dnes už nehrá takú dôležitú úlohu v štátnych záležitostiach ako kedysi, stále vzbudzuje záujem u miliónov ľudí na celom svete. Čínsky horoskop je založený na filozofickej alebo dokonca matematickej koncepcii existencie. Starí Číňania vymysleli systém s názvom Jikkan Junishi (doslova 10 stoniek a 12 vetiev). Desať nebeských kmeňov odkazovalo na jin-jangové princípy a prvky dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Medzi 12 pozemskými vetvami bolo 12 zvierat: potkan, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza (ovca), opica, kohút, pes a prasa. Každé zviera reprezentoval jeden rok a prvok. Rovnaké kombinácie znakov a prvkov čínskeho znamenia zverokruhu sa opakujú iba každých 60 rokov.

Podľa čínskeho horoskopu má zviera vládnuce v roku narodenia človeka veľký vplyv na osobnosť a osud. Pozor však, nový rok podľa čínskeho kalendára sa začína vždy medzi 20. januárom a 20. februárom.

Potkan

1924 (05.02), 1936 (24.01), 1948 (10.02), 1960 (28.01), 1972 (15.02), 1984 (02.02), 1996 (19.02), 2008 (07.02), 2020 (25.01)

Ide o prvé zvieracie znamenie čínskeho horoskopu. Potkan je veľmi bystrý a kreatívny. Ide o spoločenského tvora, ktorý je ozdobou každej spoločenskej udalosti. Ľudia Potkany sršia šarmom, vtipom a energiou. Milujú byť obklopení ľuďmi a vedia si ich získať na svoju stranu.  V prípade, že sa niečo nepodarí podľa plánu, sú schopní rýchlo posúdiť prekážky aj nové šance. Sú vždy prví. Zatiaľ čo iní tápajú a nevedia, ako reagovať a čo robiť, títo ľudia dávno využili príležitosť, ktorá sa im ponúkala. Spravidla sú odhodlaní a ambiciózni. Na druhej strane by si mali dávať pozor, aby svoje nápady nevnucovali iným ľuďom. Všeobecne platí, že títo ľudia majú radi všetky formy sociálnej interakcie a žiadna párty sa nezaobíde bez ich očarujúcej prítomnosti a humoru.

Ľudia Potkany bývajú vášniví milenci a ich pocity sú úprimné. Často však v láske bývajú sebeckí. Na druhej strane svojim priateľom sú oddaní a vždy im poskytnú úprimnú radu a pomoc. Potkany sú veľmi praktické osobnosti. V každej situácii sa vždy snažia nájsť niečo pozitívne, čo môžu vyťažiť pre svoj vlastný prospech. Nikdy nebudú konať nedbanlivo, sú prefíkaní, šetrní. Dokážu si zarobiť a nahromadiť majetok.

Osoba narodená v tomto znamení je mimoriadne pracovitá. Chce dosiahnuť svoje ciele a vloží do toho celé svoje srdce. Navonok to môže pôsobiť sebecky a tvrdohlavo. No však tí, ktorí ľudí narodených v znamení Potkan poznajú lepšie, ich chápu, že len jednoducho veria v to, čo robia. Tieto bytosti bývajú veľmi talentované a sú z nich skúsení organizátori. Dokážu zvládnuť aj tie najťažšie problémy. Správajú sa tiež férovo a to isté očakávajú od tých, s ktorými spolupracujú. Je preto dôležité mať na pamäti, že títo ľudia môžu byť dosť krutí, ak majú podozrenie, že boli podvedení alebo bola zneužitá ich dôvera. Tento typ ľudí si môže stanoviť svoje ciele príliš vysoko, či už vo vzťahu k svojim priateľom, partnerom alebo v kariére, ale s pribúdajúcim vekom sa stáva tolerantnejším a múdrejším.

Ľudia, ktorí sa narodili v roku Potkana, sú vynikajúci v udržiavaní tajomstiev, preto im môžete dôverovať. Svoje súkromie si starostlivo strážia. Ich negatívnou stránkou je ich podozrievavosť. Ak cítia, že nie sú pochopení, pravdepodobne sa ukážu ich ďalšie odvrátené stránky – cynickosť a prehnaná kritika. Potkaní ľudia zúfalo túžia, aby im okolie porozumelo. Preto ich hneď neodsudzujte za ich správanie. Ak chcete s nimi dobre vychádzať, snažte sa ich pochopiť.

Tento typ ľudí je veľmi organizovaný. Možno aj preto je z Potkana dobrý obchodník alebo politik. Takíto ľudia sú často energickí a všestranní. Zvyčajne si môžu nájsť vlastnú cestu. Ľudia narodení v roku Potkana sú schopní prispôsobiť sa rôznym prostrediam. Tieto osobnosti bývajú vynikajúcimi taktikmi, ale zároveň si chcú zachovať rešpekt a dôveru.

Bohužiaľ sa príliš často stáva, že akonáhle Potkan zarobí peniaze, utratí ich veľmi rýchlo. Možno to vysvetľuje skutočnosť, prečo je človek narodený v tomto čínskom znamení taký opatrný, keď požičiava peniaze iným. Ak si niekedy požičiavate peniaze od Potkana, nenechajte sa prekvapiť, že si vás bude chcieť dôkladne preveriť.

Pozitívne vlastnosti Potkana: Potkan môže byť atraktívny, očarujúci, triezvo uvažujúci, idealistický, komunikatívny, šetrný, rodinne založený, energický, bystrý, vtipný, úprimný, zmyselný, milujúci, prispôsobivý, brilantný, rozhľadený, súcitný a ochranársky.

Negatívne vlastnosti Potkana: Potkan môže byť ľútostivý, panovačný, lakomý, vrtkavý, podozrievavý, cynický, majetnícky, prieberčivý, hašterivý, paranoidný a vykorisťovateľský.

Známe osobnosti narodené v roku Potkana:

Olivia Newton-John, Dara Rolins, Michal David, Louis Armstrong, Shirley Bassey, Marlon Brando, Doris Day, Kim Wilde, Hugh Grant, Burt Reynolds, Tommy Steele, Donna Summer, Andrew Lloyd Webber, Majk Spirit,

Byvol

1925 (24.01), 1937 (11.02), 1949 (29.01), 1961 (15.02), 1973 (03.02), 1985 (20.02), 1997 (07.02), 2009 (26.01), 2021 (12.02)

Druhé znamenie čínskeho horoskopu – Byvol, je veľmi pracovité, usilovné a vytrvalé. Pre týchto ľudí je na prvom mieste rodina a mravné hodnoty. Často bývajú samotári. Dobrodruhov medzi nimi nehľadajte. A ani romantikov. Za to však bývajú verní. Vážia si svoj súkromný život a domov.

Byvol je znamením prosperity vďaka tvrdej práci a svojej odvahe. Je spoľahlivý, pokojný a skromný. Rovnako ako zviera byvol, aj títo ľudia sú neúnavní vo svojej práci a schopní bez reptania znášať akékoľvek ťažkosti. Sú šťastní, ak ich obklopuje ticho a pokoj. Keď sa pre niečo odhodlajú, ťažko im ich predstavy vyhovoríte. Tvrdohlavo si pôjdu za svojim. Byvoly majú veľmi vyvinuté logické myslenie a postupujú systematicky v čomkoľvek, čo práve robia. Títo ľudia hovoria málo, no keď treba, prekvapia svojou výrečnosťou a správnymi argumentmi.  V zamestnaní zaujímajú dôležité miesta a v kariére zväčša vďaka sile i vytrvalej práci postúpia vysoko. Ich osobnosť vzbudzuje prirodzený rešpekt. Čo je však zvláštne, po kariérnych schodoch nestúpajú za účelom finančného zisku.

Byvoly nebývajú extravagantné a neradí žijú na dlh. Táto predstava ich znervózňuje. Títo ľudia sú pravdiví i úprimní a nenávidia falošnosť. Väčšina z nich sa bojí riskovať a predstava, že nemajú pevnú pôdu pod nohami, ich dokáže dosť frustrovať. V spoločnosti sú uznávaní vďaka svojej čestnosti a mávajú veľa priateľov. Musíte však akceptovať to, že sú zväčša introverti, ktorí sú opatrní voči novinkám.

Ľudia narodení v tomto čínskom znamení sú dosť naivní v láske. Trvá to istý čas, kým si vytvoria intímne vzťahy a prejavia svoje city, ale ak sa raz taká osoba zaviaže, bude partnera úplne milovať a dôverovať mu. Ideálny partner pre Byvola by mal byť jemný pravdovravný človek, ktorý vie ak treba, ako ho presvedčiť, a pritom ho zbytočne nedráždiť. Samozrejme, môžu nastať chvíle, keď Byvol nesprávne interpretuje ľahkovážne poznámky alebo nevidí humor v konkrétnej situácii. No jeho blízki ľudia dobre poznajú, že je schopný zahodiť svoje starosti a začať si užívať život. Ideálny partner musí tiež vedieť toto znamenie čínskeho horoskopu správne nadchnúť, aby začalo dôverovať a prijalo nové veci vo svojom živote. Ak sa títo ľudia sklamú, je pre nich veľmi ťažké odpustiť a začať znova dôverovať. Byvol je však spravodlivý a ak sa dopustil chyby, dokáže si ju priznať.

Byvol je všímavý; má pozoruhodnú pamäť a vie si vybaviť i najmenšie detaily. Ak sa opýtate tohto človeka, či si pamätá, kto bol na večierku pred 8 mesiacmi, s najväčšou pravdepodobnosťou vám ich po jednom pomenuje.

Byvolí ľudia spravidla pristupujú k práci vážne a pokiaľ nie sú donútení dostať sa do povedomia verejnosti, sú schopní jasne premýšľať a dôsledne plánovať. Možno nie sú takí rýchli, pokiaľ ide o rozhodovanie, ale sú zručnými organizátormi a logickými mysliteľmi. S pribúdajúcimi rokmi bude ich odhodlanie pravdepodobne ocenené. Tento človek je zodpovedný a nemá problém podstúpiť isté obmedzenia, pokiaľ vie, že podnikanie je založené na pevných základoch. Byvol potrebuje poznať svoj rozvrh alebo harmonogram a hoci je schopný čeliť nepredvídateľným výzvam, radšej chce byť dobre informovaný a pracovať v zaužívaných koľajach.

Pozitívne vlastnosti Byvola: Byvol môže byť trpezlivý, skromný, usilovný, šikovný, zručný, výrečný, autoritatívny, vytrvalý, zodpovedný, silný, čestný, spravodlivý, verný, sebavedomý a svedomitý.

Negatívne vlastnosti Byvola: Byvol môže byť plný predsudkov, úzkoprsý, rasistický, malicherný, kritický, tyran, konzervatívny, nevrlý, pyšný a niekedy násilnícky.

Známe osobnosti narodené v roku Byvola:

Eddie Murphy, Warren Beatty, Jon Bon Jovi, Jeff Bridges, Paul Newman, Richard Burton, Barbara Cartland, Charlie Chaplin, Bill Cosby, Sammy Davis Jr, Walt Disney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Don Johnson, Jessica Lange, Jane Fonda, Jack Lemmon, Heather Locklear, Jack Nicholson, Robert Redford, Sissy Spacek, Bruce Springsteen, Meryl Streep, Vojtěch Dyk

Tiger

1926 (13.02), 1938 (31.01), 1950 (17.02), 1962 (05.02), 1974 (23.01), 1986 (09.02), 1998 (28.01), 2010 (14.02), 2022 (01.02)

Tretie znamenie čínskeho horoskopu – tiger, je silné, rýchle, odvážne a vášnivé. Tigrí ľudia milujú slobodu, bývajú často dominantní a túžia po moci. Ich plusmi sú spomínaná obrovská odvaha, inteligencia a veľká sila vôle. Tieto osobnosti môžu byť nepokojné, ak sa ocitnú v stereotype. Potrebujú zažívať jednostaj výzvy.

Tigrom je ťažké odolať, pretože sú to magnetické osobnosti a ich prirodzená autoritatívna charizma im dodáva určitú prestíž. Striedajú sa v nich protiklady. Tigre sú búrlivé a pokojné, srdečné či hrôzostrašné, odvážne tvárou v tvár nebezpečenstvu, ale na druhej strane poddajné a nežné. Užívajú si život plný výziev a neočakávaných udalostí, ako je návšteva neobvyklých miest a stretnutie so zaujímavými, vynikajúcimi ľuďmi. Ostatných priťahuje nadšenie Tigra a jeho životný štýl. Človek Tiger nachádza potešenie z nepredvídateľnosti a zatiaľ čo iní ľudia by radšej urobili krok dozadu, nebojí sa preskúmať nové a nezvyčajné. Tieto bytosti však veľmi ťažko zaujmete. Dajú na svoj prvý dojem a vždy dôverujú svojim inštinktom.  Existuje však aj iná stránka osobnosti, ktorá pred podniknutím akýchkoľvek krokov premyslene hodnotí situácie. Priatelia človeka Tigra zvyčajne tajne obdivujú jeho odhodlanie a optimizmus, aj keď niekedy môže byť pre nich ťažké pochopiť jeho vášeň.  Napriek tomu, že tigrí ľudia môžu byť odvážni a štedrí priatelia, ak nie sú schopní dosiahnuť to, čo chcú, môžu sa stať zatrpknutými a zameranými na seba. Takže ak sa váš priateľ narodil v roku Tigra, vaše priateľstvo zažije vrcholy aj pády.

Ľudia narodení v znamení čínskeho horoskopu Tiger sú často citliví a emotívni. Sú schopní veľkej lásky, ale niekedy to môžu preháňať. Bývajú tiež veľmi majetnícki. Ak je váš partner narodený v roku Tigra a chce, aby ste sa postavili na jeho stranu proti zločincom, pravdepodobne to urobíte. Ako milenci sú tigrí ľudia vášniví a romantickí. Vo vzťahu však túžia vládnuť a veľmi neradi sa podriaďujú. Často flirtujú, no ak im partner dokáže dať slobodu, môžu mať dlhotrvajúci vzťah.

Tigrí typ ľudí často priťahuje ľudí s nezávislým charakterom, avšak takéto spojenie dlho nevydrží. Očarenie z  tigrej energie  čoskoro vyprchá, ale jeho majetnícke správanie pravdepodobne žiadny nezávislý partner neprijme. Osobnosť človeka Tigra potrebuje partnera, ktorý je stabilný a v tichosti realizuje svoje vlastné plány.

Ľudia narodení v tomto roku sú veľmi nepokojné, neposedné osobnosti, ktoré sa stále ponáhľajú. Väčšinou všetko chcú robiť sami, aby mali istotu, že to bude spravené dobre. Tigre radi pracujú; sú od prírody pracovití a dynamickí. Ak zadáte úlohu Tigrovi, práca bude vykonaná a splnená s nadšením a efektívnosťou. Optimizmus, odhodlanie a iniciatíva sú ich silnými stránkami. Nie všetko však dotiahnu dokonca. Už prvý neúspech ich dokáže odradiť a zbaviť ich nadšenia. Preto Tigre potrebujú niekoho, kto ich bude správne usmerňovať a povzbudzovať, aby to nevzdali. Neznášajú kritiku a chcú za každých okolností vyhrávať.

Pozitívne vlastnosti Tigra:  Tiger môže byť láskavý, milý, energický, optimistický, altruistický, srdečný, čestný, spravodlivý, pracovitý, príjemný, nezávislý, vášnivý, príťažlivý, dynamický a idealistický.

Negatívne vlastnosti Tigra: Tiger môže byť náladový, hašterivý, výbušný, protivný, unáhlený, neúctivý, drzý, majetnícky, nerozvážny a despotický.

Známe osobnosti narodené v roku Tigra:   

Marilyn Monroe, Leonardo DiCaprio, Beethoven, Natalie Wood, Tom Berenger, Agatha Christie, Tom Cruise, Emily Dickinson, Isadora Duncan, Frederick Forsyth, Jodie Foster, Stevie Wonder, Juraj Jakubisko, Hugh Hefner, William Hurt, Dylan Thomas, Demi Moore, Beatrix Potter, Diana Rigg, Kate Moss, Lionel Ritchie, Kenny Rogers, Kamila Magálová, Victoria Beckham, Ondrej Nepela, Andrej Bičan

Zajac

1927 (02.02), 1939 (19.02), 1951 (06.02), 1963 (25.01), 1975 (11.02), 1987 (29.01), 1999 (16.02), 2011 (03.02), 2023 (22.01)

Štvrté znamenie čínskeho horoskopu – Zajac, je stelesnením diplomacie, emotívnosti, sentimentality a jemnosti. Títo ľudia majú uhladené spôsoby, bývajú to zdržanlivé a intelektuálne založené stvorenia, ktoré sa radi vyhýbajú sporom. Občas môžu pôsobiť dosť sebecky. Keďže ide o citlivé osobnosti, ľahko sa zrania a urazia.

Ľudia narodení v roku Zajaca sú mnohokrát ideálnymi politikmi. Mávajú zmysel pre umenie, kultúru a všetko krásne. Aj keď si Zajac s každým dobre rozumie, vo svojom vnútri býva zdržanlivý. Skutočné šťastie dosahuje, iba keď sa venuje nejakej vedeckej alebo intelektuálnej činnosti. Títo ľudia sú príliš citliví pre okolitý svet. Jednoducho nie sú schopní dosahovať úspech v konkurenčnom alebo agresívnom prostredí a neradi riskujú. Na nepredvídateľné situácie príliš citlivo reagujú.

Zajace zas vedia vytvárať pokojnú a pohodlnú atmosféru a vnášajú zmierlivosť do sporov. Táto povahová vlastnosť z nich robí veľmi pohostinných a pozorných ľudí, ktorí sa starajú o okolie. Pre toto čínske znamenie je typické, že venuje pozornosť každému detailu, a to od  farieb, dizajnu a nábytku, až po jedlo a konverzáciu. Títo ľudia si môžu oddýchnuť a zabaviť sa, len keď si budú istí, že všetko bolo zariadené podľa ich želania.

Ľudia narodení v roku Zajaca často vedú konzervatívny životný štýl, kde jednou z najdôležitejších vecí je ich bezpečnosť. Táto skutočnosť má tiež negatívnu stránku. Ak sa rozhodnú, že uprednostnia svoju bezpečnosť, môžu prísť o dobré príležitosti. Niekedy sa stávajú ľahkovážnymi a nezodpovednými. Netreba ich však podceňovať. Ak v niečo skutočne veria, dokážu byť vytrvalí a silní.

Pozitívnou stránkou Zajacov je tiež schopnosť vyhodnotiť situáciu a prísť často s najideálnejším možným riešením zložitej situácie. Sú tiež veľmi dôvtipní a inovatívni. Nájdete v nich oddaných priateľov, ktorí sa vás budú snažiť vypočuť a vcítiť do vašej situácie, ak bude treba.

Hlavnou úlohou pre týchto ľudí je vytvoriť dobrú a teplú atmosféru, skutočný bezpečný prístav pre svojich milovaných ľudí. Zajace sa zameriavajú na rodinu a vynakladajú maximálne úsilie na splnenie tejto úlohy vo svojom živote. Čo sa týka lásky, plachý človek narodený v roku Zajaca nikdy nepodnikne prvý krok, aby vás oslovil. Bude bezpečne vyčkávať, kým sa iniciatívy nezhostíte vy.

Ľudia narodení v roku Zajaca môžu byť skvelými partnermi vo vzťahoch. Romantické a milé, verné, zajačie bytosti majú vždy dostatok nápadníkov. Vo vzťahu vyžadujú dôveru, istotu a nehu a sú naozaj šťastní, keď sa im podarí vytvoriť intímnu a uvoľnenú atmosféru. Trvá im však nejaký čas, kým si nájdu svoju spriaznenú dušu a počas tohto hľadania môžu byť vrtkaví a nestáli. Ak si ich získate, ich pripútanosť bude bezhraničná. Vždy si však potrebujú zachovať pred partnerom svoju tajomnú stránku osobnosti, v ktorej túžia byť osamote.

Pozitívne vlastnosti Zajaca: Zajac môže byť rozvážny, citlivý, rafinovaný, rodinne založený, taktný, diskrétny, ctižiadostivý, kultivovaný, kreatívny, slušný, mierny, ohľaduplný, zdvorilý, jemný, pohostinný, cnostný, skromný a vzdelaný.

Negatívne vlastnosti Zajaca: Zajac môže byť prehnane pedantný, bojazlivý, povýšenecký, hypochondrický, zameraný na seba, falošný, tajnostkársky, snobský, puntičkársky a komplikovaný.

Známe osobnosti narodené v roku Zajaca:

Karel Gott, Ingrid Bergman, Lewis Carroll, John Cleese, Peter Fonda, James Fox, David Frost, Cary Grant, Oliver Hardy, Whitney Houston, John Hurt, Michael Keaton, John Keats, Julian Lennon, Arthur Miller, Roger Moore, Tatum O’Neal, Neil Simon, Jane Seymour, Dusty Springfield, Sting, Angelina Jolie, Vladimír Kobielsky, Michael Bublé, David Beckham, Lenka Dusilová, Milla Jovovic, Alexander Bárta

Drak

1928 (23.01), 1940 (08.02), 1952 (27.01), 1964 (13.02), 1976 (31.01), 1988 (17.02), 2000 (05.02), 2012 (23.01), 2024 (10.02)

Ľudia narodení v roku Draka bývajú silní, plní energie, hrdí, optimistickí, asertívni a inteligentní. Odvrátenou stránkou je dotieravosť, impulzívnosť a netolerantnosť. Keďže ide o fiktívnu postavu, jej hlavnou symbolikou v čínskom horoskope je postavenie strážcu a ochrancu. Starí Číňania totiž verili, že Drak ich ochráni pred zlými duchmi. Rovnako aj títo ľudia mnohokrát v životoch zastávajú pozíciu ochrancu. Vyznačujú sa silnou vôľou, energiou a pevným zdravím.  Okrem toho je Drak symbolom bohatstva, moci a čínskeho cisára.

Predstavitelia tohto znamenia majú prirodzenú charizmu a sú určite obdarení mocou a šťastím. Je nepravdepodobné, že by bez povšimnutia unikli z večierka alebo obsadili druhé miesto v akejkoľvek súťaži. Drak má aktívnu myseľ a prejavuje nepredstieraný záujem o dianie okolo neho. Je v ich povahe vedieť si získať rešpekt a zodpovednosť a vydávanie príkazov je pre nich prirodzené; našťastie väčšina ľudí prijíma ich autoritu. Príslušníci znamenia Drak potrebujú ustavične výzvy a slobodu pohybu. Ak sa cítia v pasci svojej kariéry alebo ak musia neustále kontrolovať rozhodnutia iných ľudí, pravdepodobne si zbalia kufre a odídu.

Táto osoba je tiež dostatočne sebavedomá, aby vedela vytvoriť potrebný dojem. Má tiež vysoké očakávania a býva veľmi náročná. Draci môžu byť egoistickí a ctižiadostiví, takmer až megalomanskí, a nezastavia sa pred ničím, aby dosiahli to, čo chcú. Osoba narodená v roku Draka je schopná dosiahnuť veľké úspechy, ak vie, ako využiť svoju ohromnú energiu, inteligenciu a talent. Aj keď sú títo ľudia radi stredobodom pozornosti, dokážu konať dobro bez toho, aby potrebovali od druhých uznanie. Ak priateľ Draka bojuje s problémami, nebude v tom sám. Tieto dračie bytosti ponúknu vždy pomoc. A keď ostatní to už vzdajú, ony budú dôstojne napredovať vpred k vyriešeniu problému.

Číňania veria, že v živote ľudí narodených v roku Draka existuje rovnováha medzi nebom a zemou. Draci bývajú tiež dobrými organizátormi, ktorí môžu v pravý okamih zasiahnuť. Môžu byť temperamentní i tvrdohlaví a niekedy až príliš otvorení, ale v ich kritike alebo návrhoch sú zvyčajne skryté dobré rady. Drak si veľmi ťažko pripúšťa chyby, do popredia dáva len svoje názory a odmieta akceptovať mienku iných. Veď predsa nikto nemá väčšiu pravdu, len on. Napriek tomu v ňom nájdete vynikajúceho a oddaného priateľa, ktorý za vás bude bojovať, ak je potrebné.

Čo sa týka lásky, v živote dračích ľudí sa odohráva veľa milostných dobrodružstiev. Títo ľudia sú vášniví milenci a je pre nich ťažšie usadiť sa. Jednostaj potrebujú výzvy, preto ich dlhodobý stabilný vzťah môže začať po čase nudiť. Lásku berú ako hru. Ak chcete, aby bol Drak po vašom boku šťastný, musíte mu dať priestor a nechať ho viesť.

Pozitívne vlastnosti Draka: Drak môže byť štedrý, dobrosrdečný, charizmatický, zásadový, sebestačný, presvedčivý, sentimentálny, šľachetný, vitálny, zázračne bystrý, vášnivý, optimistický a ochranársky.

Negatívne vlastnosti Draka: Drak môže byť náročný, egoistický, dotieravý, netolerantný, hrubý, egocentrický, namyslený, šialený, pompézny, zlomyseľný, megalomanský, nespokojný a bezohľadný.

Známe osobnosti narodené v roku Draka:

John Lennon, Leoš Mareš, Neil Diamond, Diane Kruger, Ronaldo, Matt Dillon, Placido Domingo, Kirk Douglas, Michael Douglas, Zuzana Belohorcová, Marlene Dietrich, Petra Polnišová, Tom Jones, Al Pacino, Reese Witherspoon, Gregory Peck, Cliff Richard, Martin Sheen, Ringo Starr, Shirley Temple, Anna Geislerová, Karin Olasová, Monika Absolonová, Róbert Jakab

Had

1929 (10.02), 1941 (27.01), 1953 (14.01), 1965 (02.02), 1977 (18.02), 1989 (06.02), 2001 (24.01), 2013 (10.02), 2025 (29.01)

Had je najmúdrejším a najtajomnejším znamením čínskeho horoskopu. Títo ľudia oplývajú silnou intuíciou a skvelým prehľadom. Skrýva sa v nich veľká trpezlivosť a vytrvalosť. Schopnosť nepoddať sa osudu a rýchlo sa zotaviť z ťažkých bremien z nich robí úspešných ľudí. Sú to vždy rafinovane elegantné, príťažlivé a sexi osobnosti. Nemajú problém „zhodiť kožu“ a začať odznova od nuly. Hadí ľudia dokážu napredovať bez toho, aby lipli na minulosti a prežitých pádoch. Dokážu sa z nich poučiť. Aj vďaka tomu dosahujú to, čo iné znamenia čínskeho horoskopu nemôžu dosiahnuť. Na prvý pohľad často pôsobia príliš tajnostkársky a nebezpečne. No netreba sa báť, je to len ich maska, kým vás lepšie nespoznajú.

Had má v čínskej kultúre veľmi dobré meno. Dokonca sa Číňania  považujú za potomkov Hada. Je to znak autority, dôstojnosti, cti, úspechu, šťastia a schopností.

Toto znamenie môže zostať nehybne vyčkávať ešte dlho, kým udrie. Hadí ľudia veľmi dobre vedia, čo chcú a kedy to chcú. Nájdete medzi nimi mysliteľov, teológov, filozofov a výborných finančníkov. Had miluje knihy, hudbu, oblečenie a vynikajúce jedlo; ale nikdy to s ničím nepreháňa. Tieto bytosti rady komunikujú a obľubujú viesť zaujímavé rozhovory. Keď sa však začne konverzácia opakovať, ich pozornosť len ťažko udržíte. Napríklad upútať ich pozornosť pri dlhom rozprávaní o počasí je takmer nemožné. Radšej sa zameriavajú na nové, zaujímavé a neobvyklé nápady, ako aj na inteligentnú diskusiu vo všeobecnosti.

Títo ľudia majú zvláštny dar intuície, ktorý im umožňuje správne posúdiť situácie. Preto sú vždy vhodný čas upozornení na nové príležitosti. Ak majú i jasnú predstavu, čo chcú dosiahnuť a čo preto potrebujú urobiť, idú za tým vytrvalo a energicky. Hady sú sebavedomí a zvyčajne sa neobťažujú počúvať názor niekoho iného. A to je práve najčastejšou príčinou, ktorá ich dostane do zbytočných problémov. Na druhej strane veľmi radi rozdávajú rady svojmu okoliu, i keď ich o to nikto nepožiada. Ich schopnosť pozerať sa na problém z rôznych uhlov pohľadu je mimoriadne cenená. Preto ak vám Had radí, počúvajte ho veľmi dobre.

Hadí ľudia si veľmi dobre uvedomujú, že život nie je len o práci a súťažení. Vedia preto vypnúť a relaxovať. Tento typ človeka sa dokáže obklopiť ochranárskymi a starostlivými priateľmi. Nechcite ich však sklamať a rozhnevať. Dokážu byť nemilosrdní a ak ublížite ich priateľom, len tak ľahko vám neodpustia.

V láske sú muži Hady veľmi očarujúci a romantickí. Mávajú zmysel pre humor. Zatiaľ čo ženy narodené v tomto čínskom znamení sú zvyčajne krásne a úspešné. V prípade, že si osoba narodená v roku Hada vyberie partnera, bude žiarliť a správať sa k nemu majetnícky. Táto skutočnosť zväčša naruší harmóniu vo vzťahu a často potom býva Had sklamaný. Dosť ťažko znáša i odmietnutie. Je to preň najhoršia vec, aká sa mu môže stať. Títo ľudia musia byť prijatí, vítaní a schválení osobami, s ktorými prichádzajú do styku.

Často sa stáva, že hadí ľudia majú odlišné pravidlá pre seba a iné pre svojho partnera. Táto stránka ich povahy sa môže v budúcnosti stať základom pre nedorozumenia. Na druhej strane, ak sa im dostáva dostatok lásky, sú  veľmi láskaví, pozorní a hraví, aj keď to vyžaduje čas, aby ste si ich lásku získali. Najlepším partnerom pre človeka hadieho typu je niekto, kto by mu dá slobodu, ale je tiež dôležité, aby sa cítil bezpečne a zbožňoval ho.

Pozitívne vlastnosti Hada: Had môže byť čestný, sympatický, sexy, milý, zábavný, altruistický, módna ikona, diskrétny, trpezlivý, silný, diplomatický, charizmatický, charitatívny, robiaci kompromisy, filozofický a intuitívny.

Negatívne vlastnosti Hada: Had môže byť pesimistický, vrtkavý, povýšenecký, panovačný, pomstychtivý, cynický, falošný, odsudzujúci, majetnícky, žiarlivý a príliš tajnostkársky.

Známe osobnosti narodené v roku Hada:

Lukáš Latinák, Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Zdeno Chára, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Carole King, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O’Neal, Dorothy Parker, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Jasmina Alagič, Oprah Winfrey, Virginia Woolf, Lenka Krobotová, Jessica Chastain, Karin Haydu, Aleš Cibulka, Juraj Mokrý, Emmanuel Macron, Kanye West, Dominika Cibulková, Daniel Radcliffe, Taylor Swift

Kôň

1930 (30.01), 1942 (15.02), 1954 (03.02), 1966 (21.01), 1978 (07.02), 1990 (27.01), 2002 (12.02), 2014 (31.01), 2026 (17.02)

Ľudia narodení v roku Koňa potrebujú dostatok slobody. Sú to veľmi bystré, pracovité, priame a čestné osobnosti, ktoré potrebujú výzvy, aby naplnili svoju túžbu po dobrodružstve. V láske bývajú oddaní, aj keď často strácajú hlavu.

Títo ľudia sú mimoriadne nezávislí a sebavedomí. Bývajú tiež veľmi pohotoví. Napríklad za vás dokončia myšlienku skôr ako ju vyslovíte. Človek Kôň je tiež nadaný a miluje pozornosť. Najviac ho však uspokojí, ak ho ľudia uznávajú pre jeho schopnosti.  Najväčšou motiváciou preň je pochvala iných. Ľudia narodení v roku Koňa sú veselí, optimistickí, majú veľké a úprimné srdce, dokážu sa rozdať, ak je treba. Tieto vlastnosti priťahujú iných ľudí, preto mávajú mnoho priateľov a v spoločnosti sú obľúbení. Kôň sa bude úprimne o vás zaujímať a snažiť sa pomôcť dobrou radou alebo aj skutkami.  No pozor, jeho slabosťou je, že niekedy nedokáže udržať tajomstvo.  Neberte to však v zlom, niekedy si jednoducho nedokáže pomôcť.

Ľudia narodení v roku Koňa sa ľahko nadchnú a zapália pre novú vec. Sú však prelietaví a málokedy aj tento dobrý nápad dotiahnu do konca. Najmä ak hneď nevidia výsledok svojho snaženia, potom nemajú problém rýchlo obrátiť svoju pozornosť inde. Ich negatívnou stránkou býva fakt, že sú príliš impulzívni, čo im v budúcnosti môže spôsobiť problémy.

Kôň je vždy pripravený dobre poradiť a vie byť veľmi presvedčivý, ale jeho navonok sebavedomý a bezstarostný prístup skrýva vnútorné pochybnosti. To však vedia len tí, ktorí ho dobre poznajú.

Ľudia, ktorí sa narodili v roku Koňa, majú spravidla v charaktere veľa protikladov. Na jednej strane sú hrdí, ale milosrdní, arogantní, ale nenároční, závistliví, ale tolerantní, namyslení, ale skromní. Potrebujú byť samostatní, no na druhej strane chcú byť vedení. Hľadajú lásku a túžia po intimite, napriek tomu sa často cítia byť spútaní a vzťah ich dusí. Pravda je však taká, že človek Kôň sa spolieha na svoj rozum a realizuje sa najviac v práci a tam zväčša dosahuje to, čo chce.

Osoba narodená v roku Koňa je zvyčajne emocionálny dobrodruh. Tento očarujúci typ človeka má okolo seba dostatok obdivovateľov. Páči sa im, keď  môžu dobýjať srdcia iných. Avšak rýchlo stratia záujem a idú zase vpred. Nestálosť tohto znamenia je taká slávna, že napríklad Číňania veria, že ženy narodené v roku Koňa nie sú dobré manželky. Pri tomto type ľudí sa však nudiť vôbec nebudete. Kôň preciťuje lásku vášnivo, citlivo a oddane. Musíte si ho však vedieť získať a zaujať na dlhšiu dobu.

Čo sa týka kariéry, v Koňovi získate nekonvenčného obchodného partnera, ktorý sa nebojí riskovať. Ak si tento človek jasne stanoví cieľ, nasmeruje všetku svoju energiu na jeho dosiahnutie. Zvyčajne ho úspech neminie. Mnohokrát sa však stáva, že s jeho metódami nie každý súhlasí. Kôň má určite nevyhnutný potenciál byť inšpiratívnym vodcom, ale mal by sa naučiť brzdiť. Často ho jeho prchkosť môže dostať do veľmi komplikovaných situácií.

Pozitívne vlastnosti Koňa: Kôň môže byť optimistický, emotívny, zábavný, nadšený, pracovitý, srdečný, veľkorysý, spoločenský, zvedavý, produktívny, obetavý, príjemný, talentovaný, sexy a nezávislý.

Negatívne vlastnosti Koňa: Kôň môže byť impulzívny, povýšenecký, bezohľadný, úzkostlivý, výbušný, vzdorovitý, tvrdohlavý, oportunistický, klebetný, náladový, prehnane pragmatický, netrpezlivý, prelietavý, nervózny, egocentrický a arogantný.

Známe osobnosti narodené v roku Koňa:

Rowan Atkinson, Ingmar Bergman, Sean Connery, Kevin Costner, Cindy Crawford, James Dean, Clint Eastwood, Jana Kirschner, Linda Evans, Ella Fitzgerald, Harrison Ford, Bob Geldof, Gene Hackman, Rita Hayworth, Jimi Hendrix, Janet Jackson, Paul McCartney, Barbra Streisand, Raquel Welch, John Travolta, Michael York, Kristen Stewart, Jennifer Lawrence, Emma Watson, Jana Ondrušková, Nela Pocisková, Evelyn Kramerová

Koza

1931 (17.02), 1943 (05.02), 1955 (24.01), 1967 (09.02), 1979 (28.01), 1991 (15.02), 2003 (01.02), 2015 (19.02), 2027 (06.02)

Toto znamenie čínskeho zverokruhu je najženskejšie zo všetkých. Koza alebo inak ovca ide svojim vlastným tempom, je veľkou milovníčkou umenia a prírody. Očarujúce a veľmi emotívne stvorenie potrebuje stabilitu. Títo ľudia oplývajú uhladenými spôsobmi a plachosťou. Nájdete medzi nimi mnoho dizajnérov, módnych návrhov a umelcov, ktorí sú obľúbení v každej spoločnosti. Sršia dôvtipom, šarmom a humorom. Kozí ľudia bývajú dosť ohľaduplní, vždy si všetko dobre premyslia, aby neublížili svojimi činmi iným. To totiž neznesú. Ak sa tak predsa len stane, snažia sa urobiť potrebné kroky k náprave. Táto určitá stránka ich povahy im zvyčajne nielen pomáha udržiavať zdravý spoločenský život, ale umožňuje im vyrovnať sa so životnými vzostupmi i pádmi. Súcit je pre ľudí narodených v roku Kozy veľmi dôležitý, rovnako ako súhlasné stanovisko ľudí, ktorých si vážia. Niekedy však vyžadujú príliš veľa pozornosti a od svojich blízkych očakávajú niekedy nereálne veci.

Dá sa povedať, že Kozy sú pre skutočný svet príliš citlivé, pretože majú často problém nesprávne interpretovať situáciu. Ľudia narodení v tomto roku sú neistí. Potrebujú sa cítiť milovaní a chránení. Ľahko sa dajú zatiahnuť do zložitých situácií. Z tohto dôvodu sa zvyčajne vyhýbajú konfrontácii, stiahnu sa späť, keď čelia ťažkému rozhodovaniu, a tvrdohlavo odmietajú zaujať v konflikte nepopulárne stanovisko.

Koza je od prírody tuláčkou, rada sa vydáva na cesty za novými známosťami a nepoznaným svetom. Často jej zvedavosť býva silnejšia ako jej vôľa. Ide o skromnú osobnosť, ktorú mnohokrát potešia jednoduché veci. Napríklad nádherný výhľad, kvet alebo inšpiratívne hudobné dielo. Miluje, keď môže robiť druhých šťastnými. Niekedy je však lenivá a radšej bude plakať nad nepriazňou osudu, akoby sama niečo urobila pre pozitívnu zmenu. Ženy Kozy sa často vydajú za bohatého partnera, aby mali dostatok financií a žili v blahobyte bez vlastného pričinenia. Muž sa predsa má o ne postarať.

Ľudia narodení v roku Kozy sa veľakrát oddávajú snívaniu, sú to rojkovia, ktorým žiť v reálnom živote niekedy ubližuje. Stáva sa, že nechajú uniknúť dobré príležitosti, a to len preto , že sa nevedia rýchlo rozhodnúť. Životný komfort je pre týchto ľudí veľmi dôležitý a neradi sa vystavujú riziku.

V láske sa potrebujú cítiť bezpečne a milovaní. Niekedy sa Kozy správajú vo vzťahu panovačne, no vďaka ich starostlivej povahe je im rýchlo odpustené. Sú to tak emotívni ľudia, že nie je ťažké ich dojať k slzám. Pre týchto romanticky založených ľudí je neznesiteľné ťažké osloviť cudzinca a konverzovať, a preto je pravdepodobnejšie, že sa s partnerom stretnú prostredníctvom priateľov.

Ľudia narodení v roku Kozy by sa mali vyhýbať zamestnaniu, kde vykonávajú rutinné práce, alebo sa vyžaduje pozornosť zameraná na malé každodenné problémy. Takéto povolania ich ubíjajú a prísny harmonogram v nich vyvoláva pocit väzenia. Život im môže skomplikovať aj ich nerozhodnosť a prílišná empatia. Často však dokážu prekvapiť a rozprávkovo zbohatnú, lebo sa v ich živote objaví niekto, kto ich nasmeruje správnym smerom.

Pozitívne vlastnosti Kozy: Koza môže byť dobrosrdečná, príťažlivá, nežná, empatická, kreatívna, intuitívna, vnímavá, citlivá, poddajná, veľkorysá, úprimná a spoločenská.

Negatívne vlastnosti Kozy: Koza môže byť plachá, veľmi zraniteľná, pesimistická, sebaľútostivá, pomstychtivá, lenivá, príživnícka, násilná, trucovitá, rozmarná, nezodpovedná, márnivá a nerozhodná.

Známe osobnosti narodené v roku Kozy:

Jennifer Love Hewitt, Kate Hudson, Zuzana Norisová, Olga Kurylenko, Jennifer Morrison, Michal Novotný, Pamela Anderson, Jane Austen, Anne Bancroft, George Burns, Leslie Caron, Catherine Deneuve, Robert De Niro, John Denver, Mel Gibson, George Harrison, Julio Englesias, Buster Keaton, Mick Jagger, Zuzana Kanóczová, John Wayne, Bruce Willis, Debra Winger, Ján Koleník, Anna Polívková, Alžbeta Bartošová

Opica

1932 (06.02), 1944 (25.01), 1956 (12.02), 1968 (30.01), 1980 (16.02), 1992 (04.02), 2004 (22.01), 2016 (08.02), 2028 (26.01)

Ľudia narodení v roku Opice vynikajú svojou vynaliezavosťou, dôvtipnosťou a prefíkanosťou. Vedia sa prispôsobiť každej situácii, sú to originálne, zvedavé a živé bytosti. Na prvý pohľad môžu Opice pôsobiť zastrašujúco, ale kto ich lepšie spozná, vie, že ide len o masku.

Človek Opica sa správa veľakrát nepredvídateľne, má veľa záujmov, preto nemá problém vždy niekam zapadnúť. V spoločnosti často zo seba robí blázna, je to skvelý zabávač. Aj keď jeho humor môže byť niekedy zlomyseľný.

Opica je najuniverzálnejším znamením čínskeho zverokruhu. Títo ľudia sú často vynálezcovia,  zabávači a kreatívni géniovia, ktorí stoja za všetkým dômyselným, vrátane neplechy. Majú prirodzenú pohotovú schopnosť, ktorá im umožňuje pochopiť, čo sa deje, a potom sa správne rozhodnúť. Aj počas rozhovoru si osoba narodená v tomto roku uvedomuje, čo sa okolo nej deje, a potom si urobí mentálnu poznámku o tom, kto čo povedal, a odloží si ju pre prípad potreby. Zväčša platí, že vďaka svojej flexibilnej mysli a mnohým talentom môžu opičí ľudia ovládať akúkoľvek činnosť. Sú to spoľahliví a stabilní ľudia; akékoľvek tajomstvo je u nich dobre strážené. Títo ľudia sú tiež čestní v jednaní.

Opice sú veľmi dobré v riešení problémov. Nech ste kdekoľvek, nech ste ktokoľvek, ak máte problém, zdvihnite telefón a vytočte človeka Opicu. Vie totiž pozorne počúvať a súčasne vypracovávať riešenia, ktoré sú niekedy geniálne.

Ak ste poškodili povesť Opici alebo ste jej nepodaj ublížili, majte sa na pozore. Takmer nikdy vás nenechá uniknúť bez potrestania. Opica vie byť zlá a pri dosahovaní svojich cieľom sa môže zmeniť na príliš manipulatívneho človeka. Táto stránka jej povahy stojí za rozpadom mnohých priateľstiev a vzťahov. Niekedy by preto títo ľudia mali nechať veci len jednoducho plynúť a netlačiť na ne.

Opice nemajú problém prispôsobiť svoje princípy podľa potreby, takže ich netrápi svedomie, ak si občas realitu vykreslia podľa seba. Klamstvo je pre nich bežné. Obyčajne sa im darí komplikovať život ostatným. Potom, čo sa pokazil ďalší plán alebo projekt, záhadne sa vyparia a nechajú iných, aby po nich odpratali neporiadok, ktorí za sebou zanechali. Hnevať sa však na týchto ľudí dlho nedokážete, pretože vás presvedčia svojim šarmom a dôvtipom, že to tak má byť. Veď iba to, že ich poznáme, je pre nás veľké privilégium!

Máte vzťah s Opicou? Tak čakajte veľa zábavy, vášne, romantiky, no i hádok a sĺz. Tieto bytosti majú mimoriadne aktívny milostný život. Ostatné znamenia sú priťahované jej otvorenosťou, šarmom  a zmyslom pre humor. Človek narodený v tomto roku len ťažko uzatvára manželský zväzok. Ak si však vyberie partnera, ktorý mu vyhovuje, stáva sa z neho spoľahlivý partner.

Opičí typ ľudí má veľkú šancu stať sa slávnym alebo známym. Čokoľvek taký človek urobí, jeho šarm a šťastie ho urobia úspešným. Sú to energické osoby a vďaka tomu sú vhodné pre najrôznejšie zamestnania. Tí, ktorí sa narodili v roku Opice, sú v prípade potreby schopní geniálneho i nápaditého plánovania. Vynikajúco prekonávajú svojich konkurentov alebo nepriateľov. Jedná sa o inteligentných a často intelektuálnych ľudí, ktorí keď si raz stanovia cieľ; je pre nich vzácna vec, že ​​v jeho dosiahnutí zlyhajú.

Pozitívne vlastnosti Opice: Opica môže byť originálna, ambiciózna, verná, talentovaná, rozumná, živá, vynaliezavá, úspešná, milujúca, veľkorysá, úprimná, vtipná, zvedavá a altruistická.

Negatívne vlastnosti Opice: Opica môže byť zlomyseľná, rozmarná, urážlivá, roztopašná, neistá, neopatrná, príliš dôverčivá, prehnane emotívna, ľahostajná, klamárska, malicherná, falošná a vypočítavá.

Známe osobnosti narodené v roku Opice:

Channing Tatum, Jake Gyllenhaal, Eva Green, Kristen Bell, Lucie Vondráčková, Zooey Deschanel, Johnny Cash, David Copperfield, Joan Crawford, Timothy Dalton, Ian Fleming, Jerry Hall, Tom Hanks, Harry Houdini, Peter O’Toole, Anthony Perkins, Debbie Reynolds, Diana Ross, Tom Selleck, Omar Sharif, Martin Shaw, Rod Stewart, Elizabeth Taylor, Lucie Siposová, Adela Vinceová, Lukáš Langmajer, Naomi Watts, Will Smith, Hugh Jackman, Daniel Landa

Kohút

1933 (26.01), 1945 (13.02), 1957 (31.01), 1969 (17.02), 1981 (05.02), 1993 (23.01), 2005 (09.02), 2017 (28.01), 2029 (13.02)

Narodili ste sa v roku Kohúta? Potom nemáte problém povedať si kedy chcete a čo chcete. Títo ľudia sú okázalí, často predvádzajú tú najlepšiu šou a milujú, keď sú obdivovaní. Ich štýl a pôvab očarí mnohých. Mnohokrát svoju spriaznenú dušu dlho hľadajú, ale akonáhle ju nájdu, venujú sa iba svojmu partnerovi a sú tiež skvelými rodičmi.

