Spomienky na starú Bratislavu: Vydajte sa s nami na prechádzku niekdajšími zákutiami mesta

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Web umenia, Iľja Jozef Marko, K. Belický, Karlova Ves v obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia, no praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Pozrite si s nami niekoľko z nich a možno sa dozviete aj niečo nové a zaujímavé.

Pamätáte si ešte na toto letné kúpalisko? Ide o priestor letného vyžitia na Železnej studničke? Kúpalisko navrhol a zrealizoval medzi rokmi 1942 až 1943 František Prchlík. Jeho súčasťou boli plavecký bazén v dĺžke 25 metrov, detský bazén, volejbalové ihrisko či bufet. Pôvodne malo kúpalisko slúžiť pre armádu, napokon slúžilo všetkým. Hoci mnohí si ešte pamätajú, že na vstupe pred prevratom pýtali od nich strannícky preukaz KSČ. Brány kúpaliska sa napokon zavreli v roku 2001.

Kupalisko zelezna studnicka.jpg
Foto: K. Belický www.facebook.com

Tak, ako má dnes rozkvitnuté Staré Mesto svoje čaro, malo ho aj kedysi. Pozeráte sa na fontánu na Námestí SNP. Tá sa stále nachádza na svojom mieste, len trávu nahradila dlažba. V pozadí premávali električky a Bratislavčania sa ponáhľali do práce či za inými povinnosťami.

Namestie snp.jpg
Foto: K. Belický www.facebook.com

Aj toto bola Bratislava. Chudoba vyhnala obyvateľov za mesto, nemohli si dovoliť bývanie v centre, bývali preto v takýchto chatrčiach. Toto bývanie bolo celoročné, nebolo v ňom elektriny ani plynu. Takéto domčeky sa nachádzali napríklad aj v Ružinove, Čiernej Vode, Lieskovci či Chorvátskom Grobe.

Chatrce domceky ruzinov dedina.jpg
Foto: Web umenia, Iľja Jozef Marko

Malí Bratislavčania sa takto na pamiatku odfotili v roku 1973 v jasliach na Borskej ulici. Dnes už dávno nie sú deti, stále si spomínajú na školské obedy či poobedňajší spánok. Niektorí s traumou, iní zas s láskou. Táto škôlka s jasličkami bola výnimočná v tom, že učiteľky brávali deti do sadu. Ten sa rozprestieral v oblasti dnešnej Perneckej ulice. Boli tu stromy s čerešňami, jablkami či hruškami, našli sa však aj ríbezle a pažítka.

Deti jasle borska.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch

Fotografia zachytáva jednu zo starých krýpt v Dóme sv. Martina. Nachádzajú sa v hĺbke takmer šesť metrov a pochováva sa v nich už stovky rokov. Jedna krypta patrila Pálffyovcom a nachádza sa pri hlavnom oltári. Do zvyšných dvoch krýpt sa dá dostať z kaplnky sv. Anny. Je tam pochovaný napríklad Jozef Ignác Bajza.

Krypta hrobka dom svateho martina.jpg
Foto: P. Dvořák - Štvrtá kniha o Bratislave

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk