Záhadná mayská kultúra bola známa nielen svojimi rituálnymi ľudskými obeťami a vyspelosťou. Starí Mayovia boli veľmi skúsení astrológovia, ktorí sa riadili vlastným kalendárom zvaným Tzolkin, čo  znamená „počítanie dní“. Okrem úžasných majestátnych chrámov, ktoré ešte dodnes stoja a stále skrývajú nevysvetliteľné tajomstvá, zanechali aj svoj systém znamení, ktoré určovali osud a budúcnosť ľudí.

Mayská ríša vyvrcholila v roku 600 nášho letopočtu a počas tejto doby si vytvorili komplexné a priam božské spojenie so zemou a hviezdami okolo nich, čo viedlo k vytvoreniu mayskej astrológie.

Na rozdiel od nášho kalendára, Mayovia nevychádzajú z planét a súhvezdí, ale zo slnka, mesiaca a mystických čísel . Rok alebo cyklus v takzvanom tzolkinskom kalendári Mayov predstavuje 260 dní – 20 období po 13 dňoch. Okrem toho, deň nezačína o polnoci, ale s východom slnka. Preto výpočet mayských znamení zverokruhu môže byť pomerne komplikovaný. Existuje však jednoduchý variant, ktorý vám môže odhaliť skrytú stránku vašej osobnosti, a to podľa dátumu, v ktorom ste sa narodili.

Mayské znamenie zverokruhu Chiccan  (2. 1. – 21. 1.)

Ľudia narodení pod týmto znamením sú veľmi charizmatickí. Ide o nočných ľudí, ktorí majú najviac energie hlavne počas noci. Vyznačujú sa veľkou fantáziou a kreativitou so zmyslom pre umenie. Vďaka mimoriadnej fantázii a predstavivosti majú niekedy tie najgeniálnejšie nápady, ktoré aj napriek svojej zvláštnosti dokážu sprostredkovať ostatným. Ľudia Chiccan strácajú často pojem o realite a nechajú sa uniesť do sveta snov. V práci vedia byť temperamentní a vášniví, čo môže niekedy vzbudzovať strach. Ich intuícia ich však málokedy sklame a tento fakt môže pôsobiť niekedy až magicky.

 Mayské znamenie zverokruhu Ix (22. 1. – 10. 2.)

Ľudia narodení  v tomto mayskom znamení dokážu premeniť sivý deň na slnečný. Je s nimi zábava. Ide o veľmi citlivých ľudí, ktorí milujú krásne veci. Niekedy sa môžu stratiť v materiálnom svete. Ľudia Ix sa zdajú na prvý pohľad hanbliví a chladní, no akonáhle ich lepšie spoznáte, zamilujete sa do nich. Majú nadpriemernú inteligenciu. Okrem toho sú Ix ľudia považovaní za všestranných, trpezlivých, odvážnych a trochu tajomných . Aj keď to posledné môže byť spôsobené tým, že nie každý im tak ľahko porozumie … Ich odvrátenou stránkou je, že sa na nich nedá spoľahnúť. Každú chvíľu menia názor a bývajú ľahko ovplyvniteľní.

Mayské znamenie zverokruhu Cauac (11. 2. – 2. 3.)

Ľudia narodení v znamení zverokruhu Cauac sú považovaní za obzvlášť zvedavých, ale aj empatických. V ich prítomnosti sa asi málokto cíti zle. Bývajú veľmi výbušní a náladoví. Nerobí im problém udrieť svojou silou a potom sa rozplynúť, presne ako búrka, ktorá symbolizuje ich znamenie. Tieto osobnosti sa tiež zaujímajú o iných ľudí, ako aj o prírodu, techniku, politiku a umenie. Táto kombinácia z nich robí skvelých vedcov a pedagógov. Ľudia Cauac majú radi zmeny a dokážu sa prispôsobiť každej situácii. Vedia totiž presne odhadnúť, čo v novom prostredí je pre nich bezpečné a čomu sa naopak vyhnúť. Bývajú stredobodom každej spoločnosti a nedokážu byť dlho sami. Zrodenci tohto znamenia sú večné deti, ktoré niekedy nechcú dospieť a prijať zodpovednosť.

Mayské znamenie zverokruhu Kan (3. 3. – 22. 3.)

Pre ľudí narodených v znamení zverokruhu Kan je na prvom mieste rodina a priatelia. Sú to najempatickejšie stvorenia zo všetkých znamení, ktoré bývajú tiež silne spojené s prírodou. Disponujú veľkou vnútornou silou a pre svojich blízkych by urobili čokoľvek. Ak máte problémy, budú to práve oni, ktorí vám podajú ako prví pomocnú ruku.  A to často bez toho, aby ste ich o to poprosili. Niekedy sa obetujú až príliš a zanedbávajú pritom vlastné potreby. Často sa však stretávajú s nevďačnosťou, čo im spôsobuje depresie a smútok. V mayskej kultúre sa o ľuďoch narodených v znamení Kan hovorí, že sú zmyselní, vášniví a emocionálni. A tiež niekedy až príliš závislí na názore iných ľudí.

Mayské znamenie zverokruhu Manik (23. 3. – 11. 4.)

Ľudia narodení v znamení Manik sa vyznačujú najmä praktickými zručnosťami a zmyslom pre umenie. Sú veľmi temperamentní a majú dobrý zmysel pre takt. Bývajú dosť uzavretí a tajomní. Málokomu ukážu svoju pravú tvár. Na druhej strane bývajú dosť úspešní, či už po pracovnej alebo súkromnej stránke. Ľudia Manik každú aktivitu vnímajú ako súťaž a výzvu, ktorú musia zdolať. Ich ctižiadostivosť a vytrvalosť je obdivuhodná. Hoci toto odhodlanie a cieľavedomosť zapôsobia na iných ľudí, niekedy sú príliš sebeckí. Venujte viac pozornosti potrebám druhých – potom sa stanete neprekonateľnými.

Mayské znamenie zverokruhu Imix (12. 4. – 1. 5.)

Ľudia narodení v znamení Imix sú považovaní za veľmi kreatívnych a mimoriadne citlivých. Disponujú umeleckým talentom. Bývajú to optimistickí romantici, ktorí prejavujú veľa empatie a tolerancie v medziľudských vzťahoch. Pozitívnymi stránkami ich osobnosti je vytrvalosť, húževnatosť, vernosť a lojálnosť. Môžete sa na nich vo všetkom spoľahnúť a nájdete v nich najlepších priateľov. Mávajú však sklon k depresiám, pretože ich veľké očakávania zostávajú nesplnené. Na sklonku života sú z nich mrzutí a zatrpknutí ľudia, pretože mnohokrát obetujú svoj život niečomu, čo ich vnútorne nenaplní šťastím. Ľudia narodení v znamení Imix prekypujú nápadmi. Ťažte z tohto bohatstva nápadov vo všetkých oblastiach života a dosiahnete veľa.

Mayské znamenie zverokruhu Muluc (2. 5. – 21. 5.)

Ide o veľmi energických, emotívnych a prispôsobivých ľudí. Svoje nálady radi prenášajú na okolitý svet.  Ľudia narodení v mayskom znamení Muluc si rýchlo získajú okolie svojou otvorenou, komunikatívnou povahou. Svojím šarmom očaríte každého! Vašou chybou je však, že nepripustíte správnosť názorov iných a v tvrdohlavosti sa vám asi žiadne iné znamenie nevyrovná. Osobnosti Muluc oplývajú tiež neomylnou intuíciou a odhalia každé klamstvo. Napriek komunikatívnej povahe šikovne vo svojom vnútri skryjú všetky tajomstvá a prezradia vám len tie pre nich nepodstatné. Aj keď majú nos na úspech, niekedy sú príliš leniví, aby svoje nápady realizovali, preto sa často stáva, že po ich chrbte sa vyšplhá niekto iný.

Mayské znamenie zverokruhu Lamat (22. 5. – 10. 6.)

Pre ľudí narodených v znamení mayského zverokruhu Lamat, je dôležitý dokonalý vzhľad a harmónia. Neznášajú konflikty, preto sa im budú za každú cenu vyhýbať. Niekedy to môže mať negatívny vplyv na ich osobné a pracovné vzťahy. Napriek tomu patríte k deťom šťasteny a každý projekt, ktorého sa dotknete, sa premení v úspech. Dokážete tiež motivovať ľudí, aby prekonali samých seba a vydali zo seba maximum. Preto ľudia Lamat patria k veľkým lídrom, ktorí si ľudí získajú svojou prirodzenou charizmou. Má to však aj odvrátenú stránku – najviac workoholikov nájdete v tomto znamení. Úspešní ľudia vo svojej profesii, avšak so stroskotaným osobným životom.

Mayské znamenie zverokruhu Akbal (11. 6. – 30. 6.)

Ľudia narodení v znamení Akbal sú večne zasnívaní rojkovia, ktorí o sebe často pochybujú. Preto mnoho ich snov zostáva nenaplnených. V kruhu priateľov sú známi svojim diplomatickým a premysleným spôsobom. Práve ten im pomáha vyriešiť veľa konfliktov. Ľudia Akbal sa snažia celý svoj život nájsť rovnováhu medzi podvedomým a tvorivým svetom. Potrebujú mať materiálnu stabilitu, pohodlie domova a blízkych priateľov, ktorí im budú oporou. Tieto hĺbavé osobnosti na všetko majú čas. Väčšina z nich je veľmi konzervatívna a uzatvára sa do svojho sveta snov, v ktorom všetko ide podľa jej predstáv. Ľudia narodení v tomto mayskom horoskope neoplývajú veľmi silnou vôľou, no za to vo svojom vnútri skrývajú dobrosrdečné srdce.

Mayské znamenie zverokruhu Cimi (1. 7. -20. 7.)

Cimi je v preklade smrť. No nebojte sa. Pre Mayov smrť nie je koniec, ale predovšetkým predpoklad života. Preto ľudia smrti žijú veľmi intenzívne, ale nikdy nie sú impulzívni či hektickí. Naopak, pravých zrodencov tohto znamenia charakterizuje vyrovnanosť a trpezlivosť. Odvrátenou vlastnosťou býva ich dvojtvárnosť a povrchnosť. Snažia sa so všetkými dobre vychádzať a niekedy potrebujú obdiv. Dobrodruhov medzi nimi nehľadajte. Ľudia Cimi nemajú radi meny a ťažšie sa im prispôsobujú. Môže sa stať, že sa až príliš upnú na materiálny svet a bývajú z nich pôžitkári či egoisti, pre ktorých je v prvom rade dôležité prežiť bez ohľadu na ostatných.

Mayské znamenie zverokruhu  Cib  (21. 7. – 25. 7.)

Tieto osobnosti charakterizuje mimoriadna vnútorná sila, ktorá z nich robí veľmi vyrovnaného človeka. Ľudia narodení v znamení Cib bývajú často príliš introvertní. Aj keď sa im až tak nedarí, neradi to dávajú najavo. Musíte sa naučiť zdôverovať sa svojim priateľom – na to predsa sú. Totemom tohto znamenia je sova, ktorá aj v mayskej kultúre symbolizovala múdrosť. Ľudia Cib sú obdarení vysokou empatiou, ale aj nedôverčivosťou voči iným. Nájdete medzi nimi vedcov a hĺbavých filozofov, z ktorých sa na sklonku života stávajú ufrflaní a večne nespokojní hundroši. Ich pozitívnou stránkou je, že sa dokážu poučiť nielen z vlastných, ale i cudzích chýb. Druhí k nim často chodia o radu, lebo vedia, že sa málokedy mýlia.

 Mayské znamenie zverokruhu Chuen (26. 7. -14. 8.)