Človek Kohút je inovátor, každý deň je pripravený zmeniť svet k lepšiemu a čím ťažšia prekážka, tým pre neho lepšie. Veľmi rád sa postaví na čelo a oplýva prirodzenou autoritou. Kohúti vedia veľmi dobre motivovať ľudí a vyzdvihnúť v nich to najlepšie. Sú to zodpovední, spoľahliví a odhodlaní vodcovia.

Ľudia narodení v roku Kohúta sú zvyčajne veľmi všímaví. Väčšinou majú veľmi presný úsudok. Radi sa obklopujú priateľmi, zoznamujú sa s novými ľuďmi, milujú zábavu a obdiv spoločnosti. Z miery ich nevyvedú ani neočakávané a neisté okolnosti. Je takmer nemožné, aby ste medzi príslušníkmi tohto znamenia našli neupraveného a utiahnutého človeka. Faktom je, že títo ľudia sú zvyčajne jednými z najlepšie oblečených a upravených ľudí, akých ste kedy stretli. Aktívne sa zaujímajú o oblečenie, farby a doplnky a zvyčajne sú veľmi kritickí k svojmu vlastnému vzhľadu, ako aj k vzhľadu tých, ktorými sú obklopení.

Ľudia narodení v roku Kohúta si všimnú každý detail a radi polichotia. Iní im môžu vyčítať, že sú exhibicionisti, ale tento nedostatok je vyvážený ich múdrosťou, statočnou povahou a ochotou pomôcť, keď je potrebné.

Slabou stránkou osobnosti človeka Kohúta je, že nedokáže prijať kritiku a radu druhých. Vytrvalo si stojí za svojim názorom, o ktorého neomylnosti je skalopevne presvedčený. Tento fakt ľuďom narodeným v tomto roku spôsobuje mnoho konfliktov s okolím. Keďže veľmi ťažko robia kompromisy, zbytočne spadnú do problémov, ktoré im naštrbia vzťahy s blízkymi.

Ak milujete Kohúta, bude vzťah s ním pre vás skutočnou výzvou. Títo ľudia radi flirtujú a sú obdivovaní, preto sa zo začiatku môžu javiť ako prelietaví. Ak však nájdu v partnerovi zhodu, sú mu oddaní. Kohúti ľudia dokážu navodiť romantickú atmosféru. Milujú dobré oblečenie, jedlo a majú vynikajúci vkus.

Tento typ človeka sa môže okrem riadiacich pozícií veľmi dobre uplatniť ako učiteľ, vynálezca, novinár a spisovateľ. Kohút potrebuje čas na premýšľanie a nemali by ste ho tlačiť do rozhodnutia. Spravidla býva v kariére úspešný. Musí však vedieť občas ustúpiť od svojich názorov a vyhnúť sa tým zbytočným konfliktom.

Pozitívne vlastnosti Kohúta: Kohút môže byť priamy, statočný, nadšený, húževnatý, pracovitý, zodpovedný, inovátor, veľkorysý, komunikatívny, pohotový, priebojný, bystrý, lojálny, silný, spoločenský, priateľský, temperamentný a pôvabný.

Negatívne vlastnosti Kohúta: Kohút môže byť roztopašný, namyslený, egocentrický, ješitný, domýšľavý, príliš horlivý, mrzutý, materialistický, pyšný, konfliktný, egoistický a cynický.

Známe osobnosti narodené v roku Kohúta:

Eric Clapton, Ľuboš Kostelný, Joan Collins, Errol Flynn, Melanie Griffith, Richard Harris, Goldie Hawn, Katherine Hepburn, Eva Vejmělková, Diane Keaton, Jayne Mansfield, Steve Martin, James Mason, Willie Nelson, Jessica Alba, Yoko Ono, Paris Hilton, Dolly Parton, Michelle Pfeiffer, George Segal, Katka Knechtová, Natalie Portman, Vendula Ježková, Cate Blanchett, Catherine Zeta-Jones, Jennifer Lopez, Renée Zellweger, Matthew McConaughey, Dan Bárta

Pes

1934 (14.02), 1946 (02.02), 1958 (18.02), 1970 (06.02), 1982 (25.01), 1994 (10.02), 2006 (29.01), 2018 (16.02), 2030 (03.02)

Ľudia narodení v znamení čínskeho horoskopu Pes majú veľmi silne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť a čestnosť. Sú veľmi ostražití a podozrievaví. Zameriavajú sa iba na to negatívne, a to ich robí zbytočne pesimistickými. No na druhej strane im nechýba vytrvalosť, analytická myseľ a temperament. Psí ľudia vedia vždy nájsť kompromis a zaujímajú sa o názory iných. Ich lojalita z nich robí skvelých zamestnancov. Na prvom mieste je pre nich rodina. Budú ju brániť a chrániť do posledných síl. A rovnako vytrvalo budú zápasiť i s nespravodlivosťou.

Tieto vlastnosti robia Psa najsympatickejším znamením v čínskom zverokruhu. Je to ten typ človeka, na ktorého sa ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou obrátia, keď potrebujú pomoc. A on im vždy ochotne pomôže. Psí človek je citlivý a obetavý. Uprednostňuje potreby iných pred svojimi. Keďže neznáša nespravodlivosť, bude zastávať najmä slabších a brániť ich záujmy. Mnohokrát však môže byť využívaný falošnými ľuďmi. Osobnosti narodené v roku Psa sú veľmi cennými priateľmi. Môžete sa na nich vždy spoľahnúť a sľub, ktorí vám dajú je pre nich posvätný. Sú to čestné, inteligentné a priame osobnosti. Preberú na seba všetku zodpovednosť, ktorá im bude zverená, a môžete si byť istí, že budú svoju prácu vykonávať svedomite a dobre.

Psí ľudia sa často narodia starí a s pribúdajúcim vekom omladnú. Berú všetko veľmi vážne. Na všetko sa sťažujú a všetko im prekáža. Zlé počasie, doprava, no jednoducho všetko. Čím sú však starší, tým sa prestávajú pozerať na svet menej kriticky.

Tieto typy ľudí majú veľký zmysel pre spoluprácu a čestnosť. Sú idealistickí a snívajú do hĺbky. Nikdy skutočne neprijmú skutočnosť, že vo svete môže existovať nespravodlivosť a útlak. Výsledkom je, že ľudia narodení v tomto roku majú tendenciu byť ľahko rozladení a šokovaní častejšie ako iné realistickejšie typy zverokruhu. Často strácajú životnú energiu  a ich duch je vyčerpaný, keď počujú o situáciách mimo ich kontrolu, napríklad o prírodných alebo ľudských katastrofách. Dobrá rada pre človeka Psa je, aby sa prestal trápiť nad problémami, ktoré sa ešte nestali.

Človek Pes potrebuje vo vzťahu harmóniu, aby mohol byť šťastný. Ak jeden z partnerov viac dáva a druhý viac berie, je nešťastný a frustrovaný. Stáva sa, že sa nechá využiť. Najmä, ak je slepo zaľúbený a jeho podozrievavosť je potlačená. Pes býva veľmi veľkorysý a lojálny, a ak miluje, aj čestný a srdečný. Vnútorná úzkosť, nestabilita a strach zo sklamania mu však často zbytočne kalí radosť zo života.

Pes považuje za vhodnejšie najskôr nadviazať priateľstvo a nechať ho pomaly prerásť v milostný vzťah. Môže sa stať príliš majetníckym a ochranárskym, ale vo všeobecnosti je otvorený a dôveruje svojmu partnerovi. V jeho očiach bude jeho láska dokonalá. Ak máte partnera, ktorý sa narodil v roku Psa, mali by ste vedieť, že všetko, čo chce, je byť po vašom boku – a to v dobrom i zlom.

Čo sa týka kariéry, Psy vedia pracovať s citlivými informáciami. Asi ťažko nájdete spoľahlivejšieho a lojálnejšieho zamestnanca. Je však dôležité, aby mali jasnú predstavu o popise práce a jej konečnom cieli. Psí človek zvyčajne neposudzuje svojich priateľov a kolegov a prijme ich so všetkými ich nedokonalosťami. Pes bude ostrý a kritický, iba ak niekto poruší svoj sľub alebo ho podvedie.

Pozitívne vlastnosti Psa: Pes môže byť pozorný, oddaný, srdečný, verný, ochranársky, altruistický, diskrétny, poslušný, inteligentný, skromný, priateľský a vždy pripravený pomôcť.

Negatívne vlastnosti Psa: Pes môže byť nervózny, stále nespokojný, pesimistický, hašterivý, obviňujúci, mrzutý, náladový, protivný a podozrievavý.

Známe osobnosti narodené v roku Psa:

Marek Geišberg, Matt Damon, Uma Thurman, Jennifer Connelly, Queen Latifah, Michaela Čobejová, Gabriela Škrabáková, Ivana Christová, Dušan Cinkota, Brigitte Bardot, David Bowie, Kate Bush, Naomi Campbell, Cher, Michael Jackson, Sophie Loren, Madonna, Liza Minnelli, David Niven , Sydney Pollack, Elvis Presley, Prince, Claudia Schiffer, Sylvester Stallone, Sharon Stone, Jessica Biel,  Anne Hathaway, Kristína Farkašová-Tormová, Kali, Dorota Nvotová

Prasa

1935 (04.02), 1947 (22.01), 1959 (08.02), 1971 (27.01), 1983 (13.02), 1995 (31.01), 2007 (18.02), 2019 (05.02)

Ľudia narodení v roku Prasaťa patria medzi láskavé, veľkorysé a vtipné osobnosti. Vedia sa tešiť z každodenných vecí – z dobrého jedla, priateľstva, dobrej knihy či skvelého sexu. Sú to pôžitkárske bytosti, ktoré si dokážu vychutnávať život za každých okolností. Prasa si vie veľmi dobre zorganizovať súkromný i pracovný život a keďže miluje peniaze, vie ich aj zarábať. Málokedy sa stane, že medzi týmto znamením nájdete chudobných ľudí.

Tento typ človeka je vždy dušou spoločnosti, jeho otvorenosť a pozitívny prístup k životu sú nákazlivé. Je to zvyčajne čestná, priama a trpezlivá osoba so skromnou a plachou osobnosťou. Ľudia narodení v roku Prasaťa uprednostňujú tichú prácu v zákulisí. Keď sa ostatní od vás odvrátia, často je tu preto, aby vám ponúkol podporu. Prasatá sa zo začiatku správajú rezervovane, ak však ich lepšie spoznáte, odkryjú svoj temperament a srdečnosť. Sú taktiež sebavedomejšie. Napriek tomu, že tí, ktorí sa narodili v roku Prasaťa, majú široký okruh kamarátov a známych, skutočne blízkych priateľov by ste spočítali na prstoch jednej ruky.  Títo ľudia im skutočne rozumejú a zdieľajú s nimi svoje vnútorné myšlienky a pocity. Prasa je veľmi dobrý priateľ. Nesklame vás, môžete mu dôverovať. Jeho zásady mu jednoducho nedovoľujú konať nečestne a ani ho to neláka.

Prasací ľudia nie sú pomstychtivé stvorenia, a ak sa ich niekto pokúsil využiť, alebo ich už dokonca využil, ustúpia, aby sa chránili pred bolesťou.  Všetko, čo v takejto situácii potrebujú, je len málo času na nájdenie konštruktívneho spôsobu odpovede. Tieto bytosti sú konzervatívni tvorovia a stereotyp im vyhovuje. Nepáči sa im, že sú nútení cestovať príliš ďaleko od známeho prostredia, pokiaľ však nejde o výlet. Milujú prírodu a uprostred nej sú najšťastnejší. Čím ďalej od mesta, tým lepšie.

Na druhej strane je tu tolerantná a pokojná stránka ich charakteru. Takíto ľudia sa nikdy neboja dovoliť iným slobodu prejavu; nechcú argumentovať a ak existuje šanca vyhnúť sa hádkam, pravdepodobne využijú túto príležitosť. Nie sú však slabí a ak situácia vyžaduje boj, dokážu brániť seba i svojich blízkych. Prasatá sú svojim okolím mnohokrát obdivované a obľúbené. Patria totiž k najláskavejším a najstarostlivejším ľuďom.

Na prvý pohľad môžu pôsobiť zasnene, no veľmi dobre si uvedomujú realitu. Reputácia prasacích ľudí je pre nich dosť dôležitá. Keď sa ich niekto snaží nespravodlivo obviniť alebo sa správa otvorene pomstychtivo, vedia ublížiť. Prasa však v prvom rade verí v dobro ukryté v ľuďoch a je schopné obetovať svoje šťastie a pohodlie v prospech svojich milovaných.

Čo sa týka vzťahov, sú prasací ľudia rodinne založení. Aj keď musia experimentovať a objavovať, aby si mohli byť istí, že si našli správneho partnera, sú to citlivé, milé a do istej miery naivné stvorenia. Často im práve prílišná dôverčivosť môže spôsobiť sklamania v láske. Ich optimistická povaha ich však znovu postaví na nohy a oni sa neboja znova zamilovať.

Prasa je vynikajúci spoločník a úspešný podnikateľ. Nepokúšajte sa mu však vnucovať svoje názory. Keďže nemá v povahe zákernosť, môžete mu plne dôverovať. Je to veľmi pracovitý a zodpovedný typ človeka, preto sa môže presadiť v hocijakom povolaní.

Ľudia tohto typu pravdepodobne vyhodnotia, koľko práce ich čaká, a potom budú postupovať pomaly, ale isto. Prasatá neradi riskujú a radšej zostanú v bezpečí. K ich povahe patrí aj stránka, ktorá si vyžaduje kontakt s inými ľuďmi. Trpezlivosť a láskavosť bytostí narodených v tomto roku sú vlastnosti, ktoré sú ideálne pre kariéru, ktorá sa týka starostlivosti o ľudí.

Pozitívne vlastnosti Prasaťa: Prasa môže byť starostlivé, mierumilovné, obetavé, zábavné, dobrosrdečné, zmyselné, citlivé, cnostné, pohostinné, štedré, vzdelané, trpezlivé a talentované.

Negatívne vlastnosti Prasaťa: Prasa môže byť pesimistické, pôžitkárske, súťaživé, autoritatívne, príliš roztopašné, nezodpovedné, márnotratné, sarkastické, bláznivé, benevolentné a vzťahovačné.

Známe osobnosti narodené v roku Prasaťa:

Bryan Adams, Woody Allen, Julie Andrews, Jared leto,  Winona Ryder, Glenn Close, Shannen Doherty, Ernest Hemingway, Chris Hemsworth, Alfred Hitchcock, Jakub Prachař, Martin Kraus, Elton John, Kevin Kline, Jerry Lee Lewis, Dudley Moore, Ondřej Gregor Brzobohatý, Michael Parkinson, Lee Remick, Ginger Rogers, Arnold Schwarzenegger, Steven Spielberg, Emma Thompson, Adriana Sklenaříková, Ján Ďurovčík, Martina Šimkovičová, Mila Kunis, Tatiana Pauhofová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom