Spomienky na starú Bratislavu: Hotel Kyjev je nepochybne jednou z najkontroverznejších stavieb mesta

Kolaz hotel kyjev.jpg
Foto: ÚSTARCH SAV, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Hotel Kyjev nesie rôznorodé pomenovania a každý si ho pamätá tak trochu inak. Jedna skupina hovorí o socialistickej opache a druhá o umeleckom a nadčasovom diele. 

Niektorí Bratislavčania naň nemajú pekného slova a hovoria o ňom ako o mieste vekslákov a prostitútok, o niekdajšom sídle mafie či škaredom kvádri uprostred historického centra. Iní však dizajn budovy chvália a je podľa nich nadčasový a pekný.

Hotel Kyjev v Starom Meste vyrástol v roku 1973 a o rok na to sa aj otvoril. V tom čase patril medzi najvyhľadávanejšie a najlepšie hotely v meste. Po prevrate sa však prestalo do hotela investovať a v konkurenčnom boji prestal figurovať.

Vystavba hotel kyjev.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos/1750827828338287/

Vlastnil ho aj švajčiarsky akcionár, avšak ani jeho obrovská investícia do akcií nestačila na jeho obnovu a návrat do svojej pôvodnej pozície. Majitelia sa menili, hotel naďalej upadal.

V roku 2007 mu hrozila asanácia a výstavba nových priestorov, hotel však aj v tom čase stále slúžil na ubytovanie hostí.

Obchodno spolocensky komplex na kamennom namesti v bratislave obchodny dom prior 2.jpg
Foto: https://www.archiweb.cz/b/obchodno-spolocensky-komplex-na-kamennom-namesti-v-bratislave-obchodny-dom-a-hotel-kyjev – Archív architektúry 20. storočia SAV Bratislava

Objavili sa tiež snahy vyhlásiť hotel za národnú kultúrnu pamiatku, k čomu však nedošlo. Podľa pamiatkarov nespĺňal základné kritériá pre jeho vyhlásenie za pamiatku.

V rámci hotela fungoval aj podzemný Luna Bar, ktorý je tiež pomerne kontroverzný a rozdeľuje ľudí na dva tábory. Ešte donedávna tu bývali koncerty, diskotéky a rôzne tanečné a hudobné podujatia.

Obchodno spolocensky komplex na kamennom namesti v bratislave obchodny dom a hotel kyjev.jpg
Foto: Archív architektúry 20. storočia, Oddelenia architektúry ÚSTARCH SAV v Bratislave, Rajmund Müller
Hotel Kyjev
Foto: ilustračné, SITA
Hotel Kyjev
Foto: ilustračné, SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk