Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koliba_vilova_stvrt_po1945_staraba.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
17. apríla 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #52

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Viete, aká ulica je na fotografii? Možno vám pomôže, keď prezradíme, že tá budova v pozadí sa volá U dvoch levov. 🙂

Špitálska ulica
www.facebook.com

K Železnej studničke sa chodilo peši, maximálne trolejbusom. Preto boli takéto krásne dnes už veterány vždy zaparkované pred hotelom so skvelou reštauráciou. Ktoré auto sa vám páči najviac?

Zelezna_studnicka_staraba.jpg
www.facebook.com

Začiatkom 20. storočia vyzeralo Primaciálne námestie presne tak, ako na fotografii. Napravo sa nachádza základná škola, neskôr sa zmenila na zdravotnú školu a nakoniec na základnú cirkevnú školu.

Primacialne_namestie_zac.20.storocia_staraba.jpg
www.facebook.com

Spoznávate vilovú štvrť na Kolibe? Malo by ísť o Hlavnú a Jeséniovu ulicu, vzadu hore sa nachádza ZDŠ. Je to pohľad z parčíka Skalka niekedy po roku 1945.

Koliba_vilova_stvrt_po1945_staraba.jpg
www.facebook.com

Župné námestie v 50. rokoch minulého storočia. V tých časoch ešte stálo Podhradie, na Zámockej vytŕča židovská ortodoxná synagóga.

Zupne_namestie_50.roky_imhd.sk_staraba.jpg
www.facebook.com imhd.sk

V 50. rokoch 20. storočia dnešné Námestie SNP zdobila socha Stalina. 🙂 Stalinovo námestie bolo obľúbeným miestom detských hier.

Stalinovo_namestie_dnes_namestie_snp_50.roky_staraba.jpg
www.facebook.com

V roku 1971 dopravu na Šafárikovom námestí riadil policajt. Podľa toho jediného motorového vozidla v pozadí sa veľa nenarobil.

Safarikovo_namestie_p.poljak_1971_staraba.jpg
www.facebook.com P. Poljak

Dňa 21. 7. 1938 začala úprava dolnej časti Námestia SNP. V tom čase sa odstránilo parkovisko pred Manderlom, časť chodníku pred tržnicou, rozšírili sa jazdné pruhy pre autá a prirábali druhú koľaj pre električky. V súvislosti s prestavbou bola premiestnená socha sv. Floriána.

Pred_manderlakom_v.malik_1935 40_staraba.jpg
www.facebook.com V. Malik

Baštovou uličkou chodí červený vláčik Prešporáčik, ktorý vozí turistov a pravidelne „štrajchne“ stenu.

Bastova_ulica_ivan_kozacek_1953_staraba.jpg
www.facebook.com Ivan Kozáček

Krásny pohľad na Rybné námestie v roku 1940. Bolo to miesto, kde to žilo. Prepájalo luxusné ulice s meštianskymi domami, palácmi a kaviarňami s chudobnými časťami mesta – Vydricou, Zuckermandelom… Stretávali sa tam dámičky v rukavičkách a klobúkoch s „Prešporáčkami od plotne“.

Rybne_namestie_1940_p.poljak_staraba.jpg
www.facebook.com P. Poljak

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X