Ľudí narodených v tomto znamení nájdete vždy v centre diania. Milujú byť všade tam, kde sa niečo deje. Sú to inteligentné bytosti, s ktorými sa nudiť nikdy nebudete. Šíria okolo seba optimizmus a zábavu. Ich honba za neustálou pozornosťou však môže z času na čas otravovať ľudí z ich okolia. Ľudia Chuen sú vášniví, zmyselní a romantickí. So svojim partnerom sa radi hrajú. Chýba im však akákoľvek zodpovednosť a nedá sa na nich spoľahnúť. Zrodenci tohto mayského znamenia sa rýchlo urazia a potom sa dlho hrajú na ublíženého. Sú povýšeneckí a majetnícki, ale okolie ich aj tak zbožňuje. Príroda ich obdarila veľkým talentom, ktorým mnohokrát kvôli svojej netrpezlivosti vydržať zdolávať prekážky premrhajú.

Mayské znamenie zverokruhu Ben (15. 8. – 3. 9.)

Zrodenci tohto znamenia mayského zverokruhu sa narodili s vrodenými vodcovskými schopnosťami. Vždy zachovajú pokoj a správajú sa pragmaticky a férovo. Na druhej strane zlatá stredná cesta u nich neexistuje a idú z jedného extrému do druhého. Okrem toho, že sa ľudia Ben uplatnia v manažérskych pozíciách, sú to tiež veľmi dobrí motivátori a inšpirujú svoje okolie k novým začiatkom. Vždy prídu, niečo začnú a zas idú ďalej. Nikdy nezostanú pri jednom povolaní. Chcú vyskúšať takmer všetko a objaviť všetky záhady sveta. Dychtia po vedomostiach a nechcite obmedziť nejakým spôsobom ich slobodu, môžete na to doplatiť. S bytosťami narodenými pod znamením Ben sa neradno zahrávať. Prehra pre nich znamená výzvu ísť ďalej. Niekedy však neberú ohľad na druhých a ich súkromný život býva dosť chudobný.  Keďže sú prelietaví v láske, málokedy vydržia v jednom vzťahu až do konca svojho života.

Mayské znamenie zverokruhu Eb (4. 9. – 23. 9.)

Ľudia narodení v tomto znamení mayského horoskopu bývajú veľmi pracovití a praktickí. K ľuďom vo svojom prostredí sú veľmi ohľaduplní a vždy sa snažia vidieť v nich dobro. Preto ich ostatní zväčša majú radi. Charakterizuje ich tiež jemné a uhladené správanie , ktoré niekedy môže pôsobiť arogantne a povýšenecky. No v hlbinách svojej duše sú veľmi citliví a zraniteľní. Tieto inteligentné bytosti majú vynikajúci vkus a umelecký talent. Na zachovanie duchovnej rovnováhy sa ľudia z tohto znamenia snažia udržiavať úzke vzťahy s inými ľuďmi a snažia sa dosiahnuť ich uznanie.  Svoje najtajnejšie túžby však pred inými nechávajú skryté a napriek obľúbenosti môžu sa z nich stať samotári. Ak nemali šťastné detstvo, sú z nich zatrpknutí nepochopení podivíni. Ak naopak dostali dostatok lásky, obetujú sa pre druhých na úkor vlastných potrieb. To im však neprekáža.

Mayské znamenie zverokruhu Adler (24. 9. – 13. 10.)

Osobnosti narodené pod týmto znamení si stanovujú vysoké ciele a zväčša ich aj dosahujú. Majú nadpriemerný smäd po slobode a spravodlivosti. Ich veľkou výhrou je ich cit pre podstatné veci. Avšak vysoké nároky na seba a perfekcionizmus niekedy vedú k tomu, že míňajú energiu  na niektoré veci, ktoré nedokážu zmeniť. Ľudia Adler môžu byť mnohokrát rozpoltení, čo im spôsobuje veľké problémy rýchlo a správne sa rozhodnúť. Budú filozofovať nad každou vecou a báť sa urobiť krok vpred. Zväčša oplývajú vysokou úrovňou inteligencie. Vo vzťahu bývajú vášniví , žiarliví a tiež náladoví. Bytosti narodené v znamení zverokruhu Adler sa vyžívajú v teatrálnych výstupoch, ale ľudia ich majú aj napriek tomu radi. Ak treba, sú ochotní poskytnúť pomocnú ruku a vedia sa vcítiť do druhých.

Mayské znamenie zverokruhu Oc (14. 10. – 2. 11.)

Ľudia, ktorí sa narodili pod znamením zverokruhu Oc, majú skvelý zmysel pre humor a veľmi vyvinuté logické myslenie. Ich tímový duch je neprekonateľný! Vďaka svojmu lojálnemu a srdečnému správaniu sú  dosť obľúbení u priateľov a kolegov v práci. Užívajú si život plnými dúškami, a niekedy to zvyknú prehnať. Ale to nevadí, pretože sa na nich nedokáže nikto dlho hnevať. Ľudí Oc neoklamete, lebo sú to skvelí pozorovatelia, ktorým neunikne žiadny detail a ani žiadne klamstvo. Na seba sú prehnane nároční a neodpustia si žiadne zlyhanie. Bývajú tiež statoční a fascinuje ich všetko medzi nebom a zemou. Ak má niekto odhaliť podstatu bytia, budú to práve zrodenci znamenia Oc. Ich negatívnou stránkou môže byť ich uzavretosť , a tiež že si veľa naberú na svoje plecia.

Mayské znamenie zverokruhu Caban (3. 11. – 22. 11.)

Tí, čo sa narodili v znamení tohto zverokruhu môžu oplývať diktátorskými vlastnosťami a schopnosťou skryto manipulovať svojim okolím. Milujú moc a nečakajte, že obetujú svoje osobné pohodlie pre druhých. Svoj život formujú racionálne, starostlivo a v živote sa vypracujú veľmi vysoko. Nechýba im tiež odvaha a cieľavedomosť.  Zvažujú každé zápory a klady. Preto sú veľmi úspešní , aj keď na ich okolie to môže pôsobiť vypočítavo a chladne. Najmä vo svojom súkromnom živote príliš veľa premýšľajú a málokedy sa uvoľnia, aby sa nechali unášať životom. Ľudia Caban sú považovaní za najväčšie mozgy sveta, ich racionálny svetonázor je neomylný. Chcete radu? Vyhľadajte predstaviteľov tohto mayského znamenia. Vždy vám totiž dobre poradia.

Mayské znamenie zverokruhu Ik (23. 11. – 12. 12.)

Premenliví ako vietor. Presne takí sú ľudia narodení v tomto znamení mayského horoskopu. Milujú dobrodružstvo a pri nich nikdy neviete , na čom momentálne ste. Za to sa veľmi dobre prispôsobujú novým situáciám. Impulzívnosť im môže narušiť mnoho vzťahov. I keď milujú slobodu a neradi uzatvárajú dlhodobé vzťahy, rodina a najmä priatelia sú pre nich dosť dôležití. Ľudia Ik majú charizmu, pre ktorú ich starí Mayovia považovali za liečiteľov a mysleli si, že disponujú nadprirodzenými schopnosťami. Tieto bytosti vedia rozdúchať i malú iskru vo veľký plameň, no vec málokedy dotiahnu do konca. Nie je totiž pre nich podstatné materiálne bohatstvo ale to duševné, pre ktoré chcú dosahovať úspechy. Ak prestanú pociťovať vášeň, prestane ich to baviť a idú ďalej.

Mayské znamenie zverokruhu Ahau (13. 12. – 1. 1.)

Najväčšiu silu týmto ľuďom dáva slnko. Aj oni sú malým slnkom na zemi. Pre nich je vždy pohár poloplný a ich pozitívne myslenie inšpiruje okolie. Váš optimizmus sa často vypláca a životom prechádzate s úsmevom. Všade, kde prídete, viete rozprúdiť dobrú zábavu a každého rozosmiať. Z času na čas ste však nedôslední a nerozhodní, preto je pre vás rutina veľmi dôležitá. Ľudia Ahau sú napriek svojmu optimizmu pre iných mnohokrát záhadou. Druhí nikdy nevedia, čo si naozaj myslia. Ak sú zahnaní do kúta, dokážu ublížiť a uzavrieť sa pred svetom. Ale iba na chvíľu, potrebujú totiž rozosmievať svojich blízkych. Títo ľudia milujú prírodu a zvieratá. Tie ich akosi prirodzene rešpektujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom