Pozrite sa s nami, ako hlavné mesto vyzeralo kedysi a možno ho uvidíte z novej perspektívy

Kolaz bratislava stare fotografie.jpg
Dusan Maron, Stanley S. Sk, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zaspomínajte si s nami, prípadne sa niečo nové naučte zo starých fotografii niekdajšej Bratislavy. Vidieť môžete vďaka nám miesta „novými“ očami a zároveň aj odhaliť krásy starého mesta, tak ako sa menilo v čase.

Rodinné nákupy kedysi prebiehali úplne inak. V roku 1967 sa deti tešili, že môžu niesť nákupnú tašku a mamička sa tešila z krásneho dňa. Občas boli nákupy skutočným zážitkom, hlavne pre deti, ktoré bežne čas trávili vonku na preliezkach a v uliciach mesta. Nákupné centrum bolo snáď len jedno v celom meste a už vôbec nemalo dnešný charakter. Fotografia zachytáva možno jednu z takýchto ciest matky s deťmi. Zachytená je na nej Orgovánová ulica v Ružinove, v miestnej časti Pošeň. Táto priam vidiecka ulica zanikla koncom 80. rokov.

Orgovánová ulica, kočík, mama, dieťa, Stará Bratislava
Bender Rodriguez Kodnar

Hlavná stanica dnes už teda nevyzerá takto ani zďaleka. Ani trolejbusy už nie sú také malé a hlavne bez klimatizácie ako voľakedy. Napriek tej veľkosti sa do nich vždy zmestilo toľko ľudí, koľko sa potrebovalo zviesť. Každý sa potlačil. A cestujúci jednoducho vystúpili vtedy, keď sa im zachcelo.

Hlavná stanica, trolejbusy, Stará Bratislava
imhd.sk

Starý dom v starej štvrti. Garbiarsky dom sa nachádzal na rohu Malej Vydrice a Jiringerovej ulice, neskôr Prídavkovej a Jeseninovho nábrežia. A stál na tomto mieste ešte aj niekedy v prvej tretine minulého storočia. Také bráničky so strieškami a dvory so starými orechmi sa už len tak ľahko nevidia.

Garbiarsky dom, Stará Bratislava
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Tanky v Bratislave zachytené na fotografii pravdepodobne počas vojny. Tieto sú odfotené na dnešnej Šancovej ulici. Ak si neviete zaradiť miesto, kde presne, vybavte si Unitas.

Stará Bratislava, unitas
Dusan Maron

Hlavná pošta v Bratislave si stále zachováva svoj šmrnc. Za viac ako 100 rokov sa ani veľmi nezmenila. Bola pôvodne, presnejšie od roku 1850, sídlom Uhorského kráľovského poštového úradu. Začiatkom 20. storočia bola kvôli presunu telefónnej centrály z nárožia Schöndorfskej ulice a terajšieho Hurbanovho námestia prestavaná.

Stará Bratislava, Hlavná pošta SNP
Stanley S. Sk

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Nájdete nás aj na facebooku:

https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk